1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

Selfileri Ve Gizlilik: Doğru Platformları Seçmek Ve Gizlilik Ayarları

Selfileri Ve Gizlilik: Doğru Platformları Seçmek Ve Gizlilik Ayarları
selfie
0

Günümüz şartlarında Twitter, Instagram ve Facebook şeklinde olan sosyal medya platformları internet kullanıcılarının dijital reklam panoları haline gelmiştir. Burada insanlar haberleri, resimleri, kişisel görüşlerini ve hayatlarında olup biten hemen hemen her şeyi paylaşıyorlar.

İnsanların sosyal medyada paylaştığı çok kişisel olan büyük miktarda bilgi, güvendikleri akraba ve arkadaş çevrelerinin dışındaki diğer izleyiciler tarafından da görülür. Bu noktada kişisel hayatın gizliliği çok önemlidir. Bazı dolandırıcılar bu kapsamda devreye gire ve kişiyi zor duruma sokar.

Bu durumda selfie kapsamında gizliliği korumak için en doğru platformun seçilmesi son derece önemli olmaktadır. Birisi bir yerlerde, bilmediğiniz nedenlerle sosyal medyanızda yaptıklarınızın çoğunu kaydedebilir. Siber suçlular da kişisel bilgilerinizle ilgilenebilir.

Selefiler ve Sosyal Medyada Gizlilik

ExpressVPN’in selfie araştırmasına göre, bir kişinin bir yıl içinde neredeyse 500 tane selfie çektiğini biliyor musunuz? Selfie çekmek ve paylaşmak çok masum ve eğlenceli bir eylem gibi gözükebilir. Ancak, selfie paylaştığınız sosyal medya platformlarında fotoğrafınız üzerinden düşündüğünüzden fazla bilgiyi paylaşıyor olabilirsiniz. Unutmayın ki, sosyal medya uygulamalarınızı silmek bile verilerinizin silinmesine yardımcı olmayabilir.

Sosyal medyadaki bariz görünen gizlilik yoksunluğu, bir sosyal platformda bir şey paylaşılmadan, online kişisel gizliliği korumanızı çok önemli bir durum haline getiriyor. Peki, sosyal medyada gizliliğinizi nasıl korursunuz?

 1- Gizlilik Koşullarını Okuyun

İnternet üzerinde yer alan her web sitenin gizlilik şartları bulunmaktadır. Herhangi bir sosyal medyaya giriş yapmadan ve bir hesap açmadan önce, onların gizlilik şartlarını okumanız ve anlamanız önemlidir. Bir sosyal medya platformunda hesap açarken kaydetmiş olduğunuz ya da paylaşmayı da kabul etmiş olduğunuz tüm bilgilerin gizlilik koşullarına özellikle dikkat edin. Örneğin üçüncü şahıslarla hangi içerikler paylaşılabilir, web sitesindeki içeriğinizi kalıcı olarak silebilir misiniz? Bu konular son derece önemlidir.

 2- Platformun Güvenlik ve Gizlilik Ayarları

Herhangi bir mesajınızı yayınlamadan ya da paylaşmadan önce sosyal medya sitesinin işlevselliğine aşina olduğunuzdan emin olmalısınız. Mesajlarınızı kimlerin göreceğini ve bunların yalnızca belirtilen alıcılar mı yoksa platformdaki tüm kullanıcılar mı olacağını anlayın. Her şeyden önce, sosyal medya sitesindeki gizlilik ayarlarını ve gizlilik açıklarını anlayın.

 3- Gizlilik Ayarlarınızı Düzenleyin

Kullanmış olduğunuz ve sürekli bir şeyler paylaştığınız sosyal medya platformunda sitede yer alan ya da varsayılmış olan gizlilik ayarları mutlaka kontrol edilmelidir. Sosyal medyadaki çoğu varsayılan gizlilik ayarı, kişisel tüm bilgilerinizin 3. kişiler tarafından online kullanıcılar ile paylaşılmasını sağlayabilir. Bu konuda gizlilik ayarlarını değiştirmek, sosyal medya sitesinin sizin bilginiz dışında diğer kullanıcılarla paylaşabileceği bilgi miktarını sınırlayabilir.

 4- Biyografik Bilgileri Verirken Dikkatli Olun

Birçok sosyal medya platformunda bir hesaba kaydolmak için tam adınız, doğum yılı, yaş veya adres gibi biyografik bilgilerinizi vermeniz istenecektir. Diğer sosyal medya kullanıcılarının sizin hakkınızda bildiklerini sınırlamak için bu bilgileri kendinize saklayın.

Bu tür bilgiler, siber suçlulara size zarar vermeye yetecek kadar veri sağlayabilir. Aynı platformda kişisel bilgileri en aza indirmek için ortamınızdaki gizlilik ayarlarını özelleştirmeyi düşünebilirsiniz.

 5- Hesap Bilgileri

Sosyal medya profilinizde verdiğiniz kişisel bilgileri detaylı bir şekilde düşünün. Bu konuda en yakın okullar, siyasi eğilimler, banka hesabı bilgileri, eski veya mevcut iş yeri, Sosyal Güvenlik numaraları veya genel ilgi alanları gibi hassas bilgileri asla vermeyin. Bu bilgilerin sağlanması zararsız görünebilir, ancak sizi dolandırmak veya size gereksiz reklamlar sunmak için kullanılabilir.

 6- Arkadaşlar ve Kişiler Takibi

Sosyal medyadaki tanımadığınız kişiler ile ne arkadaşlık edin ne de takip edin. Siteyi neden kullandığınızı dikkatle düşünerek arkadaşlarınızı kabul ederken veya arkadaşlarınızı veya kişileri takip ederken dikkatli olun. Herhangi bir takip veya arkadaşlık isteğini kabul etmeden önce, kişi hakkında araştırma yapın ve (zaman tünelinden) kim olduklarını, ne yaptıklarını ve ne tür içerikler paylaştıklarını öğrenin.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir