1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

Doğru İçerik Pazarlama Stratejileriyle Etkili Etkileşim

Doğru İçerik Pazarlama Stratejileriyle Etkili Etkileşim
seo nedir
0

İçerik pazarlamasının amacı üretilen online içerikler ile bilgisayar kullanan nüfusun azımsanmayacak bir bölümüne ulaşmaktır. İçerik pazarlamada arama motorları üzerinden gelen ziyaretçi sayısı olarak tabir edilen organik trafiğin katkısı büyüktür. Google’ın öncülüğünü yaptığı arama motorları, kullanıcılarına yalın ve hızlı çözümler sunmak için yeni algoritmalar üretir. Bu sayede de kullanıcılarına hızlı servis avantajı sağlamayı taahhüt eder. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ise organik trafiğin kalbidir. Nasıl mı? SEO teknikleri, Google algoritmasına göre çalışan stratejiler üreterek, Google için değerli olmayı ve ön sıralarda yer almayı hedefler. Diğer yandan İçerik pazarlama ajansı, online pazarlama konusunda müşterilerine destek olarak rekabette öne çıkmalarına katkı sağlar.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, hitap edilecek kitleye blog yazılar, videolar, e-kitaplar, teknik bilgiler, reklamlar gibi dijital verilerle ulaşma gayreti içindedir. Bunu yaparken de içeriğin arama motorlarında doğal yollarla en üst sırada yer alması için SEO stratejilerini kullanır. Bu stratejiler, web sitesinin aramalarda ilk sıralarda çıkmasını garanti etmese de sitenin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralarda yer almasını sağlayarak, organik trafiğini artırır.

Dijital İçerik Pazarlaması Nedir, Nasıl Yapılır?

Dijital içerik pazarlama yöntemleriyle oldukça geniş bir kitleye ulaşmak mümkündür. Geniş çerçevesi ile markanın öne çıkarak hedef kitle ile doğru etkileşim kurmasına yardımcı olur. Dijital pazarlama yaparken Facebook, Instagam, Linkedin, Pinterest gibi sosyal medya platformlarından destek almak, markanın bilinirliğini artırmanın yanında hedef kitleyi de harekete geçirir. Bunun yanı sıra blog, infografik içerikler, video, podcast, reklam içeriği de marka bilinirliği açısından önemli kaynaklardır. İçerik pazarlaması yaparken önce hedef belirlemek sonrasında bu hedefe hizmet eden özgün ve yalın içerikler üretmek bu içeriklerin etkisini ölçmek için analiz ve raporlamalardan yararlanmak önemli adımlardandır.

İçerik Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Dijital pazarlama stratejilerinde SEO desteği önemlidir. İçerik SEO kuralları doğrultusunda özgün hazırlandığında etki alanı da artar. Doğru biri içerik pazarlaması stratejisi aşağıdaki 5 madde ile sıralanabilir:

 • Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime ne olmalı? Kullanıcılar neleri merak ediyor? SERP’de üst sıralarda görünmek için hedeflenmesi gereken anahtar kelime/kelimler neler olmalı? Bu soruların cevabı, optimum katılımlı bir anket ile öğrenilebileceği gibi, yakın çevre sohbetleri ya da keywordtool.io gibi Google arama istatistiklerinden de öğrenilebilir. Taktik olarak; yüksek aranma sayısı olan, ancak düşük rekabet içeren anahtar kelimeler seçilirse aramalarda çıkma şansı yükselir. Çünkü o konuda çok fazla içerik olmayacaktır.

 • İçerik Oluşturma Tekniği

SEO çalışması oluşturulan içeriğin organik trafik alması için yapılır. Anahtar kelimelerin yeri, sayısı, yan anahtar kelimeler, başlıklar, etkili meta description ile oluşturulan doğru içerikler üretilmesi için teknik alt yapı sunar. Kullanıcıya anahtar kelime ile ilgili maksimum bilgiyi vermeyi hedefleyen özgün ve iyi araştırılmış bilgiler verir.

 • Backlink Alma

İçerik oluşturulurken iç ve dış linkler verilmesi sitenin bilinirliğine katkı sağlar. Web sitesine başka bir web sitesinden link alınabilir. Böylece alınan link vasıtası ile sitenin bilinilirliği ve SERP’de daha fazla çıkma olasılığı artar.

 • İçerik Pazarlama ile Web Sitesini Çekici Hale Getirme

Ziyaretçilerin sitede daha fazla ve daha eğlenceli vakit geçirmesi için sayfaya resim, görsel, video gibi çok uzun ya da sıkıcı olmayan, konu ile ilgili eklemeler yapılabilir. Site tasarımının kullanıcıya kolaylık sağlayacak şekilde, basit ve anlaşılabilir şekilde dizayn edilmesi önemlidir.

 • Site Sayfalarına Erişim Hızını İyileştirme

Araştırmalara göre, kullanıcıların yarısından fazlası en fazla 3 saniye içinde açılmayan bir web sitesinde kalmayı tercih etmiyor. Sayfa hızını arttırmak için yapılacak çalışmalar, %50’nin dikkatini çekmek için oldukça önemlidir. Sayfada yer kaplayan görseller varsa sayfa hızı yavaşlar. İçerik pazarlama teknikleri resimlerin hem güzel görünmesi hem de kısa zamanda açılması için uygulanabilecek teknikler konusunda içerik üreticisine ipuçları sağlar. Bu ipuçları kaliteli içerik pazarlaması örnekleri almak açısından önemlidir.

Doğru İçerik Pazarlama Ajansı ile Maksimum Etkileşime Ulaşın!

İçerik pazarlama hem kocaman bir derya hem de kendi içinde matematiği olan bir alandır. Dünya hızla başka bir çağa evrilirken, Google yeni algoritmaları ile bu hızı yakalama konusunda çok başarılı işler yapıyor. Bugün geçerli olan bir kural yarın yerini yenisine bırakıyor. Online pazarlama hizmetinde, Türkiye’de büyük başarılara imza atan Sempeak ile çalışarak siz de hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. İçerik pazarlama eğitimi alan uzman kadrosu ile yapılan analiz ve çalışmalarla rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir