1. Anasayfa
 2. Genel

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Reklam Kampanyaları

Gelmiş Geçmiş En Başarılı Reklam Kampanyaları
slot
0

Tarihin En Başarılı Reklam Kampanyaları

Başarılı reklam kampanyaları daima bir hikâye anlatır ve her şirketin onlara ihtiyacı vardır. 7Slot casino gibi niş sayılabilecek sektördeki bir web sitesi dahi iyi bir kampanya ile marka tanınırlığını artırarak rekabetçi bir piyasada dikkat çekmeyi başarabilir. Tahmin edilebileceği gibi, bazı reklam kampanyaları diğerlerinden daha başarılı olmuş, hatta reklamcılık tarihine altın harflerle geçmiştir. Bu makalede, gelmiş geçmiş en iyi reklam kampanyalarını listeleyecek ve onların neden bir fark yaratabildiklerinden bahsedeceğiz.

Nike: Just Do It Kampanyası

“Efsane” statüsüne ulaşmış reklam kampanyaları arasında Nike’ın “Just Do It” (Sadece yap) projesi ilk sırada geliyor. Nike bu kampanyayı 1988’de başlattı ve hem profesyonel hem de amatör sporcuların başarılarını paylaşmaya odaklandı. Diğer bir deyişle, ürünün kendisi yerine o ürünü kullananların ne kadar başarılı olduklarından bahsetti. Böylece, tüketicilere de aynısını yapmaları için ilham verdi.

 • Bu kampanya neden başarılı oldu: Nike, tüketiciler ile duygusal bir bağ kurdu ve anlamlı hikayeler anlatarak bunları motivasyon, ilham ve sağlıklı yaşam gibi temel değerlere bağladı.
 • Reklamcıların çıkarması gereken ders: Marka değerini onu kullanan kişilerin deneyimleriyle anlatın ve potansiyel kullanıcılarla duygusal bir bağlantı kurun. Kendilerini markanızla uyumlu hissetmelerini sağlayın.

Kampanya yayınlandıktan sonra, çok sayıda kişi “sadece yap” sloganıyla uyumlu şekilde yaşamaya başladıklarında neler elde ettiklerine dair kişisel hikayeler gönderdi. Kimse onlardan bunu yapmalarını istememişti, ancak tüketiciler deneyimlerini memnuniyetle paylaştılar. Kampanya o kadar başarılı oldu ki, neredeyse 30 yıl sonra bile Nike halen aynı sloganı kullanıyor.

Pepsi: Is Pepsi Ok Kampanyası

Super Bowl LIII sırasında Pepsi bir televizyon reklamı yayınladı. Is Pepsi Ok (Pepsi Versem Olur mu?) adındaki bu reklamda Steve Carell, Cardi B ve Lil Jon gibi ünlü isimler yer alıyordu. Reklamda bir garson kola sipariş eden bir müşteriye “Pepsi versem olur mu?” diye soruyor ve bu isimler cevap olarak “Hem de nasıl” diyordu.

 • Bu kampanya neden başarılı oldu: Pepsi’nin kampanyasının başarısının sırrı öz farkındalıktı. Reklamcılar, gerçek bir senaryo kullandı zira garson ile müşteri arasındaki bu diyalog gerçekten de yaşanıyordu. Reklamdan sonra, aynı diyalog yaşandığında herkesin aklına bu cevap gelmeye başladı.
 • Reklamcıların çıkarması gereken ders: Tüketicilerin markanızı nasıl algıladıklarını öğrenin ve bunu kendi avantajınıza kullanın.

Reklam, Pepsi sponsorluğundaki Super Bowl devre arası şovu, sınırlı sayıda üretilen kutular ve Pepsi Yılın Çaylağı Ödülü ile birleştirildi. Bu marka, Pepsi’nin neden “hem de nasıl” daha iyi olduğunu göstermek için Amerika’nın en popüler spor etkinliğinden yararlandı.

California Süt İşleme Kurulu: Got Milk Kampanyası

1993 yılında, San Francisco merkezli bir reklam şirketi, süt gibi “basit” bir ürünü nasıl pazarlayabileceklerini bulmak için aylar süren bir çalışma yürüttü ve birden çok anket yaptı. En nihayetinde, “got milk” (sütünüz var mı) sloganı etrafında dönen ve sütleri bittiğinde insanların hissettiği sıkıntıya odaklanan bir kampanya yarattılar.

 • Bu kampanya neden başarılı oldu: Kampanya yaratıcıları, tüketici araştırmalarına odaklandı ve sütün bitmesinin onları en çok rahatsız eden şey olduğunu buldu. Hollywood yıldızlarını ve ünlülerini öne çıkararak mesajlarını daha etkileyici şekilde ilettiler.
 • Reklamcıların çıkarması gereken ders: Kitlenizin ne istediğine odaklanın ve mesajınızı daha güçlü vermek için ünlüler ile çalışmaktan çekinmeyin.

“Sütünüz Var mı?” reklamı yirmi yılı aşkın bir süre yayınlanmaya devam etti ve hemen tüm ünlülerin “süt bıyığı” içeren bir resmini kullandı. Tarihin en etkili ve en görünür kampanyaları arasında yer alıyor.

Dove: Real Beauty Kampanyası

Dove’un “Real Beauty” (Gerçek Güzellik) kampanyası, bu endüstrisinin şiddetle ihtiyaç duyduğu dokunaklı ve özgün bir mesaj verdi. Unilever tarafından 2004 yılında başlatılan bir araştırma, kadınların yalnızca %2’sinin kendilerini güzel bulduğunu ortaya koydu. Dove, bunun üzerine modeller yerine gerçek kadınların rol aldığı bir dizi reklam panosu yarattı.

 • Bu kampanya neden başarılı oldu: Bu kampanya, tüketicilerin yaşamlarını olumlu yönde etkilemek için hazırlandı ve tüm kadınların güzel olduğu mesajına odaklandı.
 • Reklamcıların çıkarması gereken ders: Marka değerleriyle uyumlu bir sorun belirleyin ve kampanyanızda tüketicileri olumlu yönde etkileyecek mesajlar kullanın.

Kampanya çok başarılı oldu ve Dove günümüzde halen bu sloganı kullanıyor. Kampanyanın amacı, güzellik endüstrisinin genç kadınlar için ne kadar zararlı olabileceğini göstermek ve güzellik kavramını yeniden tanımlamaktı.

Old Spice: The Man Your Man Can Smell Like Kampanyası

Bazen bir kampanyanın dikkat çekmesi için eğlenceli olması yeterlidir. Old Spice, markasını erkek hijyen ürünleri için iyi bir seçenek olarak konumlandırmak için mizahı kullandı. İlgili TV reklamında yakışıklı bir adam kadın seyircilere sesleniyordu: “Merhaba hanımlar. Önce adamınıza sonra bana bir bakın. Ne yazık ki adamınız bana benzemiyor. Ancak meyve kokulu duş jeli kullanmayı bırakıp Old Spice’a geçerse, benim gibi kokabilir.”

 • Bu kampanya neden başarılı oldu: Old Spice Man reklamı hızlı, etkili ve espriliydi. Erkekler hiç alınganlık göstermedi ve tam aksine iyi kokmayı ideal erkek imajının bir parçası olarak gördüler.
 • Reklamcıların çıkarması gereken ders: Sadece tüketicilerinizin ne istediğine odaklanmayın, kim olmak istediklerini de belirleyin. Daha sonra, bu karakteri somutlaştıran bir marka kişiliği oluşturun. Doğru kullanıldığında mizah, daha fazla hatırlanmanızı sağlar.

Reklam çok olumlu tepkiler aldı ve Old Spice’ın erkek hijyen ürünleri yelpazesinin marka bilinirliğini artırdı.

Snickers: Acıktığında Sen Sen Değilsin

Snickers, bu kampanya için Steve Buscemi’den Betty White’a kadar pek çok ünlüyü kullandı ve onlardan açlıklarından rahatsız olan ve beklenmedik şekillerde hareket eden sıradan insanlar gibi davranmaları istedi. Örneğin Betty White bir futbol maçında alt edildikten sonra Snickers barından bir ısırık alıp “gerçek formuna” dönüyordu.

 • Bu kampanya neden başarılı oldu: Mizah ağırlıklı bu kampanyada “acıkma” bir sorun olarak belirlendi ve Snickers bu sorun için en mantıklı çözüm olarak tanıtıldı.
 • Reklamcıların çıkarması gereken ders: Kitleler, basit sorunlara basit çözümler öneren mizah ağırlıklı kampanyalardan hoşlanır.

Snickers bu sloganı dünya çapında halen kullanıyor ve aynı mesajı vermeye devam ediyor: Açlığını Snickers ile yatıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir