1. Anasayfa
 2. Genel

Kolay Kuran Öğrenme

Kolay Kuran Öğrenme
Kolay Kuran Öğrenme
0

Kolay Kuran öğrenme taktikleri mevcuttur. Bu yazımızda hızlı Kur’an öğrenebilmeniz için taktikler vereceğiz. Öncelikle Kur’an öğrenmeye kesin olarak karar verin. Yapamadığınız yerde kesinlikle pes etmeyin. Zaman içerisinde Kur’an öğrenebileceğinize değinmek isteriz.

Kolay Kuran Öğrenme

Kur’an Nasıl Kolay Öğrenilir? Kolay Kuran Öğrenme

İslam’da Kur’an, Müslümanların Tanrı tarafından Peygamber Muhammed’e vahyedildiğine inandıkları kutsal kitaptır. İslam’ın merkezi dini metnidir ve Müslüman yaşamının tüm yönleriyle ilgili rehberlik içerir. Kuran 114 bölüme veya sureye bölünmüştür ve her sure ayrıca ayetlere ayrılmıştır.

Kur’an kolayca öğrenmenin birçok yolu vardır. Bunun bir yolu, ayetlerin anlamlarını anlamanıza ve bunları yaşamınızda nasıl uygulayacağınıza yardımcı olabilecek iyi bir Kuran öğretmeni bulmaktır. Başka bir yol da Kuran’ın öğretileri hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilecek tefsirleri okumaktır. Son olarak, okunan Kuran’ın telaffuzunu ve tonlamasını öğrenmenize yardımcı olabilecek ses kayıtlarını da dinleyebilirsiniz.

Genel itibari ile insanların Kuran’ı kolayca öğrenmelerinin birçok yolu vardır. Bunun bir yolu, Kuran’ın anlamını ve onu nasıl düzgün bir şekilde okuyacağınızı anlamanıza yardımcı olabilecek iyi bir öğretmen bulmaktır.

Başka bir yol da okunan Kuran’ın ses kayıtlarını dinlemektir, böylece kelimelerin doğru telaffuzunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca, kelimeleri nasıl doğru telaffuz edeceğinizi anlamanıza yardımcı olacak Kuran’ın çevri harflerini de okuyabilirsiniz. Son olarak, Kuran’ı kolayca öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok web sitesi ve uygulama bulunmaktadır.

Kolay Kuran Öğrenme

Kur’an Öğrenirken Hangi Teknikler Kullanılmalı? Kolay Kuran Öğrenme

Kur’an öğrenirken insanların en zorlandığı şey harflerdir. Sizlerde harfleri öğrenmede zorluk yaşıyorsanız mutlaka kendinize bir defter tutun. Harfleri öğrenirken yazarak çalışabilirsiniz. Yazarak çalışma yöntemi akılda kalıcılığı arttırır. Bu şekilde öğrenme sürenizi kısaltır.

Öğrendiğiniz bilgiler aklınızda kalıcı olur. Kesinlikle alfabeyi sular seler gibi bilmeniz gerekir. Alfabeyi tam olarak öğrenmek oldukça önemlidir. Eğer alfabeyi bilirseniz okuma esnasında bir zorluk çekmezsiniz. Bu da konuşurken yapacağınız hataları giderir. Burada öğrenirken, tecvit usulüne uygun okuyun. Tecvit okumaya özel bir gayret gösterin. Tecvit okuyuş Kur’an okumaya ilk başlandığında kişiye kolaylık sağlar. Özellikle alfabe ve hecelere özen göstermenizi öneririz. Okumayı tam anlamı ile öğrendikten sonra, ezber aşaması devreye girecektir.

Burda ezbere dair herhangi bir şart yoktur. Fakat Kur’an’ı ezberleme yaparsanız hafız olabilirsiniz. Hafız olmak istiyorsanız için bazı hafızlık metotlarına uymanız gerekir. Mutlaka parçadan bütüne ezberleme yapın. Ayet ayet ya da satır satır ezber yaparken kolaylık yaşarsınız. Bunun ile birlikte sayfayı bütün olarak ezberlemeye çalışın. Ülkemizde bu yöntem kullanılmamaktadır.

Kolay Kuran Öğrenme

Kur’an Ezberleme Kolay Kuran Öğrenme

Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri Kuran’ı ezberlemektir. Sadece İslam’ın mesajını daha iyi anlamanıza ve takdir etmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda size büyük bir başarı duygusu verecektir.

Kuran’ı ezberlemenin birçok farklı yolu vardır. Kayıtları dinlemek, çeviriyle birlikte okumak veya bellek yardımcılarını kullanmak gibi çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, o ana kadar ezberlediğiniz şeyleri gözden geçirmek için her gün biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.

Kuran ezberlemenin faydaları saymakla bitmez. İslam hakkında daha derin bir anlayış kazanmanın yanı sıra, bilginizi başkalarıyla paylaşabilecek ve onların din hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabileceksiniz. Diğer içeriklerimize Google üzerinden sitemize giriş yaparak ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir