1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

5G Teknolojisi Bizlere Neler Kazandıracak?

5G Teknolojisi Bizlere Neler Kazandıracak?
5g
1

5G Teknolojisi Bizlere Neler Kazandıracak?

5G, bir dizi standart uygulamayı, daha hızlı kablosuz internet teknolojilerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Birinci jenerasyon mobil bağlantı teknolojisi olan 5G’ye dünyada geçen ilk ülke Güney Kore olmuştur. Dünyada 5G ile alakalı bir yarış söz konusuydu. Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olan 5G’nin sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Hızlı veri alış-verişi sağlayan bu teknoloji iletişim cihazlarında büyük bir yenilik getirecek niteliktedir.

5G internet mobil iletişimi üst seviyelere çıkararak üstün bir hizmet alınmasını kolaylaştıracaktır. Çok kısıtlı kullanıcıya sahip olan bu teknolojinin 2023 yılına gelindiğinde yaklaşık 1 milyar kullanıcıya sahip olacağı tahmin edilmektedir. 5G kullanıcılarının daha hızlı internet ve daha az gecikme süresine sahip olduğu bilinir. Günümüzde 5G sadece yüksek işletim kapasitesine sahip cihazlarda kullanılabilmektedir. 5G teknolojisi şu anda Türkiye’de bulunmuyor fakat 5G için birtakım çalışmalar sürdürülmektedir. Bazı şirketler kendi içinde deneme sürümü çıkarmalarına rağmen kullanıcılara sunabilecek bir sisteme sahip değillerdir. Düzgün bir baz istasyonu ve iyi bir altyapı kurularak 5G teknolojisinin tüm kullanıcılara sunulması öngörülmektedir.

5G Ne Kadar Hıza Sahip

Telefonlar hayatımızın vazgeçilmez cihazları haline gelmiştir. Gittikçe önemi artan mobil cihazlar, kullanıcılara her yıl daha hızlı ve daha nitelikli deneyim vadetmektedir. Fakat telefon kullanıcılarının birçoğu mevcut internet hızından memnun değildir. 4G teknolojisi tam olarak verim sağlayamamış ve kullanıcıları hızlı internet konusunda memnun edememiştir. 5G hız testlerine göre ortalama hızı 1,4 gigabit olacaktır ve bu da 4G’nin sağladığı hızdan 20 kat daha hızlıdır. 5G ile 100 kat daha hızlı bir iletişim olacağı söylenmektedir. 5G’nin sağladığı hız sayesinde yüksek çözünürlükte olan bir videoyu saniyeler içinde kolaylıkla indirebilmek mümkün olacaktır. Dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı kadar veri iletim hızı sağlayabilmektedir. Bu sayede video indirmek için çok fazla beklemeye gerek kalmadan kolaylıkla indirilebilecektir.

Hız teknolojisine göre 2 saatlik bir filmi indirmek için geçen süreler

5g
5g

5G Teknolojisi Neleri Değiştirecek

5G teknolojisinin 3 temel özelliğinin hayatımızı değiştireceğine vurgu yapılabilir. Bu özellikler; düşük gecikme süresi, daha hızlı veri transferi ve tek seferde birçok cihazı bağlama kapasitesi olarak sıralanabilir. Hızlı veri transferini şu örnekle açıklamak anlamamız açısından daha uygun olacaktır. Örneğin, 4g teknolojisi ile ortalama olan HD bir filmi yaklaşık bir saatte indirebiliriz bu da saniyede 1 gigabit veri aktarımı demektir. 5G bundan yüz kat daha hızlı olacağı varsayılmaktadır. Bu sayede HD bir filmi indirmeniz sadece saniyeleri alacaktır. Bunların sağlanması için oldukça sağlam bir bant genişliğine ihtiyaç vardır ve 5G bu konuda epey iddialıdır. 5G ile hızın saniyede 10 gigabite kadar çıkacağı öngörülmektedir. Ayrıca 5G teknolojisi hayatımıza girmesiyle yaklaşık olarak bin kat mobil veriyi kontrol edilebilecektir.

5G ile fiber internet kullanımının yaygınlaşması olası bir gerçektir. Evinizdeki fiber internet bağlantısı için bulunduğunuz yerde fiber internet altyapısı bulunması gerekecektir. Fakat 5G teknolojisi ile bu sorun çözülecek ve altyapıya gerek kalmadan bağlantı sağlanacaktır. Ayrıca bu teknolojinin kablosuz modemlerle kullanılabilmesi 5G’nin bir diğer avantajıdır. Telefon dışında 5G teknolojisi elektronik ev eşyalarında ya da satış cihazlarında kullanılabilecektir. Yapay zekanın kullanılmasıyla hayatı kolaylaştıran her şeyin arkasında 5G olacaktır. 5G teknolojisiyle değişecek başka bir alan ise sürücüsü olmayan otomobiller ve akıllı ulaşım araçları olacaktır. Oyun sektörü de 5G’yi bekleyen bir diğer alandır. Oyun sektörünün de 5G’den faydalanması online oyun tutkunlarını memnun edecektir. Yüksek hızda internet, sanal gerçeklik, düşük gecikme süresi, artırılmış gerçeklik uygulamalarının artırılması 5G’nin önemli özelliklerindendir.

5G Teknolojisine Ne Zaman Geçilebilir?

Merakla beklenen 5G teknolojisi için en önemli soru şu olmaktadır: Mevcut telefonlar 5G için uyumlu mudur? 5G teknolojisine sahip olabilmek için özel bir anten ve alıcı seti olması gerekir. Fakat 5G için tek gereken şey sadece uyumlu bir telefon değildir. Gerekli entegrasyon işlemleri ve altyapının uygun hale getirilmesiyle 5G kullanımı sağlanabilecektir. 5G teknolojisinin ülkemize gelebilmesinin 2023 yılını bulacağı varsayılanlar arasındadır.

Bu blogumuzu bu yazıyı özetleyecek son birkaç söz ile bitirmek istiyoruz. Umarım 5G teknolojisi en yakın zamanda ülkemizde hizmete sunulur ve onun bütün nimetlerinden en iyi şekilde yararlanırız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir