1. Anasayfa
 2. Otomobil
Trendlerdeki Yazı

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? (2022 – 2023)

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? (2022 – 2023)
ehliyet çeşitleri nelerdir
0

Ehliyet sınıfları nelerdir? Hangi ehliyet çeşidiyle hangi araçlar kullanabilir? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için derledik.

Ehliyet sınıfları nelerdir? Sorusuna cevabımız yaklaşık 17 çeşit ehliyet sınıfı olduğudur. Bu yazımızda, bu ehliyet sınıflarının çeşitlerini ve hangi grubun hangi aracı kullanabileceğine değineceğiz.

Ehliyet Nedir?

ehliyet ne işe yarar
ehliyet ne demek

Ehliyet sınıfları konusuna başlamadan önce “Ehliyet nedir?” Sorusunun cevabını öğrenmek daha yerinde olacaktır. Ehliyet, karayolunda seyreden herhangi bir motorlu veya motorsuz aracın kullanılmasında resmi olarak izin veren belgedir. Bu belge kimlik işlevi de görmektedir.

Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

yeni ehliyet sınıfları
ehliyet sınıfları 2022

Ehliyet sınıfları nelerdir? Ehliyet sınıfları, M, A1, A2, B, C, D, E, F, G sınıfları gibi farklı sınıflara ayrılırlar. Her bir sınıfın kendi içinde kriterleri vardır. Bunlar, ilgili motorlu veya motorsuz taşıtı kullanacak olan kişinin yaşı, hangi nitelikte aracı kullanacağı gibidir. Kişinin hangi nitelikte aracı kullanacağının belirlenmesi önemlidir.

Çünkü verilecek olan ehliyet, kullanılacak aracın sınıfına göre belirlenir. Ehliyet sınıfları ne işe yarar? Sorusuna verilecek cevap ise kullanıcının aldığı eğitime ve belirlenen kriterlere uygun aracı kullanabilmesidir.

Yani motorsuz taşıt ehliyeti almış olan bir kişi motorlu bir taşıtı kullanamaz ya da araba ehliyeti olan birisi otobüs kullanamaz. Çünkü her aracın kullanılabilme yetkinliği farklıdır. Bu nedenle de ehliyetler farklı sınıflara ayrılmıştır.

Şu yazımızda dikkatinizi çekebilir : https://teknosarmal.com/arac-muayenesi-nasil-yapilir-2022/ 

Motosiklet Sınıfları 2022

motosiklet ehliyeti
motor ehliyet sınıfları

Motosiklet sınıfları, A ehliyet sınıfındaki gruptur. Hangi ehliyet sınıfı hangi işe yarar? Sorusunu motosiklet sınıfları için düşünürsek;

A ehliyet sınıfı, motosiklet kullanmak isteyen sürücüler için gerekli olan belgedir. 35 kw’ ı geçen Motosiklet ehliyetidir. Motosiklet ehliyetinde en yüksek sınıfı A sınıfı temsil eder. Bu grupta olanlar 600 cc ve 48 beygirin üzerindeki motosikletleri kullanabilirler. A sınıfı ehliyetler, A, A1, A2 ve M olarak dört tipten oluşur. 20 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

A1 sınıfı ehliyet, iki ve üç tekerlekli olan, silindir hacmi 125 cm3’ ü geçmeyen, sepetli ve sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilen ehliyettir. A1 sınıfındaki ehliyet en fazla 125 cc motor hacmi ve 14 beygir gücüne sahip motosikletler gruplarını içerir. 16 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

A2 sınıfı ehliyet, iki ve üç tekerlekli olan, motor gücü 35 kw’ ı geçmeyen 2 tekerlekli, motor gücü 15 kw’ı geçmeyen 3 tekerlekli, sepetli ve sepetsiz motosiklet kullanıcılarına verilen ehliyettir. A2 sınıfı ehliyet sürücüleri en fazla 600 cc motor hacmine sahip olan motosikletleri kullanabilir. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

M ehliyet sınıfı, iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisiklet kullanmak için alınır.

Otomobil Sınıfları

Otomobil Sınıfları, B sınıfı ehliyet grubuna girer. B, B1, BE olarak 3 tipten oluşur. B ehliyet sınıfı, otomobil ve kamyonet kullanılmasını sağlayan ehliyet grubudur. B sınıfı ehliyet sahipleri, M, B1 ve F grubundaki araçları da kullanma yetkisine sahip ehliyet grubudur.

Manuel vites ve otomatik vites olarak iki farklı grubu vardır. Manuel vites grubunda ehliyet alanlar otomatik vites grubundaki araçları da kullanabilirler. Bu ehliyeti alabilmek için gerekli olan yaş sınırı 18’ dir. Yaş grubu ehliyet tiplerine göre değişkenlik göstermektedir.

B ehliyet sınıfı, otomobil ve kamyonet kullanmak için gerekli olan sınıftır. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

B1 ehliyet sınıfı, dört tekerlekli motosikletleri kullanabilmek için gerekli olan sınıftır. 16 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

BE ehliyet sınıfı, otomobil ve römorklu kamyonet kullanabilmek için gerekli olan sınıftır. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

Kamyon Sınıfları

C ehliyet sınıfı, çekici araçları ve kamyon sınıfları araçların kullanılması için alınması gereken belgedir. C sınıfı, C1, C, CE olarak 3 tipten oluşur. C ve CE sınıfı ehliyet alacak olan kişilerin 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

C ehliyet sınıfı, kamyon ve çekici kullanmak için gerekli olan belgedir.

C1 ehliyet sınıfı, 7500 kg’a kadar kamyon ve çekici kullanabilmek için gerekli olan belgedir. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

C1E ehliyet sınıfı, 1.200 kg’a kadar kamyon ve çekici kullanabilmek için gerekli olan belgedir. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

CE ehliyet sınıfı, römorklu kamyon ve çekici kullanabilmek için gerekli olan belgedir.

Otobüs Sınıfları

Otobüs sınıfları araçları kullanabilmek için D ehliyet sınıfı bir ehliyete sahip olmak gerekmektedir. D sınıfı ehliyete sahip olabilmek için, öncesinde B sınıfı ehliyete sahip olunması gerekmektedir. D sınıfı ehliyet, D1, D1E, D, DE olmak üzere 4 tipten oluşur. 24 yaşını doldurmuş olan kişiler D sınıfı ehliyete sahip olabilir.

D sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler, M, B, B1, D1 ve F ehliyet sınıflarını kapsayan tüm araçları kullanabilme yetkisine haizdirler.

D ehliyet sınıfı, otobüs kullanmak için gerekli olan belgedir.

D1 ehliyet sınıfı, (16+1) kişilik minibüs kullanmak için gerekli olan belgedir.

D1E ehliyet sınıfı, (16+1) kişilik römorklu minibüs kullanmak için gerekli olan belgedir

DE ehliyet sınıfı, römorklu otobüs kullanmak için gerekli olan belgedir.

 

Traktör Sınıfları

 

F ehliyet sınıfı sahibi olan sürücüler, traktör sınıfları araçları kullanabilirler. Traktör ve türevi araçlar bu ehliyet sınıfı kapsamına girer. F sınıfı ehliyet sahipleri M sınıfı motor bisikletleri de kullanma yetkisine sahiptirler. Bu ehliyete sahip olabilmek için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir.

İş Makinesi Sınıfları

iş makinaları ehliyet
iş makina sınıfı

İş makinesi sınıfları, G sınıfı ehliyet sahiplerini kapsar. G ehliyet sınıfı, iş makinesi kullanması gerekenlerin almak durumunda oldukları belgedir. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler. G sınıfı ehliyet sahipleri, M sınıfı motor bisikletleri de kullanma yetkisine sahiptirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir