1. Anasayfa
 2. Otomobil

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? 2022

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? 2022
araç muaynesi nasıl yapılır
2

Günümüzde araç muayenesi nasıl yapılır? sorusu araç sahibi olan kişilerin merak ettiği bir konudur. Bu konu hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Araç muayenesi nasıl yapılır? sorusu hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Öncelikle her otomobil sahibi belirli bir süre içerisinde araç muayenesini yaptırmak zorundadır. Aracın ayrıntılı bir şekilde kontrolü sağlanır. Bu sayede trafiğe çıkması ya da çıkmaması belirlenir.

Araç muayenesini yaptırmak için tecrübeli bir sigorta şirketi seçmelisiniz. Araç muayenesi hizmeti alarak aracınızın genel kontrolünü yaptırabilirsiniz. Bu durumda sizlerin, yolcuların ve yayaların güvenliğini sağlamış olursunuz. Günümüzde araç muayenesi yaptırmayan araçlar trafiğe çıkamaz.

Taşıtların teknik olarak yolculuk için yeterli olup olmadığı araç muayenesi sonrasında karar verilir. Dolayısı ile trafiğe çıkan her aracın zorunlu olarak araç muayenesini yaptırması gerekmektedir. Peki, araç muayenesi nasıl yapılır?

araç muaynesi
araç muaynesi

Araç muayenesi Türkiye’de TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Peki, araç muayenesi nasıl yapılıyor? Aracınızın muayenesini yaptırmak istiyorsanız https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx web sitesine giriş yapmanız gerekiyor.

Burada araç muayenesi yaptırmak için randevu oluşturmanız gerekiyor. Aynı zamanda ruhsat kontrolü yapılacağı için randevu saatinden biraz daha erken orda olmanızda fayda var. Bu sayede araç muayene işlerinizi sorunsuz bir şekilde halledebiliriz.

Araç muayenesi nasıl yapılır? sorusu her araç sürücüsünü yakından ilgilendiren bir sorudur. Öncelikle araç muayenesi sırasında lastik kontrolü, aydınlatma sistemleri kontrolü, aks kontrolü ve araç içi genel kontrol yapılmaktadır.

Bu kontroller ortalama 15 dakika ile 30 dakika arasında sürmektedir. Daha sonra araç için bir rapor oluşturulur. Eper rapor sonucu olumsuz çıkar ise araçta var olan sorunların 1 ay içerisinde giderilmesi gerekir.

Araçta sorunun giderilmesi ile aracın tekrar muayene edilmesi gerekir. Bu süreçte tekrar hizmet alacağınız için araç muayenesi harcı ödemeniz gerekiyor. Sizlerden istenen belgeleri TÜVTÜRK’ün web sitesine girerek öğrenebilirsiniz.

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi nedir? sorusu tüm araç kullanıcılarının bilgi sahibi olması gereken bir konudur. Öncelikle araç muayenesi, fenni muayene olarak da adlandırılma. Araç muayenesi, trafikte şoförün, araç içerisindeki yolcuların ve yayaların güvenliği açısından yapılması zorunlu olan bir muayene türüdür. Motorlu araçların trafiğe çıkıp çıkmayacağını belirleyen bir muayenedir.

Araçta var olan sorunlar ortadan kaldırılmadan araç muayenesinden geçilmez. Dolayısı ile araç muayenesinden geçemeyen araçlar trafiğe çıkamaz. Ülkemizde araç muayenesi periyodik zamanlarda zorunlu olarak yapılmaktadır.

Araç muayenesi, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi kapsamında zorunlu olarak yaptırılmalıdır. Motorlu veya motorsuz tüm taşıt sahipleri trafiğin güvenliği için araç muayenesini yaptırmalıdır. Bu muayenenin asıl amacı ise trafikte taşıtların kusurlarının giderilmesini sağlamaktır. Bu sayede kaza gibi ciddi problemlerin önüne geçilmektedir.

Araç Muayenesi Nasıl Yaptırılır? (Nelere Dikkat edilmeli)

Araç Muayenesi Neden Gereklidir?

Araç muayenesi neden gereklidir? gibi sorular araç sürücülerini meraklandıran bir konudur. Öncelikle araç muayenesi yapılarak trafiğin güvenliği sağlanmaktadır.

Oluşabilecek kazaların önüne geçmek Türkiye’de zorunlu bir şekilde araç muayenesi yaptırılmaktadır. Trafiğe çıkan motorlu ya da motorsuz her aracın bu muayeneyi zamanında yaptırması gerekmektedir.

Araçların trafiğe çıkıp çıkmayacağı için kontrol amaçlı yapılan bir muayenedir. Araç içerisinde bulunan yolcuların, şoförün ve yayaların güvenliği açısından her araç bu muayeneyi yaptırmalıdır.

Araç Muayenesi Ne Kadarda Bir Yapılmalıdır 2022

Araç muayenesi ne kadarda bir yapılmalıdır 2022 yılı için araştırılan bir konudur. Öncelikle sıfır araç sahipleri ve 0 km araçları olan kişiler ilk 3 yıl araç muayenesi yaptırmayabilir. Fakat ikinci el araç modelleri için 2 yılda bir kez araç muayenesi şartı bulunmaktadır.

Dolayısı ile yeni bir araç 0 km olacağı için 3 yıl muayeneden muaf olur. Ancak diğer araç sahipleri muhakkak araç muayenesini yaptırmalıdır. Aksi taktirde trafiğe çıkamaz.

Muayenesiz trafiğe çıkan sürücülerin hem araçları çekilir hem de ceza yazılır. Günümüzde her araç sahibi araç alırken muayene yaptırması gerektiğini bilmelidir. Ayrıca hem kendinin hem yolcuların hem de yayaların güvenliğini düşünmelidir. Peki, araç muayenesi nasıl olur?

Araç muayenesini yaptırmak için lastik tekerlekleri olan traktörlerin 3 yaş ve sonrası her 3 sene de bir kere araç muayenesi yaptırması zorunludur. Aynı zamanda ticari araçların 1 yaş ve sonrası her sene muayenesini yaptırması zorunludur. Araç muayenesi yaptıran kişilerin ruhsatına bir sonraki araç muayene tarihi yazılır. Otomobillerin ruhsatlarında “Tescil Tarihi” kısmında muayene geçerlilik süresi yazmaktadır.

 

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi nasıl yapılır? konusu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle araç muayenesi trafiğin güvenliği ve kazaların olmaması için zorunlu olarak yaptırılması gereken bir muayenedir. Türkiye de araç muayenesi TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır.

Bunun için https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx sitesine giriş yaparak araç muayenesi randevusu oluşturmanız gerekiyor. Aynı zamanda randevu saatinden biraz erken gitmenizde fayda var. Çünkü araçların ruhsat kontrolü yapıldığı için randevu saatinden önce orada olmalısınız.

Araç muayenesinde aks kontrolü, araç içi kontrol ve aydınlatma sistemleri kontrolü yapılmaktadır. Kısa sürede aracın raporu çıkarılır. Eğer herhangi birinde sorun çıkarsa araçta olan sorunun giderilmesi istenir. Bunun için sürücüye ek 1 ay verilir. Bu süreçte aracınızda olan sorunu çözerek yeniden araç muayenesi harcı yaptırmalısınız. Yeniden hizmet alacağınız için bu harcı ödemek zorundasınız.

Araç muayenesi nasıl yapılır 2022 yılı için de araştırılan bir konudur. Ancak belirtmek isteriz ki her araç muayenesi sonrası aracınızın ruhsatında tescil tarihi geçerlilik süresi yazar. Dolayısı ile bu tarih aracınızın muayene tarihini simgeler. Özellikle yeni araç sürücüleri bu konu hakkında bilgili olmalıdır. Bu sayede trafiğin güvenliği sağlanmış olur ve kazaların önüne geçilir.

araç muaynesi ücretleri
araç muaynesi ücretleri

Araç Muayenesi Ücretleri 2022

Araç muayenesi ücretleri 2022 yılında 2021 yılında göre % 36,2’lik zam uygulandı. 1 Ocak’ta değerlendirme yapıldı ve KDV dahil 258 TL’den 685 TL’ye çıktı. Artan fiyat nedeni ile sürücüler mutsuz olsa da trafiğin güvenliği in zorunlu olduğu unutulmamalıdır.

Otobüs, tanker ve kamyon çekici için 658 TL araç muayenesi ücreti belirlendi. Bunun yanı sıra otomobil, arazi taşıtı, römork, yarı römork, özel amaçlı taşıt, kamyonet ve minibüs gibi araç muayenesi ücretleri 507,40 TL oldu. Ayrıca motosiklet, motorlu bisiklet ve traktör (römorklu-römorksuz) araçlar da 258,42 TL ödemek zorundadır. Araç muayeneleri her 2 yılda bir kere yapılmalıdır.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır? | Vizeye Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir