1. Anasayfa
 2. Otomobil

Araba Aküleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araba Aküleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
araba aküleri
0

Araba aküleri, aracın kullanmış olduğu elektrik enerjisinin kaynağı olan ve elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştüren parçalardır. Aracın olmazsa olmaz parçaları arasında yer alan aküler, farklı görevleri yerine getirdiklerinden oldukça önemli bir konumda bulunduklarını söylemek mümkün. Aracın çalışabilmesi için marş motorunun çalışması gerekir. Aküler, temel olarak marşın çalışmasına destek olur. Bunun yanı sıra farklı görev ve sorumluluklara sahip olduğunu belirtmek de mümkün.

Araba Aküleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akü Nedir, Neden Kullanılır? Araba Aküleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akü nedir sorusu, özellikle araba sürmeye yeni başlayan kişilerin merak ettikleri sorulardan bir tanesidir. Bir aracın önemli parçaları arasında yer alan akü, kimyasal enerjiye sahiptir. Gerektiğinde kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Temel olarak aracın çalışmasına katkıda bulunur. Araba aküleri birçok görevi yerine getirmekle birlikte temel görevlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Marş motorunu çalıştıracak akım verir ve aracın hareket etmesini sağlar.
 • Yüksek devirde alıcıların zarar görmesini engelleyerek aracın çok daha güvenli bir şekilde sürülmesine destek olur.
 • Araçta bulunan kalorifer ve radyo gibi araçlara akım gönderir ve bunların çalışmasını sağlar.

Araba aküsü, temel çalışma prensibine uygun bir şekilde hareket eder. Aküde pozitif ve negatif olmak üzere iki kutup yer alır. Bu, piller ile akülerin ortak özellikleridir. Aküdeki kutuplar, araçta bulunan kalorifer, silecek gibi araçlara bağlıdır. Bu araçlar, akü sayesinde çalışır.

Akülerin Özellikleri Nelerdir? Araba Aküleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araba aküleri, birçok özelliği bünyesinde bulundurmakta olup bunların her biri, aracın çok daha efektif bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Akülerin dikkat çeken özelliklerinden bazılarını genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralayabliriz:

 • Birçok farklı akü çeşidi bulunur ve içeriklerinde yer alan maddelere göre kategorilendirme yapılır. Nikel kadminyum, nikel demir olmak üzere pek çok akü çeşidi vardır. Ancak otomobillerde daha çok kurşun-asit aküsü sıklıkla tercih edilir.
 • Araba aküleri, aracın hareket etmesini sağladığından aracın olmazsa olmaz parçaları arasında yer alır.
 • Start-Stop teknolojisini kullanan araçlarda klasik akülerden çok daha yüksek performans gösteren aküler kullanılır. Start-Stop aküler, yüksek şarj kabulüne sahip olduğundan aracın çok daha efektif bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Araba Aküleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akü Modelleri Nelerdir?

Akü modelleri, marka ve tasarıma göre değişiklik göstermektedir. Volt ve amper değerleri birbirinden farklı olabilen akülerde kaliteli ürün tercihi oldukça önemlidir. Aracın hareket etmesini sağlayan parça olması nedeniyle akülerin yüksek performansla ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerekir.

Birçok farklı akü markası bulunduğu gibi, akü çeşitlerinin de geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu belirtmek mümkündür. Jel aküler, katı akülerin bir çeşididir. İçerisinde jel kıvamında elektrolit yer alır. Özellikle sıvı akülere göre çok daha yüksek performans gösterdiği bilinmektedir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilen bir akü türüdür.

Araba aküleri kapsamında değerlendirilen bir diğer akü türü ise sulu aküdür. Bakımlı akü olarak da adlandırılan sulu akülere mevsim şartlarına göre su eklenmesi gereklidir. Özellikle son zamanlarda sıklıkla kullanılan akü çeşidi ise Start-Stop akülerdir. Yoğun trafikte araç durduğunda motor da durur. Bu sayede araçta yakıt verimliliği de sağlanmış olunur.

Araba Aküleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akü Fiyatları Nedir? Araba Aküleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akü fiyatları değişkenlik gösteren bir konudur. Akünün tasarımı ve markası başta olmak üzere birçok husus akü fiyatları noktasında doğrudan etkileyicidir. Araba aküleri satışını gerçekleştiren Jant Dünyası, müşterilerine dünyaca ünlü markaların akülerini sunmaktadır.

Site üzerinde yer alan kategoriler üzerinden ürünlerle ilgili bilgi alınabilmekte ve arzu edilen ürün, güvenli ödeme yöntemleriyle temin edilebilmektedir. Jant Dünyası akü satışının yanı sıra jant ve lastik satışı da yapan bir markadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutmakta olup müşterilerinin taleplerini en iyi şekilde karşılamaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir