1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

Uzay Kâşifi NASA Nedir? Uzay İle İlgili Projeleri Nelerdir?

Uzay Kâşifi NASA Nedir? Uzay İle İlgili Projeleri Nelerdir?
NASA nedir
0

Uzay Kâşifi NASA Nedir? Uzay İle İlgili Projeleri Nelerdir?

NASA Amerika’nın uzay araştırmaları ve çalışmalarının yapıldığı kurumdur. NASA’nın Türkçe anlamı Ulusal Havacılık ve Uzay Daire’sidir. Bu kurumun kuruluş tarihi 29 Temmuz 1958’dir.NASA insanlık için barışçıl şekilde faaliyet göstermeyi kendine misyon edinmiştir. NASA insanlı ve insansız uçuş programları yapmaktadır. Ayrıca bilimsel araştırmalarda yapmaktadır. NASA’nın en çok yaptığı bilimsel araştırmalar aşağıda sıralanmıştır:

 • Uzayda tıp
 • Yer bilimleri
 • Ozon tabakasının incelenmesi

NASA’nın planlarını ise şu şekilde sıralayalım:

 • Uzay teknolojileri üretmek
 • Güneş sisteminde insanların yaşadığı koloniler inşa etmek
 • Havacılık teknolojisini daha ileriye taşımak
 • NASA’da öğrenci yatırımı yapmak
 • Dünya ve kainat hakkında araştırmalara devam etmek
NASA nedir
NASA nedir

Artemis Misyonu nedir?

NASA’nın aya yeniden insan gönderme projesi Artemis’tir. Artemis programına göre, 2024 yılında bir bayan astronot NASA tarafından aya gönderilecektir.  Apollo 11’in görevinden elli yıl sonra, gerçekleşecek bir projedir. Yunan mitolojisine göre Artemis Apollon’un kız kardeşidir. Ve bir tanrıçadır. NASA bu projeyle ayın yüzeyinde yenilikçi teknolojiler kullanarak araştırmalar yapacaktır. Artemis projesinde kadın astronottan sonra erkek astronot aya inecektir. NASA bu proje için,JAXA,CSA VE ESA gibi kuruluşlarla ortaklık yapacaktır.

Artemis programı ile ayda sürdürülebilir yaşam amaçlanmaktadır. On yılın ardından NASA astronotlarını Mars’a göndermeyi hedeflemektedir. Ayda edinilen tecrübeler Mars’ta kullanılacaktır. Artemis projesinde uçuşu kesinleşmiş programlar bulunmaktadır. Bu üç uçuş sırasıyla 2021,2022 ve 2024 yılında gerçekleşecektir. Her şey yolunda giderse 2030 yılına kadar aya uçuşlar devam edecektir. NASA Artemis projesi ile aya yerleşmenin hazır hale geleceğini düşünmektedir.

NASA nedir
NASA nedir

NASA`nın Mars Misyonu Nedir?

NASA yaptığı plana göre en erken 2030’a kadar insanları Mars’a göndermeyi hedeflemektedir. Bu projenin başlayabilmesi için Artemis projesinin başarılı sonuçlanması gerekmektedir.

NASA Psyche Astroidini Görmeyi Hedefliyor

2026 yılında NASA asteroit kuşağındaki Psyche’nin ilk yakın planını çekmeyi planlamaktadır. Psyche asteroit kuşağındaki on büyük asteroidden biridir. NASA bu projeyi 2022’de başlatmayı düşünmektedir. Böylece güneş sistemine ait yeni görüntülerin elde edinilmesi beklenmektedir.

NASA nedir
NASA nedir

Titan görevi(Dragonfly)

Satürn gezegeninin uydusu olan Titan’ın dünyanın ilk zamanları ile ortak özellikler taşıdığı anlaşılmıştır. NASA dünyadaki yaşamın gelişimine ait sorularına cevapları Titan’da bulabileceğine inanmaktadır.2026 yılında buzlu halde olan titana uzay aracı gönderilmesi planlanmaktadır. Uzay aracının titana 2034 yılında ulaşacağı hesaplanmıştır.

NASA nedir
NASA nedir

Didymos Asteroidin Yörüngesini Değiştirmek

NASA uzay aracı olan DART’ı bu sene uzaya fırlatmış bulunmaktadır. DART (çift asteroid yön değiştirme testi ) uzay aracının hedefi Didymos adlı asteroidin yerini değiştirmek olacaktır. Bu asteroid 1996 yılında keşfedilmiştir. Ve Dimorphos adlı bir uyduya sahiptir. DART projesi dünyaya bir asteroidin çarpma ihtimaline karşı düşünülmüş ve geliştirilmiş bir projedir. Zaten hepimiz Amerikan filmlerinden bu konuya çok aşinayız.2022 yılında asteroid sistemine ulaşması beklenen uzay aracı DART,Didymos’a çarpacaktır.

Dünyadan ve uzaydan yapılacak son teknolojik gözlemlerle Didymos asteroidin yörüngesi takip edilecektir. Yapılan suni çarpışmanın yörüngeyi nasıl etkilediği araştırma konusu olacaktır. Bu proje başarılı olursa dünyanın herhangi bir asteroid saldırısına karşı bu yöntem kullanılacaktır.

NASA nedir
NASA nedir

JWST Teleskobunun Fırlatılması

NASA, JWST teleskobunu çeşitli nedenlerden dolayı fırlatmayı ertelemişti. JWST teleskobunun açılımı James Webb Uzay Teleskobudur. NASA Ekim 2021’de bu teleskobu fırlatacaktır. Bu teleskop Hubble teleskobundan daha büyük aynalara sahiptir.JWST teleskobu ile uzay galaksileri ve evrenin derinlikleri incelenebilecektir. Bu teleskobun Hubble teleskobundan diğer bir üstünlüğü kırmızı öte dalga boyunda gözlem yapabilecek olmasıdır. Evrenin başlangıç zamanlarının incelenebilmesi amacı ile düşük enerji seviyelerinde gözlemleme yapmak gerekmektedir. Teleskoptaki kırmızı öte özelliği ile soğuk gökcisimleri incelenebilecektir.

NASA nedir
NASA nedir

IXPE X-Işın Polarimetrik Gözlemevi

NASA’nın gerçekleştirmek istediği bir başka projesi, IXPE X-ışın polarimetrik gözlemevi projesidir. IXPE gözlemevi üç adet X- ışın teleskobu kapsayacaktır. IXPE projesi, SpaceX tarafından yörüngeye oturtulacaktır. Bu üç teleskop gök cisimlerden gelen ışıktaki polarizasyonu algılayıp incelemeye alacaktır. Böylece gökcisimlerindeki manyetik alan şiddeti ölçülmüş olacaktır.

NASA nedir
NASA nedir

Mars’tan Taş Örnekleri Getirmek

NASA,2020 yılında kuyrukluyıldızlardan ve asteroidlerden toplanan taş numunelerini dünyaya getirmiştir. NASA’nın en kapsamlı projelerinden biri de Mars’tan taş numunelerinin dünyaya getirilmesini sağlamaktır. Perseverance Uzay Aracı uzaya yeni fırlatılmış sayılmaktadır. Bu uzay aracı Mars’tan numunelik taşlar toplayacaktır. Bu taşların dünyaya getirilmesi planlanmaktadır. Uzay aracı topladığı taşları paketleyerek bir yerde toplayacaktır. Fakat bu örneklerin nasıl getirileceği bilinmemektedir. NASA ,ESA ile anlaşma imzalayarak bu taş numunelerinin Dünyaya getirilmesi konusunda işbirliği yapmaya karar verdi. Bu uzay aracı 18 Şubat 2021’de Mars yüzeyine iniş gerçekleştirecektir.

NASA nedir
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir