1. Anasayfa
 2. Genel

TSS ve Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Neler, Hangisini Seçmelisiniz?

TSS ve Özel Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Neler, Hangisini Seçmelisiniz?
Sigorta Poliçesi Nedir Ve Ne İşe Yarar 2022
0

Özel sağlık sigortası, poliçe sahibi kişinin dilediği hastanede sağlık masraflarının karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise, sosyal güvenlik sigortası limitinin üzerinde olan sağlık harcamalarında, poliçe sahibine herhangi bir fark yansıtılmadan anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarındaki tedavi masraflarının sigorta şirketleri tarafından ödenmesini sağlayan bir sigorta türüdür. Birbiri ile benzer özellikler gösterse de bu iki sigorta türünde belirleyici farklılıklar mevcuttur. Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası arasındaki en ayırt edici fark, tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanmak için SGK’lı olma şartı bulunur. Özel sağlık sigortası yaptırabilmek için bireyin 60 yaşından küçük olması yeterlidir, SGK’lı olma şartı aranmaz.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Farklar Neler?

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası arasında belirli farklar bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası, genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olan ve kamu sağlık sigortası olan kişilerin teminatını tamamlamak amacıyla satın alınan bir sigorta türüdür. Özel sağlık sigortası ise bireylerin tercihine bağlı olarak özel sigorta şirketlerinden satın alabilecekleri bir seçenektir. Tamamlayıcı sağlık sigortası, devlet sağlık hizmetlerinin eksik kalan kısımlarını kapsarken, özel sağlık sigortası daha geniş kapsamlı bir sağlık hizmeti sunar. Hangisini seçmek gerektiği ise kişinin ihtiyaçlarına, tercihlerine ve bütçesine bağlıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası, mevcut kamu sağlık sigortasının eksiklerini tamamlamak için uygun bir seçenekken, özel sağlık sigortası daha geniş hizmet yelpazesi sunmasıyla tercih edilebilir.

 

Bir diğer özel sağlık ile tamamlayıcı sağlık arasındaki fark ise, özel sağlık sigortası yaptırdığınızda yurt dışı tedavilerinizi teminat altına alabilirken, tamamlayıcı sağlık sigortası yalnızca Türkiye içindeki sağlık masraflarını karşılamaya yöneliktir. Özel sağlık sigortasında dilediğiniz hastaneye giderek poliçede belirtildiği şekilde ayakta ya da yatarak tedavi olabilirken, tamamlayıcı sağlık sigortası ile SGK ve sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu hastaneler içerisinde yatarak ya da ayakta tedavi imkanından faydalanabilirsiniz. Özel tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki bir diğer fark, özel sağlık sigortasının anlaşması dışında kalan bir hastanede tedavi gördüğünüzde, tedavi masraflarının bir kısmı sigorta şirketiniz tarafından ödenebilir. Fakat tamamlayıcı sağlık sigortası için bu durum geçerli değildir. Bu sigorta türünde anlaşmasız bir hastanede tedavi olduğunuzda yaptığınız harcamalar karşılanmaz, ödemeyi kendi cebinizden yaparsınız.

 

Kaynak: sigortaladim.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir