1. Anasayfa
 2. Genel

Dogecoin ile Alakalı Güncel Bir Durum Değerlendirmesi ve Gelecek Planları

Dogecoin ile Alakalı Güncel Bir Durum Değerlendirmesi ve Gelecek Planları
dogecoin
0

Dogecoin ile Alakalı Güncel Bir Durum Değerlendirmesi ve Gelecek Planları

Dogecoin 2013 yılı Aralık ayında yazılımcı Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından piyasaya sürülmüştür. Dogecoin, Lightcoin’den sonra çıkan 2. altcoindir. Eski bir kripto para olmasıyla beraber Bitcoin’in kripto para sistemine yeterli gelmemesi neticesinde oluşan ilk altcoinlerdendir. Piyasadaki işlem süresi uzunluğu sorunu sebebiyle işlem süresi 4 kat daha kısa olan Lightcoin piyasaya sürülmüştür. Sonraki süreçte de Dogecoin piyasaya sürülmüştür. Dogecoin yorumları her geçen gün daha fazla araştırılan bir başlık olarak yerini almıştır.

Dogecoin’in piyasaya sürülüş amacı mikro ekonomik paraların, çok küçük miktarda küsurat denen kuruş cinsinden değerlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde işlemlerinin yapılmasıdır. Eğlenceli olması istenen ve herhangi ciddi bir iddiası ve güçlü bir projesi olmayan bu kripto paranın ambleminde Shiba Inu cinsi çok popüler bir internet meme’i bulunmaktadır.

Dogecoin Yorumları

Dogecoin grafik olarak son dönemin en gözde ve olağanüstü grafiklerinden birisini çizmektedir.  Dogecoin yorumları ise bu çerçevede pek çok olumlu ve olumsuz görüşler içermektedir. 2021 yılının şubat ayından bu yana Elon Musk, Dogecoin ile alakalı spekülatif paylaşımlarda bulunmaktadır. 2021 yılının başından mayıs ayı başına kadar olan 5 aylık periyotta tam 80 kat değer artışı göstermiştir. Ciddi bir taraftar kitlesi bulunan Dogecoin, Elon Musk tarafından desteklenmesiyle birlikte hala inanılmaz yükseliş grafikleri çizmeye devam etmektedir.

Dogecoin yorumları bazı kişiler tarafından olumlu olabilmekle birlikte pek çok kripto para analizcisi tarafından olumsuz olarak değerlendirilebilmektedir. Dogecoin grafik analizleri, yorumcular tarafından tabanı olmayan büyük bir spekülasyon parası olarak değerlendirilmektedir. Ancak Dogecoin mayıs başı itibariyle 80 milyar dolardan fazla piyasa değeriyle 4. büyük kripto para konumundadır.

Dogecoin Güncel Değer ve Yönelimleri

Dogecoin Nisan ayı itibariyle çok büyük bir yükseliş yakalamış ve birkaç günde 10 cent seviyelerinden 45 cent seviyelerine kadar yükselmiştir. Elon Musk tweetleri buna ön ayak olmuş en önemli etkendir. Daha sonra piyasada yaşanan genel düşüşler sebebiyle 20 cent altına kadar iğne atan Dogecoin tekrar kendisini toparlamış ve yeni rekorlara koşmak üzere yola çıkmıştır. Mayıs başı itibariyle eski rekorunu egale eden Dogecoin 69 cent seviyelerine kadar yükselmiş ve gelmiş geçmiş en yüksek değerine ulaşmıştır.

6 Mayıs itibariyle yükseldiği 69 cent seviyelerinden 51 cente kadar düşen Dogecoin, 51 cent seviyesinde ciddi ve güçlü bir dirençle karşılaşmıştır. Bu dirençten güzel bir dönüş yakalayan Dogecoin tekrar değer kazanmaya devam etmektedir. Dogecoin’in güncel değeri 58 – 61 cent seviyelerinde değişmektedir.

dogecoin
dogecoin

Dogecoin Yatırımcısı Beklentisi

Dogecoin yatırımcılarının ve takip edenlerin gündemdeki beklentisi Dogecoin’in 1 dolar seviyesini aşmasıdır. Herkes için psikolojik bir nokta haline gelen 1 dolar seviyesi, Dogecoin destekçileri için duygusal bir noktaya ulaştı bile diyebiliriz. Dogecoin’in 1 dolar seviyesine ciddi ve güçlü bir yöneliş sergilemesi ve 1 dolara ulaşmasıyla değerinin 120 milyar dolar seviyelerinin üzerine çıkacağı düşünülmektedir. Bu şekilde 3. en büyük kripto para olacak Dogecoin için nelerin imkânsız olduğu tartışılmaktadır.

Dogecoin yorumları, tüm bu olumlu senaryolar gerçekleşse bile projesi olmayan ve spekülatif bir büyümeye maruz kalmış bir kripto paranın ne kadar yatırımcı tutabileceği ve bu yükselişin nasıl bir düşüşü olacağı konularıyla alakalıdır. Bu ciddi yükseliş konusunda Dogecoin grafik olarak elinden gelenin en iyi grafiği çizdiği düşünülmektedir. Akıllardaki asıl büyük soru işareti bu yükselişin nasıl bir düşüşü olacağı şeklindedir.

Dogecoin Haberleri

Dogecoin haberleri,son dönemde Dogecoin’in kısa vadede 1 dolar üzerine çıkabileceği yönünde. Elon Musk’ın 8 Mayıs tarihinde Saturday Night Live isimli bir televizyon programına çıkacak. Elon Musk takipçilerine programa çıktığında ne yapmasını istediklerini sorduğunda hepsinin Doge demesi üzerine Dogecoin ile alakalı açıklama yapması bekleniyor. Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda da ‘8 May SNL Dogefather’ şeklinde paylaşım yapan Elon Musk, takipçilerini ve piyasayı büyük bir bekleyiş içine sokmuş durumdadır. 8 Mayıs’ta Elon Musk’ın çıkacağı Saturday Night Live isimli programdan sonra Dogecoin’de bir hareketlilik olabileceği düşünüyor. Bu hareketliliği pozitif olarak yorumlayanlar olsa da bu olayın yatırımcılar için bir ters köşe olabileceği de düşünülmektedir.

Mayıs ayı içerisinde de piyasa genel durumuna göre Dogecoin’den çok ciddi ataklar beklenmektedir. Dogecoin grafik yönelimlerinin yukarıya doğru olan seyrinin ne zaman son bulacağı ise çok büyük bir merak konusudur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir