1. Anasayfa
 2. Otomobil
Trendlerdeki Yazı

Tesla Arabaların En İnanılmaz 10 Özelliği

Tesla Arabaların En İnanılmaz 10 Özelliği
tesla otomobil özellikleri
0

Tesla arabalar dünyadaki herkesin merakla takip ettiği, yapay zekânın ve elektrik motorunun kullanıldığı harika tasarımlardır. Bu arabaların inanılmaz 10 özelliğini inceleyelim.

Kendini Süren Tesla Arabalar

Tesla arabaları tamamen kendini süren bir teknolojiye sahiptir. Tesla arabalar çevre yolu, otobanlarda, şehirlerarası yollarda oto pilot kullanarak kendi kendine yol almaktadır. Ayrıca otomatik olarak kendilerini park edebilirler. Tesla şirketinin ürettiği arabalar çok hızlı yol alarak diğer araba markalarından daha iyi olduğunu ispatlamaktadır. Sessiz çalışan ve çevre dostu bu arabalar elektrikli motor ile çalışmaktadır.

tesla arabalar

Sürücüye Bakan Kamera

Tesla arabalarda oto pilot ve otonom sürüş için sekiz kamera bulunmaktadır. Bu kameralar haricinde dokuzuncu bir kamera kokpite bakmaktadır. Bu kamera arabada sürücü yokken arabanın içini uzaktan izlemek için konulmuş olabilir. Tesla araba 3. İle 4. seviye otonomluk arasında her şeyi kendisi yaparken sürücünün sistemleri ve yolu izlemesi gerekebilir. Kokpite bakan bu kamera sürücünün yerinde olup olmadığını, uyuyup uyumadığını tespit edebilir. Bu tespitin yapılabilmesi için yapay zekâ kullanmak gerekir.

Tesla Arabaya Kartlı Biniş

Günlük rutinde, cep telefonuna tanımlanan araba, bluetooth ile sürücü yaklaştığında açılacaktır. Sürücü uzaklaşınca araba kilitlenecektir. Arabanın anahtarı sürücünün cep telefonu olacaktır. Fakat cep telefonunun şarjı bitebilir. Ya da sürücü arabasını başkasına verebilir. O durumda kredi kartına benzer bir kartla araba açılabilir. Sürücüler bu kartı oto pilot kameralarından birisine okuttuğunda, Tesla arabalar kapılarını açılacaktır. Sürücüler kart seçeneği haricinde akıllı saatleriyle de arabaları açıp kapatabilir.

tesla arabalar

Bulutta Tesla Sürücü Profili

Tesla arabalarda sürücü profili bulunmaktadır. Aynı arabayı kullanan birkaç kişi varsa, her sürücü arabayı her kullandığında, kendi ayarını yapmasına gerek kalmamaktadır. Sürücü profilinde sürücünün şahsi ayarları olan:

 • Koltuk pozisyonu,
 • Ayna açıları,
 • Radyo ayarları,
 • Menü ayarları sürücünün profilinde saklanmış oluyor.

Böylece arabayı kullanan kişi arabada hiçbir yabancılık çekmeyecektir. Tesla kullanan bütün sürücülerin profilleri buluta aktarılacaktır. Tesla araba kullanıcısı, dünyanın herhangi bir yerinde, Tesla arabaya bindiğinde kendi profili ile giriş yaptığında, araba sürücünün şahsi ayarlarını yapabilmektedir.

Tesla’nın İçerisinde Kapı Cepleri ve Askılıklar

Tesla’ların içi çok minimalist bir tasarıma sahipti. Bazı Tesla’ların içinde kapılarda cepler, askılık yoktu. Bomboş bir araba içine eşyalar gelişigüzel konulmaktaydı. Yeni modellerde gelen eleştiriler dikkate alınarak kapı cepleri, askılık ve ortada konsol yapılmıştır. Tesla’nın içi kullanım açısında daha işlevsel hale getirilmiştir.

Arka Koltukları Yatırarak Saklama Alanını Büyütebilmek

Tesla’nın bazı modellerinde arka koltuklar yatırılabiliyor. Bu şekilde arka tarafta kocaman saklama bir yer oluşuyor. Özellikle kamp yapmasını sevenler için uyuma vakti kullanılacak bir alan oluşuyor. Tesla arabanın ön koltukları öne alındığında ve arka koltuklar yatırıldığında bagaj mesafesi 208cm olmaktadır. Ayrıca arabanın tavanı cam olduğu için güzel bir ortam oluşturulmaktadır. Arabanın içine serilecek şişme yatak ve çalıştırılacak klima ile lüks bir çadırda kamp keyfi yaşanmış gibi olacaktır.

18″ Aero Jantlar

Tesla arabalar için, 18 aero jantlar kolay takılıp çıkarılacak şekilde tasarlanmıştır.18 aero jantların, hava sürtünmesini azaltan özellikleri vardır. Böylece arabalarda sürüş halinde, %10 tüketim avantajı sağlanmaktadır. İsteyen 19 spor jantları, 1000$ farkla alabilir. Fakat aero jantların kapakları kolaylıkla çıkmaktadır. Şehiriçinde aero jantı kullanmayı görünümünden dolayı istemezseniz, kapakları kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Uzun yolda ise 18” aero jantları kolaylıkla takabilirsiniz.

Dokunmatik Ekrandan Yönetilen Özgün Klima Sistemi

Tek hava ızgaralı sistem dokunmatik ekranla kolayca yönetilmektedir. Bu klima sisteminin özellikleri şunlardır:

 • Bu sistemde hava akışı eşit bir şekilde veriliyor.
 • Arabanın iç görüntüsü daha güzel duruyor.
 • İstenirse dokunmatik sistemle yön ayarı yapılabilir.
 • Farklı ızgara parçaları ve kanalları kullanılmıyor.

İnsan Gözüyle Görülemeyecek Tehlikeleri Analiz

Teslalar sağından, solundan ve arkasından gelen otomobilleri takip edebilmektedir. Seyir halindeyken yola çıkabilecek insan, obje, hayvan, yani her şeyi analiz edebiliyor. Hatta insan gözüyle görülemeyecek tehlikeleri sistemiyle fark edebiliyor.

Doğal Manyetikli Motor Kullanımı

Bazı Tesla arabalarının motoru doğal magnetli AC motordur. Önceki Tesla’lar Nikola Tesla’nın AC endüksiyon motoru ile Roadster’in AC propulsion prototipi üzerinden geliştirilmesi ile kullanılıyordu. AC motorlar şunlardan oluşur:

 • Dış çeper stator
 • Şanzımana bağlı dönen kısımdan olan rotor

Rotorun dönüşünü statorde oluşan manyetik alan sağlar. Bu motorlarda statöre verilen elektrik ile oluşan elektromanyetik alan kullanılmaktadır. Doğal manyetikli motorda ise statör dünyada bulunan doğal manyetiklerden oluşmaktadır. AC motorları ile doğal manyetikli motorların birbirinden farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Fakat Tesla arabalar için kullanılacak, doğal manyetikli motor basit, verimli, endüksiyonu daha yüksek ve performansı daha fazladır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir