1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

APU Sistem Nedir? APU Sistem Toplamanın Avantajları Nelerdir?

APU Sistem Nedir? APU Sistem Toplamanın Avantajları Nelerdir?
apu sistem
9

APU Sistem Toplamanın Avantajları

İlerleyen teknolojiden yüksek verim alabilmek için bilgisayar yazılım ve donanım özelliklerinin güncellenmesi gerekir. APU sistem de bu durumun bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. APU sistem toplamanın avantajları arasında;

 • Bilgisayar kullanıcılarına yüksek performanslı bilgisayar çözümü sunar. Yani ekran kartlarından alınamayan verim yeni nesil işlemcilerle sağlanmaktadır.
 • Bilgisayar sistemi toplarken listede GPU ve CPU mutlaka yer almak zorundaydı. APU teknolojisi sayesinde GPU ve CPU aynı işlemcide yer almaktadır. Dolayısı ile bu birimlerin satın alma önceliği değişmiştir.
 • Kur dalgalanmalarından dolayı bilgisayar donanım fiyatları istikrarlı bir şekilde artış göstermektedir. Yani ayrı ayrı GPU, CPU birimlerini kullanmak yerine APU almak yeterli olduğundan cüzdanları da rahatlatmaktadır.
 • Eski nesil GPU’nun fiyatlarının düşük olması bilgisayar kullanıcılarına cazip gelse de APU almak doğru bir seçim olacaktır. Çünkü bilgisayarın çalışma kapasitesini artıracak ve güncel teknolojiye uyarlanabilecektir.
 • Son yılların popüler oyunlarının kesintisiz şekilde oynatılmasını sağlayarak bilgisayar kullanıcılarına keyif verir.

APU Sistem Nedir?

APU; yeni nesil işlemcilerin adıdır. Accelerated processing unit ifadesinin kısaltması olan APU sistem, hızlandırılmış işlem birimi olarak Türkçeleştirilir. Bilgisayar donanım sisteminde görevi, işlemci ve ana kartın işlemini aynı anda, hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Önceki nesil bilgisayar donanım sistemlerinde GPU ve CPU’nun aynı anda bulunması gerekirdi. Dolayısı ile bu iki birimin işlem hızı, kalitesi de birbirine bağlıydı. Yani, GPU’nun tam kapasite çalışabilmesi için CPU’nun işlem özelliklerini artırmak gerekir. Bu açıdan bakıldığında sistem toplama işlemi yüksek fiyatlara ulaşmaktadır. Yüksek performanslı bir bilgisayar tercih edilirken APU işlemcilerine ilave olarak GPU da kullanılabilir. Bu durum tamamen bilgisayar kullanıcısının tercihine bağlıdır.

apu sistem
apu sistem

APU Sistem Bilgisayarın Isısını Artırır Mı?

APU işlemcilerinin, son teknoloji olması nedeniyle bilgisayar performansını artırdığı bir gerçektir. Ancak sınırlı sayıda parça kullanılması nedeniyle bilgisayara fazla işlem yükü yüklemesi ve işlemcinin ısınması gibi olumsuz durumlar bilgisayar kullanıcılarını tedirgin etmektedir. APU, kolay soğuması açısından avantajlıdır. Bunun için bir stok soğutma yeterli olmaktadır. APU işlemcisinin termal tasarımı, maksimum 100 dereceye kadar dayanıklıdır. Rutin işlemler de APU işlemcinin kullanımı konforludur.

İşlemcinin üzerinde bulunan soğutma yani stok soğutması maksimum dereceyi görmesini engelleyerek ideal seviyelerde durmasını sağlar. Bilgisayarda oyun oynamak, profesyonel programlar çalıştırmak vb. İşlemcilerin hızlı ısınmasına neden olur. Bu durumda stok soğutucu yetersiz kalacağından ilave soğutucuların kullanılması gerekir. Bilgisayarın ömrünü uzatarak kullanım verimini iyileştirir.

apu sistem
apu sistem

APU Sistem Kurmanın Altın Kuralları

Bilgisayar donanımlarının kendi içinde ve birbiri ile uyumlu olması gerekir. Her bir birimin düzgün çalışması ancak bu şekilde sağlanır. Dolayısı ile bilgisayar sistemlerini sırası ile incelemek yapılan hataların önüne geçilmesini sağlar.

APU sistem kurmanın altın kuralları, gamerları yakından ilgilendirdiği kadar beyaz yakalıları da ilgilendirmektedir. Mesela mühendislikte veya mimarlıkta kullanılan gelişmiş programların kusursuz şekilde çalıştırılması için bilgisayar sisteminin yeterli olması gerekir. Yani bilgisayar sistemleri geçici olarak kurulursa hem pahalı olur hem de yeni teknolojiye uyum sağlamaz. Bilgisayar kullanıcısının sistem birimlerinden CPU minimum özellikli seçip GPU’yu devre dışı bırakarak sonradan APU işlemci eklemesi kısacası bilgisayar sisteminde amaçsız ilerleme veya bütçenin yetersiz olması seçimi etkileyen faktörlerdendir. Öyleyse şu kurallara göre ilerlemek doğru olacaktır;

 • Büyük depolama alanının kullanılması gerekir. Ayrıca çift kanat bellek olmasına dikkat edilmelidir.
 • Stok soğutmalı GPU tercih edilmelidir.
 • 3200 MHz RAM
 • Yüksek performanslı güç kaynağı
 • CPU (işlemci)

Bütçe Dostu Yeni Sistem

Teknolojinin gelişmesi bilgisayar parçaları hakkında bilgiyi artırdığı kadar onlara ulaşmayı da kolaylaştırdı. Dolayısı ile insanlar artık kendi bilgisayarlarını kendileri kurmayı tercih etmektedir. İstenilen özelliklerde bir bilgisayara sahip olmak için piyasada sınırsız seçeneği bulmak mümkündür. APU işlemcileri sayesinde insanların karar verme aşamasında ve bütçesinde büyük bir bölüm ayırmasına gerek kalmadı.

APU işlemcileri, öğrencilerden iş insanlarına kadar geniş bir kullanıcı yelpazesine sahiptir. Bilgisayar kullanıcıları karmaşık olan ve teknik bilgi gerektiren bilgisayar parçalarını bir araya getirirken ne tür parça kullanacağı ve ne fayda sağlayacağı konusunda bilgi sahibidirler. APU işlemcileri bütçeyi zorlamadan adım adım kurulum sağlamaktadır. APU işlemcilerinin kullanım süresi, bilgisayarın ne kadar ve nasıl çalıştırıldığına bağlıdır. Yani, oyun amaçlı kullanılması durumunda ekstra ekran kartı ihtiyacı oluşacaktır. Başarılı bir APU sistem toplama ile alakalı detaylı bir kılavuz için daha geniş konuların bulunduğu internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir : düşmeyen takipçi satın al 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (9)

Popüler Yorumlar
 1. elinize sağlık çok güzel açıklamışsınız

 2. Elinize sağlık. Teşekkürler

 3. teşekkür ederiz

Yapılan Yorumlar
 1. teşekkür ederiz

 2. Elinize sağlık. Teşekkürler

 3. elinize sağlık çok güzel açıklamışsınız

 4. 7 Şubat 2022

  Bilgilendim. Elinize ve bilginize sağlık. tekno sarmal ekibi.

 5. Thank you for the good writeup.

  Tekno Sarmal Tekno Sarmal

 6. Elinize sağlık. Teşekkür ederim.

 7. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!

 8. Wow, superb blog structure! How long have you been blogging for?
  you make running a blog look easy.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir