1. Anasayfa
 2. Oyun

FPS Nedir? Nasıl Arttırılır? Olması Gereken Değer Nedir?

FPS Nedir? Nasıl Arttırılır? Olması Gereken Değer Nedir?
fps
2

FPS Nedir? Nasıl Arttırılır? Olması Gereken Değer Nedir?

FPS oyun oynayan kişilerin bildiği bir kavram olup oyunlar için oldukça önemli bir özelliktir. FPS değerlerinin düşük olması oyunun kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu nedenle bilgisayarlarda akıcı bir şekilde ve yüksek çözünürlükte oyunlar oynayabilmek için FPS değerinin yüksek olması gerekmektedir. Bu değer düşük olduğunda artırılabilmektedir. Aynı zamanda isteyen herkes bilgisayarındaki FPS değerinin kaç olduğunu da ölçebilmektedir. Bu değerin olması gereken bir aralık bulunmaktadır. Bu aralıktan düşük olan değere sahip bilgisayarlarda oyunlar akıcı bir şekilde oynanamamaktadır.

FPS Değeri Nedir?

FPS, saniyedeki kare sayısının kısaltılmış şeklidir. Kısacası cihazın görüntü performansını ölçmeyi sağlayan birime FPS adı verilmektedir. Bilgisayarlarda oyun oynayan hemen hemen herkes bu değeri bilmektedir. Bunun sebebi ise bu değerin düşük olmasında oyunun görüntü kalitesinin kötü olmasıdır. Görüntüleme ekranlarında saniyede gerçekleşen tam kare tarama sayısına FPS denilir. Bu değerin yüksek olması oynanan oyunun akıcı olmasını sağlamaktadır. Oyun oynayan kişiler oyunu doğal olarak pürüzsüz ve kaliteli görebilmektedirler. Bu nedenle FPS değerinin yüksekliği oyunun kalitesi için oldukça önemli bir husustur. FPS değerleri kolay bir şekilde bilgisayarlardan ölçülebilmektedir. Aynı zamanda FPS değeri olması gereken aralıktan düşük bir değerde ise bu FPS değeri arttırılabilmektedir. Bu işlemleri yapmak için sadece bazı adımların takip edilmesi yeterli olmaktadır. Akıcı ve kusursuz bir oyun keyfi için FPS önemlidir.

fps nedir

FPS Nasıl Ölçülür?

FPS değerini isteyen herkes bilgisayarlarından ölçebilmektedir. Ölçmek için ise bazı adımların takip edilmesi gerekmektedir. Bu adımlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Bilgisayara FRAPS programı indirilir ve kurulur.
 • Program kurulumundan sonra programın üst köşesinde FPS yazan kısma tıklanır.
 • Ekranın sağ köşesinde yer alan Overlay Corner yazılı yerden FPS değerinin nerede gözükeceği seçilir.
 • Overlay Hotkey kategorisinden FPS göstergesinin açma ve kapatma tuşu seçilir.

Bu adımlar gerçekleştikten sonra istenilen bir oyuna girildiğinde seçilen alanda FPS değeri yer almaktadır. Bu program sayesinde FPS değeri, istenilen tüm oyunlarda görülebilmektedir. Programı kurmak ve ayarlamak oldukça kolay bir işlemdir. Program sayesinde değer görülebilir. Ve çıkan değere göre hareket edilebilir.

fps nedir

FPS Arttırma Nasıl Yapılır?

FPS programını kurduktan sonra oyunda FPS değeri görülür. Görülen değer olması gereken aralıkta değil ise FPS arttırma işlemi yapılabilir. Bu işlemin adımları ise şu şekilde olmaktadır;

 • Görüntü kartı sürücüleri güncellenir.
 • Arka planda gereksiz uygulamalar açık ise uygulama yönetici ile gereksiz olanlar kapatılır.
 • Sürücüleri iyileştir ve birleştirme işlemleri yapılır. Bu işlemler ile sürücüler en iyi durumlarına getirilmiş olur.
 • Bilgisayarın güç ayarları düzeltilir.
 • Oyun çubuğu ve arka plan kaydı kapatılır.
 • Oyun grafik ayarları değiştirilir.
 • Tam ekran modu kullanılır.
 • Bilgisayarın parçalarına overclock işlemi yapılır.
 • Donanım yenilenir ya da üst seviyede parçalar alınabilir.

Bu adımlar uygulandığında FPS değeri arttırılmış olmaktadır. FPS değerinin düşük olmasını sağlayan en önemli şeylerden biri ekran kartı sürücüleridir. Güncellenmeyen ekran kartı sürücüleri bu değeri düşürebilmektedir. Aynı zamanda arka plandaki gereksiz uygulamaların varlığı da FPS değerinin düşmesine neden olan faktörlerdendir.

fps nedir
fps nedir fps nedir

FPS Değeri Kaç Olmalıdır?

Birçok kişi ideal olan FPS değeri merak etmektedirler. FPS değerinin yüksek olması oyunun akıcı bir şekilde oynanmasını sağlayabilmektedir. Fakat monitörün yenileme hızı da oyunun akıcı bir şekilde oynamasını değiştirebilmektedir. Günümüzde bulunan oyunların en iyi şekilde ve kalitede oynanabilmesi için ideal FPS değeri 30 ve üstü olmaktadır. 30 ve üstü FPS değeri oyunlar için yeterli olmaktadır. Bilgisayarın bu değerde olması oyunlar oynanırken herhangi bir donma ya da takılma problemi yaşanmasını engellemektedir. Fakat oyunları en iyi kalitede ve görüntüde hiçbir problem olmadan oynayabilmek için FPS değerinin en az 60 olması gerekmektedir.

30 ve üzeri FPS değeri oyunlar için yeterli olmaktadır. Ama 60 ve üzeri FPS değerinin olması oyunu son derece değiştirmektedir. Aynı zamanda monitördeki yenileme hızı da oldukça önemli bir kriterdir. Çünkü 60 yenileme hızına sahip bir monitör 300 FPS değerinin olması oyunu çok fazla etkilememektedir. 120, 144 veya 240 yenileme hızına sahip monitörde yüksek FPS değerlerine sahip olmak oyun kalitesini zirveye taşıyacaktır. FPS değerinin yüksek olması önemlidir. Fakat aynı zamanda monitörün yenileme hızı da oyunun kalitesi için oldukça önemli bir kriter olmaktadır. FPS değeri yüksek fakat monitör hızı düşük ise FPS değeri oyunda çok bir şey değiştirmeyecektir.

fps nedir
fps nedir fps nedir
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir