1. Anasayfa
 2. Genel

Çok Kullanılan Popüler İşletim Sistemleri

Çok Kullanılan Popüler İşletim Sistemleri
popüler işletim sistemleri
3

Çok Kullanılan, Popüler İşletim Sistemleri

İşletim sistemleri bilgisayar içerisinde yer alan tüm teknik donanım ve yazılımların çalışmasını sağlayan yazılımlardır. Bu yazılımın olmadığı teknolojik cihaz çalışamaz. Uygulanmaların kullanımı başta olmak üzere pek çok hizmetin çalışmasını sağlamaktadır. İşletim sistemleri genellikle satın alınan cihazın içerisinde hazır kurulu olarak gelmektedir. Her marka ya da firma kendine özgü işletim sistemleri tasarlamakta ve uygulamaktadır. Bu sistemlerin her biri birbirinden farklı özelliklerle ve tasarımlarla donatılmıştır. Varlığı bilgisayarlar için son derece önemlidir. Günümüzde kullanılan neredeyse tüm teknolojik cihazların kendine özgü bir işletim sistemi bulunmaktadır. İşletim sistemi bilgisayar ve cihazların çalışmasını sağladığı gibi yapılan yanlış müdahaleleri de engellemektedir. Bu nedenden dolayı işletim sistemleri seçerken sahip olduğu özellikler hakkında bilgi edinmek son derece önemlidir.

En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri Hangileridir?

İşletim sistemi birbirinden farklı firmalar tarafından tasarlandığından dolayı farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler uygulanacak olan cihazın gereksinimlerine ve insanların gereksinimlerine göre dizayn edilmektedir. Her işletim sistemi ihtiyacınızı karşılayacak nitelikte olmayabilir. Bu nedenden dolayı işletim sistemi satın alırken son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Yapılacak detaylı bir araştırma ile o işletim sisteminin özellikleri hakkında kolay bir şekilde bilgi sahibi olunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda edinilen bilgiye göre tercih edilecek işletim sistemi sahip olduğunuz cihazı çok daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlanmaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden bazıları şunlardır;

1-Windows İşletim Sistemi

En çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer almaktadır. 1985 yılından beri gelişerek ve değişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Sürekli olarak açılır şekilde pencerelerden oluşmaktadır. Bilgisayar kullanımını çok daha kolay bir hale getirmektedir. İlk tasarlandığı yıllarda bu imkânı sunamamış olması nedeni ile pek tercih edilmemiştir. Fakat günümüzde sunmuş olduğu kullanım kolaylığı sayesinde en çok tercih edilen işletim sistemleri arasındaki yerini almıştır. Birbirinden farklı pek çok sürümü bulunmaktadır. Son olarak günümüzde Windows 10 adlı sürümü kullanılmaktadır. Sürekli kendini geliştirmekte ve yenilenmektedir.

popüler işletim sistemleri
popüler işletim sistemleri

2-Linux İşletim Sistemi

Linux ücretsiz bir işletim sistemi olması nedeni ile sıklıkla tercih edilmektedir.1991 yılında kullanımına başlanan uygulama günümüzde de en çok kullanılan işletim sistemleri arasındaki yerini almıştır. Açık kaynak kodlu yazılımların temelinde yer almış ve pek çok yazılıma örnek olmuştur. Virüs bulaşması oldukça zordur. Son derece güvenli bir sisteme sahiptir. Bu sistemi kullanan kullanıcılar bilgisayarla sürekli olarak etkileşim halindedir. Yazılımın gelişmesinde kullanıcılarında katkısı bulunmaktadır. Uygulamalar indirilirken sorunlar yaşanabilmektedir. Çünkü uygulamalar toplu halde inmemektedir.

3-MacOS İşletim Sistemi

Bu işletim sistemi dünyaca ünlü Apple firması tarafından tasarlanmıştır. Apple firmasına ait olan tüm teknolojik gereçlerde bu işletim sistemi kullanılmaktadır. İlk olarak 1984 yılında kullanımına başlanmış olan bu işletim sistemi zaman içerisinde farklı isimler alarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kendi üretmiş olduğu cihazlar dışında İntel tarafından üretilen cihazlarda da zaman zaman kullanılmaya başlamıştır. Sürekli olarak değişen ve gelişen işletim sistemi en çok kullanılan işletim sistemleri arasında bulunmaktadır. Özellikle dizüstü bilgisayarla yaygın olarak kullanılmaktadır. Grafik tasarımı oldukça farklıdır. Sahip olduğu tasarım ve çalışma şekli diğer işletim sistemlerinden oldukça farklıdır.

4-Pardus İşletim Sistemi

TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş olan Pardus tamamen yerli ve milli bir işletim sistemidir. Tasarlanma ve üretim aşamasından Linux dan faydalanılmıştır. Bu nedenden kullanım açısından benzerlikleri bulunmaktadır. Oldukça hızlı bir şekilde dilenen cihaza kurulabilmektedir. Kolay bir kullanıma sahiptir. Çoklu dil özelliği ile farklı ülkeler tarafından da kullanımı tercih edilebilir. Sürekli değişen ve gelişen sürümleri bulunmaktadır.

5-Android İşletim Sistemi

En çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer alan bu işletim sistemi Google tarafından geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu olan bu işletim sistemi oldukça kolay bir kullanım imkânı sunmaktadır. Kendine ait bir sanal mağazası yer almaktadır. Bu mağazada bulunan tüm uygulamalar işletim sistemi ile entegre olduğundan dolayı oldukça hızlı bir şekilde yüklenmektedir. Tüm uygulamalar sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Mobil işletim sistemi olarak tasarlanmıştır. Bu alanda ilk sırada yer almaktadır. Oldukça kolay bir kullanıma sahiptir.

6-UNIX İşletim Sistemi

C yazılım dili ile oluşturulmuş oldukça farklı bir işletim sistemidir. 1960 yılında tasarlanmıştır. Komut satırı yazım tekniği ile kullanılmaktadır. Diğer işletim sistemlerine göre daha az oranda tercih edilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir