1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Hangileridir?

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Hangileridir?
en çok kullanılan programlama dilleri
2

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri Hangileridir?

Programlama dilleri yazılımcılar tarafından kullanılmaktadır. Bazı programları dilleri daha çok tercih edilirken bazıları çok fazla tercih edilmektedir. Tercih edilmelerinin sebepleri ise güncelliği, basit kullanımı, platformlarda kullanılabilir olması ve kullanım alanlarının fazla olmasıdır. Bu özelliklere sahip olan programlama dilleri daha fazla kullanılmaktadır. Çünkü programlama dillerinin içerikleri çok önemlidir.

En Fazla Kullanılan İlk 5 Programlama Dili

Javascript

Javascript programlama dilleri arasından en fazla kullanılan dil olmaktadır. Bu dil hem özel sektörde hem de kamusal alanda kullanılabilmektedir. Javascript sadece web sitelerinde değil bazı nesnelerin internet ve oyun geliştirmelerinde de kullanılmaktadır. Projelerin back-end kısmında yani kullanıcıların görmüş oldukları ön kısımda çalışmak isteyen kişiler için Javascript en mantıklı seçim olacaktır. Programlama dilleri arasında en fazla popüler olan ve duyulan Javascript olmaktadır.

en çok kullanılan programlama dilleri
javascript

HTML

HTML bütün web sitelerin yapısında zaten bulunan bir dildir. Teknik olarak HTML bir programlama dili olarak değil biçimlendirme dili olarak kullanılmaktadır. HTML, web sitelerine görüntü, yazı veya video değişiklikleri yapılması sağlanarak sayfaları birbirine bağlar. Bunun sonucunda da web tarayıcılarında istenilen kalitede görüntüler HTML sayesinde ortaya çıkabilmektedir. HTML, Javascript ve CSS programlama dilleri aynı anda kullanılabilmektedir.

en çok kullanılan programlama dilleri
html

CSS

CSS’nin Türkçesi basamaklı stil sayfalarıdır. Ve bu programlama dilleri en çok kullanılan ve en fazla duyulan dillerden birisidir. CSS daha çok tarayıcı tabanlı uygulamalarda ya da web sitelerini tasarlamak için kullanılmaktadır. CSS yani basamaklı stiller Html’inin nasıl gözükeceğini belirleyebilmektedir. Aynı zamanda görüntülerin etkili ve hızlı şekillerde değiştirilmesine olanak sağlar. Düzenlemesi diğer programlama dillerine göre basittir. Web sitelerinde de kod fazlalıkları oluşturmamaktadır.

en çok kullanılan programlama dilleri
css

SQL

SQL Türkçesi yapısal sorgu dili olarak bilinmektedir. Ve SQL daha çok veri tabanı yönetim sistemi olarak bilinmektedir. Sorgulamalar sırasında verilerin üzerlerinde işlemler yapılmasını sağlayabilmektedir. Bu veri tabanlarına erişir ve veri tabanlarını yöneterek yüksek sayıda veriler ile ilgilenmesini sağlar. SQL başka programlama dilleri ile birlikte kullanılabilmektedir. Büyük verileri olan bilgisayar programları veya uygulamalar bu dilin kullanılması ile birlikte rahat bir şekilde veri tabanı yönetimi yapabilmektedir.

en çok kullanılan programlama dilleri
sql

Java

 Java, android uygulamaları için en çok kullanılan programlama dilidir. Android uygulamaları dışında aynı zamanda veri tabanları ve bilgisayar uygulamaları için de kullanılmaktadır. Java hızlı bir programlama dilidir. Hızlı olmasının yanı sıra kullanıcı dostu, nesne yönelimli ve modern bir dildir. Bir programlama dilinde olması gereken tüm özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinin yanında tüm platformlarda Java kullanılabilmektedir.

en çok kullanılan programlama dilleri
java

Kullanım Kolaylığı Bakımından En İyi Programlama Dilleri

Shell

Shell programlama dili sayesinde kullanıcı müdahaleleri olmadan işlemler otomatikman yapılabilmektedir. Örneğin bir jpg dosyası komut verilerek bmp dosyasına dönüştürülebilmektedir. Ayrıca dosyaların yedekleri otomatik olarak yapılabilmektedir. Kullanım kolaylığı açısından en çok kullanılan programlama dillerinden biridir.

Python

Kullanım kolaylığı denilince Python akıllara ilk gelen programa dillerinden biridir. Her alanda kullanılabiliyor olması ve üst düzey olması en çok tercih edilenler listesine girmesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda basit fonksiyonlardan en zor fonksiyonlara kadar tüm işlemler python ile yapılabilmektedir. Python birçok yapay zekâ çalışmalarının yürütülmesine de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda Pinterest ve Youtube gibi platformlar da Python ile geliştirilmiştir. Kullanımı kolay olmasından dolayı yeni başlayanlar için de oldukça uygun bir programlama dilidir.

PHP

Back endprogramlama dilleri arasında öne çıkmaktadır. Php dilinin asıl görevi arka plandaki işlemleri ve olayları kontrol etmektir. PHP programlama dili ile Twitter, Facebook ve Wordpress gibi platformlar geliştirilmiştir.

C

C programlama dili Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bu dil daha çok gömülü sistem ya da sunucular için kullanılmaktadır. Aynı zamanda sadece basit fonksiyonlar değil zor fonksiyonlar için de kullanılmaktadır. C programlama dili genelde kurumsal müşteri uygulamaları yaratmak için kullanılmaktadır.

C++

C++ tamamen nesne yönelimli bir programlama dilidir. Kullanım kolaylığı açısından en çok kullanılan programlama dilleri arasında yer almaktadır. Performans açısından düşünüldüğünde de yazılımcıların aklına ilk gelen dillerden biridir. Bunun sebebi ise diğer programlama dillerine oranla C++ daha fazla güncelleme yaşamaktadır. İşletim sistemlerinde, oyunlarda ve uygulamalarda ana dil olarak kullanılmaktadır. Ve günümüzde hala aktif bir şekilde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Sadece uygulamalarda ya da işletim sistemlerinde değil aynı zamanda robotik alanlarda da sıkça tercih edilmektedir. Google Chrome ve Amazon’un temelleri C++ programlama dili ile atılmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir