1. Anasayfa
 2. Mobil

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama
1

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Ekran kapanma süresi ayarlama işlemi oldukça kolaydır. Ancak IOS ve Android cihazlar da ekran kapanma süresi ayarlama işlemi farklılık göstermektedir.

Ekran kapanma süresi ayarlama işlemini yaparken IOS veya Android cihazınıza göre yapmanız gerekmektedir. Her cihazda bu işlem farklılık göstermektedir. Örneğin; Android cihazlar da ekran kapanma süresini ayarlarken ilk önce Ayarlar menüsüne girmeniz gerekmektedir. Daha sonra Ekran ve Uyku modu aşamalarını geçerek karşınıza çıkan 15 saniye, 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 5 dakika, 10 dakika, 30 dakika ve 60 dakika seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Bu sayede kolayca Android cihazlar da ekran kapanma süresi ayarlanabilir.

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama

Ekran kapanma süresi ayarlama için kullandığınız cihazı göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her cihaz da ekran kapanma süresi değişkenlik göstermektedir. Günümüzde hem Android hem de IOS işletimci telefonlar, bilgisayarlar veya tabletler bulunmaktadır. Bu cihazların ekran kapanma süresini ayarlamak için aşama aşama sizlere anlatacağız. Zaman zaman telefonları aralıksız kullanıyoruz. Bunun için sürekli ekranın kapanması can sıkıcı olabiliyor. Ekran kapanma süresi ayarlama işlemi sizler de daha konforlu bir şekilde telefonunuzu kullanabilirsiniz. Şimdi sizlere hem IOS (iPhone) hem de Android telefonların ekran kapanma süresini nasıl ayarlayacağınızı aşama aşama anlatacağız.

IOS telefonlar da ekran kapanma süresini ayarlamak için;

 1. Ayarlar > Ekran Süresi’ne gidin, eğer açmadıysanız Ekran Süresi’ni açın.
 2. Atıl Süre’ye dokunun, sonra Atıl Süre’yi açın.
 3. Her Gün’ü ya da Özel Günler’i seçin, sonra başlangıç ve bitiş saatlerini ayarlayın.

Not: IOS cihazlar da “Atıl Süresi” bulunuyor. Bu süreyi seçtiğinizde sadece izin vereceğiniz mesajlar, aramalar veya uygulamalar kullanılabilir. Aynı zamanda Atıl Süresi seçen kişiler sadece seçtiği kişilerden arama ya da mesaj alabilir. Buna ek olarak sadece seçtiğiniz uygulamaları kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak açılan “Atıl Süresi” açılmadan 5 dakika önce bir anımsatıcı göndermektedir. Ayrıca ayarladığınız zamanlama bitene kadar veya günün sonuna kadar Atıl Süresi devam eder. Bu ekran  süresi ile eşdeğerdir. Ancak izin vereceğiniz kişiler ile iletişime geçebilirsiniz. Dolayısı ile ekran kapanma süresi ayarlama ile Atıl Süresi ayarlama işlemi farklılık göstermektedir. Bu iki süre karıştırılmamalıdır.

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama

Android telefonlar da ekran kapanma süresini ayarlamak için;

 1. Ayarlar uygulamasına tıklayın.
 2. Ekran seçeneğine dokunun.
 3. Karşınıza çıkan menüden “Ekran Zaman Aşımı” seçeneğini seçmelisiniz.
 4. Açılan menüden 15 saniye, 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 5 dakika ve 10 dakika seçeneklerinden birini seçmelisiniz. Bu sayede Android cihazınızın ekran kapanma süresini ayarlamış olacaksınız.

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama Huawei 2022

Ekran kapanma süresi ayarlama Huawei 2022 kolaylıkla yapılabilir. Huawei cihaz kullanan kişiler aşağıdaki adımları takip ederek kolayca ayarlayabilirsiniz.

 1. Huawei cihazınızda Ayarlar>Ekran>Gelişmiş seçeneklerine tıklayın.
 2. Karşınıza çıkan menü de ekran uyku süresi 10 saniye, 15 saniye ve 20 saniye olarak ayarlayabilirsiniz. Uyku ayarını belirledikten sonra cihazınız belirlediğiniz süreye kadar açık durur ve kendiliğinden kapanır.

Huawei cihazınızın ekran kapanma süresini yukarıda belirttiğimiz şekilde uygulanabilirsiniz. Ayrıca kapattıktan sonra 10 saniye içerisinde ekranınızı geri açarsanız bir önceki ekran süresi görüntülenir. 10 saniye içerisinde ekranınızı açmazsanız başlangıç ekranı karşınıza çıkacaktır. Tüm Huawei markalı cihazlar da ekran kapanma süresi ayarı bu şekilde yapılmaktadır.

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama iPhone 2022

Ekran kapanma süresi ayarlama iPhone 2022 cihazlar da oldukça kolay bir işlemdir. Ekran kapanma süresi tüm iPhone kullanıcılarının merak ettiği bir konudur. Gün içerisinde kullandığımız iPhone cihazlar da ekran kapanma süresini istediğiniz uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımları sırayla sizlere anlatacağız.

Öncelikle ekran süresini ayarlayarak uygulama kullanımını yönetebilirsiniz. Cihazınız ile geçireceğiniz süre boyunca ekranınızın kapanmaması için ekran kapanma süresini ayarlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda istediğiniz zaman ekran süresini değiştirebilir ya da sabit bir şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle mesaj yazarken, video izlerken ya da Instagram gibi uygulamalarda gezinirken ekran ışığının kapanmaması için ekran kapanma süresini ayarlayabilirsiniz. Peki, iPhone ekran ışığı süresi kapanma ayarı nasıl yapılır?

 1. Ayarlar menüsüne girin.
 2. Daha sonra “Ekran Süresi” seçeneğine tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan ekran süresini seçin.
 4. Atıl Süre’yi seçin ve Atıl Süre’yi açın.
 5. “Her Gün” ya da “Özel Günler” olarak seçim yapın ve daha sonra başlangıç ve bitiş saatlerinizi ayarlamanız gerekmektedir.

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama Xiaomi 2022

Ekran kapanma süresi ayarlama Xiaomi 2022 konusu hakkında önemli bilgiler aktaracağız. Xiaomi cihaz kullanıcıları ekran ışığı süresi ayarlama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Özellikle son zamanların en popüler telefon markası Xiaomi’dir. Cihazınızın Ayarlar menüsünden Ekran seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra “Ekran Zaman Aşımı” seçeneğine tıklayarak istediğiniz süreyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda belirtmek isteriz ki diğer telefon markalarında ekran ışığı süresi ayarı farklıdır. Ancak modeller arasında bu işlem aynıdır. Örneğin; Xiaomi Redmi Note 9 ile Xiaomi Mi 11 Ultra modelleri arasında ekran kapanma süresi ayarı aynıdır. Dolayısı ile bu diğer Xiaomi cihazları için de geçerli bir durumdur.

Ekran zaman aşımı sayesinde cihazınızda daha uzun ve keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Özellikle ders çalışan, video izleyen ya da mesajlaşan kişiler ekran süresini geciktirerek ekran ışığının kapanmasını önlüyor. Günümüzde Xiaomi cihaz kullanıcılarının hepsi ekran kapanma süresi ayarlama Xiaomi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama Süresi Nasıl Ayarlanır?

Ekran kapanma süresi ayarlama süresi nasıl ayarlanır? sorusu hakkında bilgiler vereceğiz.  İnsanların çoğu gün içerisinde telefonlarından video izlemek, kitap okumak, uygulama da gezinmek veya mesajlaşmak için ekran süresini uzatıyor. Öncelikle belirtmek isteriz ki IOS, Android ve Windows cihazlar da ekran kapanma süresi ayarları değişkenlik göstermektedir. Kullanmış olduğunuz cihazın işletim sistemine göre bir araştırma yaparak ekran kapanma süresi ayarını öğrenebilirsiniz.

Çoğu kişi ekran kapanma süresini nasıl ayarlayacağı konusu hakkında araştırma yapıyor. Öncelikle iPhone, Android ve Windows işletim sistemine sahip cihazlar da ekran kapanma süresi farklıdır. İşlem olarak benzerlik gösterse de bazı farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin; Android cihazda ekran kapanma süresi “Ekran>Uyku” şeklinde belirtilir. Ancak iPhone cihazlar da ekran kapanma süresi “Ekran Süresi ve Atıl Süresi” olarak belirtilir. Her iki işletim sistemi cihaz da Ayarlar menüsüne giriş yapıldıktan sonra ekran süresi ayarı yapılır. Ancak belirttiğimiz üzere ekran süresi farklı şekillerde ifade edilmektedir.

Ekran Kapanma Süresi Ayarlama Windows

Ekran kapanma süresi ayarlama Windows, merak edilen konular arasında yer alıyor. Cihazlar kullanılmadığı zaman uyku moduna geçer ve  kapanır. Tüm Windows işletim sistemine sahip telefon, bilgisayar veya tablet gibi cihazlar da ekran kapanma süresi ayarı aynıdır. Şimdi sizlere Windows telefon ve bilgisayar üzerinden ekran kapanma süresi ayarını anlatacağız.

Windows telefonlarda ekran kapanma süresi ayarı oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey Ayarlar>Ekran>Uyku ve süre tercihinde bulunmanızdır. Bu işlemleri sırayla uygulayarak telefonunuzun ekran zaman aşım ayarını dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Windows bilgisayarlar ve tabletler de ekran kapanma süresi ayarı aynıdır. Dizüstü Windows bilgisayar veya tablet de “Denetim Masası>Donanım ve Ses>Ekranın Ne Zaman Kapatılacağını Seç>Ekranı Kapat> Uyku Moduna Geçir” aşamalarını sırayla uygulamanız gerekmektedir. Daha sonra “değişiklikleri kaydet” seçeneğine tıklayarak Windows bilgisayar veya tablet ekran kapanma süresi ayarını sabitlenmiş olacaksınız. Buna ek olarak Windows 10 ekran kapanma süresinin nasıl yapılacağı da merak edilen konulardan biridir. Güç tasarrufu için ekran kapanma süresi ayarlanabilir. Bu işlem oldukça kolay ve fazla vaktinizi almaz. Ekran süresi kapanmadan rahatlıkla cihazınız üzerinden işlemler yapabilirsiniz. Özellikle video izlerken, ders çalışırken, yazı yazarken ya da herhangi bir durumda ekran ışığının kapanması sizi rahatsız ediyor ise ekran kapanma süresini ayarlayabilirsiniz. Ekran kapanma süresi ayarlama Windows 10 için yapmanız gerekenleri sizlere anlatacağız.

 1. İlk olarak Windows 10 ayarları açmalısınız.
 2. Sistem ayarlarını seçin.
 3. Güç ve Uyku ayarlarını seçin.
 4. Bu süreçte uyku süresi ekran kapanma süresini tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.
 5. Eğer bilgisayar ışığınızın hiçbir şekilde kapanmasını istemiyorsanız seçeneklerde “Hiçbir Zaman” seçeneğini seçmelisiniz.

Windows cihazlar da ekran süresini ayarlayarak güç tüketimini önleyebilirsiniz. Bu sayede cihazın şarjı daha yavaş biter. Özellikle ders çalışan ya da yazı yazan kişiler ekran süresini ayarlayarak güç tasarrufu yapabilir. Windows tablet veya bilgisayar da ekran kapanma süresi ayarı aynıdır. Ancak Windows telefonlar da bu işlem farklıdır. Yukarıda belirttiğimiz üzere Windows telefon kullanıcıları gösterdiğimiz adımları uygulayarak ekran kapanma süresi ayarlama Windows 8 cihazlar da ekran zaman aşım süresini istediği gibi değiştirebilir. Google baz alarak arama yapabilirsiniz. Önceki içeriğimiz olan Xiaomi Yazı Tipi Değiştirme 2022 içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir