1. Anasayfa
 2. Genel

Firmware Nedir Ne İşe Yarar 2022

Firmware Nedir Ne İşe Yarar 2022
1

Firmware Nedir Ne İşe Yarar ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Firmware elektronik cihazlar için önemli kodlamalardan bir tanesidir. Bu yazımızda sizlere Firmware hakkında detayları aktarıyoruz.

Firmware bilgisayar ve elektronik ürünlerde bulunan donanımların çalışma koşullarını düzenleyen kodlardan bir tanesidir. Firmware telefon ya da bilgisayar üzerinde kullanılabilir. Firmware dosyaları okunabilen ama yazılamayan dosyalardır. Firmware birçok elektronik ürünün içerisinde bulunur. Firmware vasıtasıyla cihazlar işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirir. Firmware dosyalarının doğru bir şekilde çalışması için güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Güncel biçimde bulunmayan dosyalar Firmware dosyalarının başarılı bir şekilde çalışmasını engelleyebilir.

Firmware Nedir Ne İşe Yarar

Firmware Nedir? Firmware Nedir Ne İşe Yarar?

Firmware nedir? Elektronik cihazların düzgün bir şekilde çalışabilmesi için yazılan Firmware bellek ve donanım yazılımı görevleriyle önemli bir konumda yer alıyor. Firmware cihazların kontrol programını da içerisinde bulundurur. Donanım yazılımları ROM, EPROM ya da flash bellek benzeri kalıcı bir bellek içerisinde yer alır. Firmware türleri;

BIOS

Bilgisayar açıldıktan ilk olarak BIOS devreye girer. Donanımla etkileşime giren BIOS, bilinmeyen hataları kontrol eder. Açılış sonrasında sabit sürücüyü harekete getiren BIOS, bilgisayarınızın düzgün çalışmasını sağlar Bu yüzden BIOS güncellemesi düzenli olarak yapılmalıdır.

Firmware Nedir Ne İşe Yarar

EFI

EFI, donanımı başlatmak için CPU tarafından kullanılan ilk talimatları sunan bölümdür. Bilgisayarınızın BIOS sürümüne göz atarak aygıt yazılımının güncel olup olmadığını görebilirsiniz. Windows bilgisayarlarda, yazılım sürümünü ‘Komut İstemi’ni kullanarak görebilirsiniz. Ayrıca ‘Yükseltme Asistanı’ kullanarak detayları alabilirsiniz. Herhangi bir donanımın ürün yazılımı sürümünü görmek için, Aygıt Yöneticisi’ sizlere gereken her konuyu sunabilir.

Donanımlarınız görevlerini düzgün bir şekilde yerine getiremiyorsa Firmware’in güncellenmesi gerekir. Firmware güncellemeleri bazı zamanlarda otomatik olarak yapılabilir. Güncellemesi yapılan elektronik bileşenin ne durumda oluğu son derece önemlidir.

Firmware ve ROM sürekli olarak karıştırılmaktadır. Firmware’in Rom’a göre daha gelişmiştir. Firmware aslında bir kod temelidir. ROM ise bu temele uygun şekilde yazılan ek yazılımdır.

Firmware Nedir Ne İşe Yarar

Firmware Update Ne Demek? Firmware Nedir Ne İşe Yarar?

Firmware update ne demek? Yazılım güncellemeleri kullanıcılara bir çok fayda sunuyor. Firmware güncellemesi ile donanımların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Firmware update işlemlerini güncel şekilde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Otomatik güncelleme ayarlarınızı mutlaka açmalısınız. Bilgisayarınızı ya da akıllı telefonunuzda ortaya çıkan sorunlar güncelleme nedeniyle olabilir. Bu yüzden güncelleme bildirimlerine dikkat etmeniz gerekir.

Telefonunuzda ya da bilgisayarınızda oynadığınız her yazılım belirli bir zaman sonra güncellenmektedir. Geliştiriciler yazılımlara yeni özellikler eklemek için güncellemeden destek almaktadır. Güncellemeler kullanıcılara bir çok avantaj sunar. Güncellemenin temel nedeni yazılımı sizin için daha iyi ve güvenli bir hale getirmektir. Firmware yüklemesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir.

 • Firmware güncellemesine ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin.
 • Firmware yüklemek için özel yazılımlardan yararlanın.
 • Firmware yüklenme sırasında uyarıları inceleyin.
 • Firmware’nin güncelleme sonrasında cihazınıza ne gibi özellikler kazandıracağını bilmelisiniz.
 • Firmware’ güncellemesinin doğru olup olduğundan emin olmalısınız.
 • Firmware yüklerken cihazı resetlemeyin.
 • Firmware yüklemesinden yeni özelliklerin gelip gelmediğini kontrol edin.

Firmware güncellemesi yapabilmek için ilk olarak modemin markasını bilmelisiniz. Bunun için modemin arkasında yer alan bilgilere bakabilirsiniz. Gerekli bilgileri öğrendikten sonra da Firmware’in en son sürümünü öğrenmek için resmi adresini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra modemin içine girerek burada yer alan Firmware versiyonu ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Modemin içinde sistem bilgisi yazan bölümünde Firmware bilgileri yer almaktadır. Modemin markasına göre ara yüz değişebilir. Güncellemeye ulaşmak için sistem bakım bölümüne göz atabilirsiniz. İndirdiğiniz Firmware dosya uzantısı Fw uzantılı olarak gelecektir.

Firmware Güncellemesi Nedir?

Firmware güncellemesi nedir? Firmware güncellemesi donanım ve elektronik cihazların sağlıklı bir şekilde çalışması için yapılır. Firmware güncellemeleri, cihaz için ekstra güvenlik ya da özellik bulundurabilir. Firmware güncellemesi yaparken elektriğin kesilmemesine dikkat etmelisiniz. Eğer verilen elektrik kesilirse cihazınız kullanılamaz hale gelebilir.

Yazılım güncellemesi son derece önemlidir. Güncelleme dijital dünyanın ayrılmaz parçaları arasındadır. Cihaz üreticileri, güncelleme ile daha iyi özelliklere sahip ürünün oluşmasını sağlar. Güncellemeler, maksimum verimliliği destekler. Güncellemeler cihazlara göre değişiklik gösterebilir. Güncellemeler belirli dönemlerde gerçekleşir. Güncelleme alan bazı cihazlar;

 • Yönlendirici,
 • Yazıcı,
 • Modem,
 • USB bağlantılı çevre birimleri,
 • Kamera,
 • Akış cihazı olabilir.

Firmware genel olarka ROM kısmında saklanır. Firmware’i saklamak için ROM kullanılması gerekir. Aygıtın gücü kesilmesi durumunda içindeki bilginin de silinmemesi gerekir. ROM’lar donanım üreticisi tarafından programlanabilir.

Firmware Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Firmware güncellemesi nasıl yapılır? Evlerimizde, ya da ofislerimizde kullandığımız her cihaz güncelleme isteyebilir. Firmware güncelleme yapmak için internet gerekir. Her gün kullandığımız bilgisayarlarımız gibi modemlerde içerisinde işlemci, bellek ve depolama birimi barındırıyor.

Her modem ve router’ın kendine özel bir firmware yazılımı bulunur. Kötü niyetli kullanıcılar modem ve router’lara erişmek için farklı yöntemler deneyebiiliyor. Cihazın güvenlik açıklarından yararlanan korsanlara karşı önlem almak gerekir. Bu açıkları engellemenin en iyi yolu ise güncellemedir. Cihazlarınızın mutlaka firmware donanımlarını güncellemelisiniz. Bir çok modem ve router üreticisi, düzenli olarak güncellemelerini kullanıcılarla paylaşıyor. Kullanıcıların mutlaka firmware güncellemelerini düzenli olarak takip etmeleri gerekir. Firmware güncellemeleri sadece güvenlik amacıyla yayınlanmıyor. Bazı durumlarda yeni özellikler ve optimizasyonlar sunabiliyor. Bu optimizasyonlar sayesinde cihazlar daha stabil çalışabiliyor.

Firmware güncellemesi yapılacak modem ve router’ların birden fazla versiyonu bulunabilir. Model numarası aynı olsa bile yanlış Firmware dosyasını kurabilirsiniz. Yanlış firmware kurulması, donanımların çalışmamasına neden olabilir. Bu yüzden modem ve router modelimizin donanım versiyonunu öğrenmeniz gerekir. Güncelleme yaparken dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir.

 • Güncel Firmware versiyonunu indirdiğinizden emin olmalısınız.
 • Üretici firmaların güncelleme bildirimlerini dikkate alın.
 • Güncellemeden sonra modem içerisinde ayarlar değişebilir. Buna dikkat etmelisiniz.
 • Güncelleme yaparken elektrik kesintisine karşı önleminizi almalısınız.
 • Güncellemeden sonra da yazılımın iyi çalışıp çalışmadığınız kontrol etmelisiniz.

Firmware dosyasını bulduktan sonra kurulum işlemine geçebilirsiniz. Kuruluma geçmeden önce bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Cihazınıza firmware güncellemesini yüklerken müdahale etmemelisiniz. Ayrıca Firmware güncellemesi sonrasında modem ve router sıfırlama işlemi yapar. Bu nedenle modem ayarlarınızı not etmelisiniz.

Firmware Güncellemesi Ne İşe Yarar?

Firmware güncellemesi ne işe yarar? Bilgisayarınızı ya da akıllı telefonunuzu sorun yaşamadan kullanmak isterseniz güncellemeleri yapmanız gerekir. Firmware mobil güncellemeleri telefonların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı durum bilgisayarlar içinde geçerlidir. Güncelleme yaparken mutlaka önerileri dikkate almanız gerekir.

Kullandığınız yazılımların tamamı sağlıklı bir şekilde çalışmak için yazılımlardan destek alıyor. Yazılımlar sürekli olarak gelişim halindedir. Geliştiriciler yazılımlara yeni özellikler eklemek ve güvenlik açıklarını kapatmak için güncelleme gerçekleştirir. Güncellemenin ana nedeni yazılımları güvenilir hale getirmektir. Siber saldırıların çeşitliliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Yüzbinlerce zararlı yazılım cihazları hedef alıyor. Yazılım geliştiriciler de bu tehditlere karşı önlem almak bazı geliştirmelere yapıyor. Bu geliştirmeler ise güncellemelerle sunuluyor.

Yazılım üzerinde aksaklık ya da hatanın düzeltilmesi gerekiyorsa güncellemeye ihtiyacınız olabilir. Aygıt yazılımını güncelleyerek çok daha iyi kullanıcı deneyimi yaşayabilirsiniz. Güncelleme sonrasında aygıt sürücülerinin performansını da optimize edilir. İşlemcinin veya diğer aygıt donanımlarının performansı potansiyel olarak artar. Yazılım güncellemelerinin birçok avantajı bulunuyor. Geliştiriciler kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak için sürekli geliştirme yapar.

Siz de hatasız ve iyi bir kullanım deneyimi arıyorsanız mutlaka güncellemelere dikkat etmeniz gerekir. Güncellemelerin tamamı dijital dünyada saldırılara karşı korumak ya da hataları kaldırmak için kullanılır. Bazı zamanlarda ek özelliklerde gelebilir. Geliştiriciler, kullanıcılardan gelen geri bildirimlerden yararlanarak güncellemeler yayınlıyor. Böylece çok daha işlevsel bir yazılım ortaya çıkıyor. Güncelleme yaparken doğru ürünü seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Cihazınıza yanlış güncelleme yüklediğiniz zaman cihaz çalışmayabilir. Yazılım güncellemesi cihazınızın modeliyle uyumsuz olması durumunda cihazınız zarar görebilir. Bu nedenle güncelleme yaparken dikkatli bir şekilde davranmanız gerekir. Güncellemeler cihazların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Yazılım güncellemeleri ile hatalar giderilir ve yeni özellikler sunulur. Ürün yazılım türleri hakkında net bir bilgi sahibi değilseniz uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Firmware yazılımlarının bozulması durumda yapmanız gereken ilk kural aygıtın kullanım klavuzuna bakmak olacaktır. Firmware güncelleme sırasında sorun yaşamanız normaldir. Aygıt üzerinde kurtarma modu devreye girebilir ve cihazı kurtarabilirsiniz. Aygıtlar üzerinde farklı kurtarma modları yer almaktadır. Kurtarma modlarını kullanmanıza rağmen sonuç alamadıysanız üreticinin yetkili servislerinden destek alabilirsiniz. Bu servisler, aygıtınızda yer alan ROM çipine özel bir yazılım yükleyecektir. Böylece cihazınız tekrar kullanılabilir hale gelebilir. Bu yazımızda sizlere Firmware hakkında detaylar sunduk. Yazımızı okuyarak Firmware güncellemelerini yapabilir ve cihazlarınızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Google baz alarak arama yapabilirsiniz. Önceki içeriğimiz olan Vsync Nedir 2022 içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir