1. Anasayfa
 2. Genel

Turnuva Organizatörleri İçin En Faydalı İpuçları

Turnuva Organizatörleri İçin En Faydalı İpuçları
slot
0

Turnuva Organizatörleri İçin Etkinlik Tanıtım İpuçları

Bir etkinlik için belirli bir pazarlama planına sahip olmak, o organizasyonunun başarısında kritik bir rol oynayacaktır. Bu, özellikle niteliği gereği rekabetçi olan turnuvalar için doğrudur ve 7Slots sitesindeki slot turnuvaları gibi özel amaçlı etkinlikleri dahi kapsar. Turnuva organizatörleri için aşağıda paylaşacağımız pazarlama ipuçları, bütçeniz ne olursa olsun etkinliğinizi daha dikkat çekici ve akılda kalıcı kılacaktır.

Profesyonel bir çevrimiçi kimlik oluşturarak başlayın

İyi bir pazarlamanın temeli, sektör ne olursa olsun, markalaşma ile başlar. İyi bir ilk izlenim oluşturmak gerçekten de paha biçilmezdir ve hem sporcuları hem de takımları etkinliklerinize katılmaya ikna etmek için büyük öneme sahiptir. Profesyonel bir çevrimiçi kimlik, aynı zamanda istediğiniz bilgiyi mümkün olan en fazla sayıda müşteriye mümkün olan en kısa sürede iletmenizi sağlar ve büyüme çabalarınıza olumlu katkıda bulunur.

Markanızın tanıtımı amacıyla profesyonel bir çevrimiçi kimlik oluşturma işini bir reklam ajansı aracılığıyla veya internette bulunan çeşitli ücretsiz araçlar ile yapabilirsiniz. Burada bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre karar vermeniz gerekecektir. Wix ve Squarespace gibi platformlar aracılığıyla bir web sitesi oluşturmak oldukça kolaydır ve logolar, banner’lar gibi kendi reklam öğelerinizi tasarlamak için kullanabileceğiniz pek çok ücretsiz uygulama da mevcuttur. Profesyonel bir imaja sahip olmak, yapmanız gereken ilk şeydir ve bunu ister diğer profesyonellerle çalışarak isterseniz de kendi başınıza yapmanız mümkündür.

Sosyal medyada aktif bir varlığa sahip olun

Daha fazla sporcuya ulaşmak veya mevcut sporcularınızı yıl boyunca markanız ve etkinlikleriniz hakkında konuşmaya teşvik etmek mi istiyorsunuz? Sosyal medya, her ikisini de gerçekleştirmenin ve çok fazla para harcamadan pazarlama faaliyetlerinizi güçlendirmenin en iyi yollarından biridir. Oyuncuların ve hayranların ilgilerini çekebilecek bilgileri aktif olarak yayınlamak, sosyal medya ile yapabileceğiniz şeylerden sadece biridir. Bu platformları kullanırken yalnızca etkinliğiniz veya organizasyonunuz hakkında pazarlama amaçlı paylaşımlar yapmayın: Organik, bilgilendirici ve sohbet temelli içerikler üretin. Tek bir platforma da bağlanmayın: Piyasada birden fazla sosyal medya hesabını kolayca yönetmenize yardımcı olabilecek araçlar bulunmaktadır.

Facebook ve Instagram gibi birçok platform, etkinlikleriniz için daha fazla takipçi ve katılımcı bulmanıza yardımcı olabilir ve reklam yoluyla da kitlenizi yönlendirmek için harika fırsatlar sağlar. Sadece mevcut hayran kitlenize pazarlama yapıyor olsanız bile, etkinlik iletişimi, oyuncu geri bildirimi, topluluk oluşturma ve daha fazlası dahil olmak üzere pek çok şeyi aktif bir sosyal medya varlığı ile elde etmeniz mümkündür.

Diğer etkinlik sahipleriyle ortak tanıtım yapın

Etkinliğiniz hakkında bilgi paylaşmanın iyi bir yolu da, ortak tanıtım yapmak, yani sizinle doğrudan rekabet etmeyen kuruluşların etkinlik organizatörleri ile iletişim kurmaktır. Küçük organizasyonların çoğu aynı gemide olduklarının farkındadır: Herkes büyümek ve turnuvaları hakkında bilgi paylaşmak ister ve doğrudan rekabet etmeden ortak hareket etmek, bunu elde etmenin en kullanışlı yollarından biridir. Bu tür ortak faaliyetler, tüm tarafların faydasına olacaktır.

Değerlendirebileceğiniz başka bir seçenek de, aynı konuda olan ancak farklı kitlelere hitap eden organizasyonları aynı anda düzenlemektir. Örneğin:

 • Bir gençlik turnuvası ile bir yetişkin turnuvasını aynı gün aynı komplekste düzenleyebilirsiniz.
 • Profesyonel bir futbol takımı ile amatör bir futbol takımını bir araya getiren bir turnuva yaratabilirsiniz.

Bu tür iş birliklerinin faydaları arasında, etkinlik maliyetlerini azaltmak, sponsorların daha büyük kitlelere ulaşmasını ve sporcuların da daha fazla etkileşime girmesini sağlamak gibi hususlar yer alır. Birlikte çalışmak, birçok organizasyon için harika bir seçenek olacaktır: Maliyetleri artırmadan daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu, uzun vadede daha çok sponsorun ilgisini çekmenizi de sağlayacaktır. Zira sponsorlar, tek bir reklam ile daha büyük bir kitleye ve farklı demografik gruplara ulaşabilecektir.

Etkinliklerinizi doğru organizasyona onaylatın

Turnuvalarınızı doğru yönetim organıyla uyumlu hale getirmek veya sizden daha büyük organizasyonları desteklemek, daha güçlü etkinlikler yaratmak için çok faydalı olabilir. Yönetim organları, yani o turnuvanın konusu olan sporu veya oyunu denetleyerek yaptırım uygulama yetkisine sahip olan kuruluşlar, etkinliğinizin tanıtımına yardımcı olabilir ve hatta etkinlik alanlarının güvence altına alınması dahil olmak üzere bazı çok güçlü faydalar sağlayabilir.

Böyle bir iş birliğinin belki de en önemli faydası, turnuvaya katılan oyuncuların resmi puanlar, sıralamalar ve/veya teklifler alabileceklerini bilmeleridir: Örneğin, etkinliğinize katılan bir takım oradan Ulusal veya Dünya Şampiyonasına gidebileceğini bilirse, siz bir şey yapmadan bile turnuvayı tanıtmak için elinden geleni yapacaktır. Aynı nedenle, turnuvanız çok daha profesyonel sporcuların da ilgisini çekecektir. Amatörler ve profesyoneller tarafından düzenlenen turnuvalar arasındaki en önemli fark, ikincisinin farklı yönetim organları tarafından tanınması ve desteklenmesidir. Diğer bir deyişle, kendi alternatif liginizi yaratmaya çalışmak yerine, zaten var olan profesyonel ve saygın bir ligin parçası olmaya çalışın.

Sadece bir turnuva değil, bir deneyim yaratın

Etkinlik etrafında oyuncu ve taraftar deneyimini ön planda tutan ve geri gelme isteği uyandıran bir atmosfer yaratmak, turnuvayı akılda kalıcı kılmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Bu sektör sporcuların geldiği, oynadığı ve etkinlik alanından ayrıldığı klasik formatta turnuvalarla doludur. Bunda yanlış bir şey olmasa da, bu tip etkinlikler bir deneyim yaratmaktan çok uzaktır. Oysa örneğin sporcularla taraftarları bir araya getiren bir toplantı düzenlemek, bir “after party” organize etmek, sponsorların eşantiyonlarını dağıtmak, beceri yarışmaları hazırlamak gibi pek çok alternatif ile katılımcılar için gerçek bir deneyim yaratabilirsiniz. Bu alternatifleri etkili bir şekilde tanıtabilmek, daha fazla takım, katılımcı ve taraftar çekmenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda rekabette size avantaj sağlayabilir. Diğer bir deyişle, sadece turnuvaya değil, turnuva etrafında dönecek alternatif etkinliklere de önem vermeniz gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir