1. Anasayfa
 2. Genel

Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar

Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar
Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar
1

Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Günümüzde internet kullanımı arttığı için Ethernet kablosu nedir? ne işe yarar? sorusu da araştırılıyor. Ethernet kablosu modemler de kullanılmaktadır.

Ethernet kablosu nedir? ne işe yarar? sorusu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Günümüzde internet kullanımının artması ile ethernet kablosunun ne işe yaradığı araştırılıyor. Evde ya da işyerinde internet kullanmak isteyen bireylerin internet aboneliği olması gerekmektedir. Bunun için ilk önce internet sağlayıcısı seçmeniz gerekmektedir. Her bütçeye uygun internet paketi bulunuyor. Daha sonra internetin evinize veya işyerine bağlanması için modem kurulumu yapılması gerekmektedir.

İnternet sahibi olan bireylerin işyerlerinde veya evlerinde modem bulunmaktadır. Dolayısı ile internet kurulumu için ethernet kablosu kullanılmaktadır. Aynı zamanda internet bağlantısı için kablolu bağlantı yapmak gerekmektedir. Modem ile cihazlar arasında internet bağlantısının olması için kablolara ihtiyaç duyuluyor. Ethernet kablosu da bu kablolardan biridir. Bu sebeple internet bağlantısı için ethernet kablosunun kullanımı zorunludur. Sizler de ethernet internet bağlantı kablosunu modem ve cihaza takarak daha hızlı bir şekilde interneti kullanabilirsiniz. Günümüzde bu şekilde internet kullanıcısı oldukça fazladır.

Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar?

İnternet’i kullanmak için modem ile bağlantı yapılmaktadır. Ethernet kablosunun uç kısmında iki farklı bağlantı ucu bulunmaktadır. Bir ucu modem, diğer ucu ise bilgisayara takılarak internetin kullanımı sağlanıyor. Özellikle WiFi kullanmak istemeyen bireyler ethernet kablosu kullanarak internet bağlantısı elde ediyor. Bilgisayar ve modem arasında internet bağlantısı için sizler de ethernet kablosu kullanabilirsiniz. Özellikle evine ya da işyerine WiFi bağlantısı istemeyen kişiler ethernet kablosunu kullanıyor.

Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar

Ethernet Kablosu Ne İşe Yarar?

Ethernet kablosu ne işe yarar? konusu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Çünkü bu konu oldukça merak ediliyor. Öncelikle WiFi bağlantısı ile internet kullanmak istemeyen kişiler ethernet kablosu ile bilgisayarında internet kullanabilir. WiFi ile internet kullanımı kablosuzdur. Ancak ethernet ile internet kullanımı kabloludur. Modem ile cihaz arasında bağlantı kurmak isteyen bireyler ethernet kablosu almalıdır.

Ethernet kablosu, WiFi kullanmak istemeyen kişilerin tercih ettiği bir internet aracıdır. Bir ucu modem’e diğer ucu cihaza takılır. Bu kablo sayesinde modemden cihaza internet akışı sağlanmış olur. Aynı zamanda daha hızlı bir şekilde internet kullanımı sağlar. Bunun yanı sıra ethernet kablosu dağıtıcıya da bağlanabilir. Günümüzde en çok modem ile bilgisayar arasında kullanılıyor. Çoğu işyerlerinde ya da evler de kullanılan bir kablo olduğu için ethernet kablosu ne işe yarar?sorusu da merak ediliyor. Kablolu ağlar da kullanılmak için ortaya çıkan bir ağ kablosudur. Ethernet kablosu, kablolu internet kullanımı (WiFi) bağlantısı için kullanılır.

Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar?

Ethernet kablosu günümüzde hemen hemen çoğu ev ve işyerinde kullanılmaktadır. Telefon kablosuna benzediği bilgisini vermek isteriz. Ethernet kablosunu kablolu internet kullanımına bağlayarak (internet modemi) hem bilgisayara hem de dağıtıcıya bağlanabilir. Aynı zamanda ethernet kablosunun interneti iletim alanı sınırsız değildir. Bu sebeple belli bir mesafe içerisinde kullanılır. İnternet kullanımı için kablosu oldukça kısadır. Fakat kullanım alanı ve amacına göre kablo boyutu değişkenlik göstermektedir. Cihazınıza ethernet kablosunu taktığınız zaman sorunsuz bir şekilde internete giriş sağlayabilirsiniz.

Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar

Ethernet Kablosu Nedir?

Ethernet kablosu nedir? sorusu günümüzde merak edilen bir konudur. Günümüzde her evde ve işyerinde kablolu internet bağlantısı bulunuyor. Ethernet kablosu da modem ile cihazlar arasında kullanılıyor. Kablolu ağlar da kullanılan ethernet kablosu, dağıtıcı ya da bilgisayar da kullanılabilir. Aynı zamanda ethernet kablosu, ağ kablosu olarak da adlandırılmaktadır. İnternete bağlamanın tek yolu WiFi değildir. Günümüzde cihazları İnternete bağlamak için WiFi kullanılıyor. Ancak ethernet kablosu ile İnternete bağlanmak da mümkündür.

Ethernet kablosunu masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları ya da diğer cihazlar ile bağlantısı kurularak cihazınızı ağa bağlayarak internet iletimini sağlayan bir ağ kablosudur. Dolayısı ile cihazınızın kablo aracılığı ile internete bağlanması olarak da tanımlanabilir. WiFi kullanımı yaygınlaşmadan önce kablosuz bağlantılara izin verilmiyordu. Bu sebeple WiFi kullanımı öncesinde ethernet kablosu ile internet bağlantısı oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Peki, ethernet kablosu fiyat nedir?

Öncelikle ethernet kablo fiyatı kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Kabloların uzunluğuna göre fiyatı da farklıdır. Google üzerinde birbirinden çeşitli ethernet kablosu bulunuyor. Sunucu ve ağ bileşenleri arasında bağlantı kurarak veri akışını sağlamak için kullanılan bir kablo türüdür. Farklı markalarda ve uzunlukta üretilen ethernet kabloları oldukça uygun fiyatta satılmaktadır. Dilerseniz kullanım amacınıza ve alanınıza uygun olan ethernet kablosunu internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Cihazların çoğunda internet kullanımı için ethernet kablo girişi bulunmaktadır. Bunun için sadece bir ethernet kablosu satın almanız gerekiyor. Ethernet kablosunun iki uç tarafında aynı giriş ucu bulunuyor. Eski ve kablolu telefonların kablosuna benzeyen bir ağ kablosudur. Fakat uç kısmı daha büyüktür. Sizler de cihazınızı internete bağlamak için ethernet kablosu kullanırsanız daha güvenli bir şekilde interneti kullanabilirsiniz.

Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar

Ethernet Kablosunun Renk Sıralaması Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar?

Ethernet kablosunun renk sıralaması önemli bir konudur. Kullanıcıların bu konu hakkında bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Ethernet kablosu, turuncu/beyaz, turuncu, yeşil/beyaz, mavi, mavi, mavi/beyaz, yeşil, kahverengi/beyaz ve kahverengi olarak sıralanmaktadır. Kablolu internet bağlantısı için modem ve cihaz arasında ethernet kablosu kullanılmaktadır. Ayrıca ethernet kabloları, kullanım amacına göre Cat5 ve Cat6 olarak sınıflandırılmaktadır. Cat5 ile Cat6 kabloların içerisinde 8 farklı bakır tel bulunuyor. Aynı zamanda ethernet kablosu 1 Gpbs’ye kadar sinyal taşımaktadır.

Not: Ethernet kablo sıralaması soldan sağa doğru yapılmalıdır. Ethernet kablosu renkleri sıralaması aşağıda yer alıyor.

 1. Turuncu-Beyaz
 2. Turuncu
 3. Yeşil-Beyaz
 4. Mavi
 5. Mavi-Beyaz
 6. Yeşil
 7. Kahverengi-Beyaz
 8. Kahverengi

RJ45 Renk Sıralaması

RJ45 renk sıralaması doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bu sıralama turuncu/beyaz, turuncu, yeşil/beyaz, mavi, mavi, mavi/beyaz, yeşil, kahverengi/beyaz ve kahverengi şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca diğer renkler network için kullanılıyor.

Günümüzde internet bağlantısı için alınan modemlerin içerisinde standart uzunlukta ethernet kablosu bulunmaktadır. Aynı zamanda standart kablo uzunluğu 1,1.5 metre de bulunmaktadır. Ethernet kablo renkleri çoğunlukla gri, sarı veya turuncu renktedir. Ayrıca Cat5 ile Cat6 kablolarının kalınlıkları da farklı olsa da iki kablo türünün bağlantısı aynı şekilde yapılmaktadır. Ancak ethernet kablo renk sıralaması soldan sağa yapılmalıdır.

Ethernet Kablosu Ek Yapma

Ethernet kablosu ek yapma işlemi oldukça kolaydır. Profesyonel birinden yardım almadan sizler de bu bağlantıyı rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak ethernet kablosu ile ek yapmak önerilen bir işlem değildir. Nedeni ise veri kaybı olacağı ile ilgilidir. Fakat ek yapmak isteyen kişiler bir bilgisayarcıdan Cat5 kablosu alarak ek yapabilir. Bu kabloyu alırken ilave aparatı diyebilirsiniz. Örneğin; 80 metrelik bir ethernet kablo da 40+40 ek kullanılabilir. Ancak kabloları ek yaparken renklerinin aynı şekilde olması gerekmektedir. Ekstradan uç yapmanıza da gerek yoktur.

Elektrikçi, elektronik mağazaları ya da bilgisayarcılardan ethernet kablosu alabilirsiniz. Aynı şekilde ethernet ek kablosu (ilave kablo) alarak kolaylıkla iki kabloyu birbirine ek yapabilirsiniz. Ayrıca ethernet kablosu ek yapmak için rj45 kablosunu uygun fiyatta alabilirsiniz. Günümüzde pek çok marka rj45 kablo üretimi yapmaktadır.

Ethernet Kablosu Nereye Takılır?

Ethernet kablosu nereye takılır? konusu da diğer konular gibi merak ediliyor. Günümüzde bilgisayar ya da diğer cihazlar arasında internet bağlantısı için ethernet kablosu kullanılmaktadır. Ağ kablosu olarak adlandırılan ethernet kablosu, modem ve cihaz arasındaki mesafeye göre alınmalıdır. Bu kablo bilgisayarın RJ45 jakına takılmaktadır. Eğer bilgisayarda RJ45 jakı yok ise USB-C bağlantı noktasından RJ45 donanım adaptörüne takılmalıdır. Bir ucu bilgisayara diğer ucu modeme takılmalıdır. Ethernet kablosunu belirttiğimiz gibi bilgisayarınıza taktıktan sonra diğer ucunu modem’in LAN bağlantı noktasına takmalısınız.

Ağ kablosunun uzunluğu kullanım alanına ve amacına göre belirlenmelidir. Bilgisayarın RJ45 jakına ağ kablosunu takmanız gerekmektedir. Fiziksel kablo bağlantısını bu şekilde yaparak internet kullanımına devam edebilirsiniz. Genellikle televizyona kablolu interneti bağlamak için tercih edilen bir yöntemdir. Bunun için televizyonun arka kısmında RJ45 bağlantı soketi var ise Cat5 veya Cat6 internet kablosu kullanılmaktadır. Ayrıca Lan çıkışlı televizyonlar da ethernet kablosu doğrudan modeme bağlanabilir. Sizler de televizyonunuzda kablolu internet kullanmak istiyorsanız anlattığımız şekilde ek kablo alarak bağlantı yapabilirsiniz.

Ethernet kablosu belirli bir mesafede kullanıldığı için farklı bir cihaz ile kullanımı için ek kablo kullanmak gerekmektedir. Özellikle bilgisayar ile bağlantı yapmak için ethernet kablonun bir ucunu bilgisayarın RJ45 jakına, diğer ucunu ise modem’in LAN bağlantı kısmına takmalısınız. Dolayısı ile rj kablosu takma yöntemi bu kadar basittir. Google baz alarak arama yapabilirsiniz. Önceki içeriğimiz olan Firmware Nedir Ne İşe Yarar 2022 içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir