1. Anasayfa
 2. Genel

Vsync Nedir 2022

Vsync Nedir 2022
1

Vsync Nedir ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. sorusunun cevabı belirli seviyeye kadar ilerleyen gamerlar tarafından çok merak edilmektedir. Bu yazımızda size bu sistemle ilgili detayları açıklayacağız. İsterseniz sizi bilgilendirmeye hemen başlayalım.

Vsync Nedir?

Vsync nedir cevabı kısaca VSync GPU’lar, video oyunları ve monitörler için orijinal senkronizasyon teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. G-Sync veya FreeSync gibi yeni seçeneklere rağmen, VSync birçok oyuncu için vazgeçilmez bir seçenek olmaya devam ediyor.

Vsync Nedir

VSync veya dikey senkronizasyon, bir oyunun kare hızını ve bir oyun monitörünün yenileme hızını senkronize eden bir grafik teknolojisidir. İlk olarak GPU üreticileri tarafından geliştirilen bu teknoloji, ekranınız aynı anda birden çok karenin bölümlerini görüntülediğinde meydana gelen ekran yırtılmasını gidermenin bir yoluydu. Bu, ekranın genellikle yatay bir çizgi boyunca bölünmüş göründüğü yukarıdaki resim gibi bir şeye neden olabilir. Bu şekilde, monitörün yenileme hızı (saniyede kaç kez yenilendiği) saniyedeki kare sayısıyla senkronize olmadığında yırtılma meydana gelir. Ama ne işe yarıyor ve hala  kullanmaya değer mi?

Vsync Ne İşe Yarar? Vsync Nedir?

Peki Vsync ne işe yarar? Ekran yırtılması herhangi bir zamanda meydana gelebilir, ancak hızlı hareket sırasında ve özellikle bir oyun monitörün kaldırabileceğinden daha yüksek bir kare hızında çalıştığında veya kare hızı önemli ölçüde değiştiğinde ve monitör buna ayak uyduramadığında daha yaygın olmasına rağmen. Bu, özellikle ağaçlar, caddeler veya binalar gibi dikey görüntü öğelerine sahip hızlı tempolu oyunlarda fark edilir. Bu olduğunda, bu çizgiler açıkça doğru şekilde sıralanmaz, bu da dalışı bozabilir ve oldukça kötü bir oyuna neden olabilir.

Vsync Nedir

VSync, bu sorunu hafifletmek için birkaç şey yapar. İlk olarak, video kartının çıkış kare hızını monitörün yenileme hızıyla (60Hz, yüksek yenileme hızına sahip bir monitörünüz yoksa) sınırlar ve monitörün kaldırabileceğinden daha yüksek FPS’den kaçınmayı kolaylaştırır.

Bunu, monitör mevcut yenileme döngüsünü tamamlayana kadar GPU’nun monitörün belleğinde herhangi bir şey yapmasını engelleyerek yapar – buna hazır olana kadar etkin bir şekilde daha fazla bilgi sağlamaz. Çift ara belleğe alma ve sayfa ters çevirme kombinasyonu sayesinde VSync, çerçeve çizimini yalnızca bir yenileme döngüsü sona erdiğinde ekrana senkronize eder, bu nedenle VSync etkinleştirildiğinde hiçbir zaman yırtılma görmemelisiniz.

VSync yalnızca ekran ayırmaya yardımcı olur ve bunu yalnızca gerektiğinde FPS’yi sınırlayarak yapar. Dolayısıyla, monitörünüz belirli bir oyunun FPS’sine ayak uyduramıyorsa, VSync büyük bir fark yaratabilir.

Ancak VSync, HDR gibi çözünürlüğü, renkleri veya parlaklık seviyelerini iyileştiremez. İyileştirmeler yapmak yerine belirli bir sorunu durdurmaya odaklanan önleyici teknolojidir. Ayrıca, performansa zarar verme eğilimindedir.

Kareleri görüntülenmeden önce tam olarak oluşturulmaya zorlayarak FPS’niz zarar görebilir ve en iyi ihtimalle kare hızınız ekranınızın yenileme hızıyla sınırlıdır. Daha yüksek FPS’nin giriş gecikmesini azaltabildiği bazı oyunlarda, rekabet performansınızı da etkileyebilirler.

Vsync Ne Demek?

Vsync ne demek cevabından da anlaşılacağı üzere oyunu dikey oynamayı kolaylaştıran bir teknolojidir. VSync, mükemmel bir çözüm olmaktan uzaktır ve yararlı olmasına ve amaçlandığı gibi çalışmasına rağmen oyun deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Bir monitör ve oyun senkronizasyon sorunları yaşıyorsa, VSync, yapabilecekleri bir noktayı denemek ve bulmak için kare hızlarını önemli ölçüde yavaşlatabilir. Bu, giriş gecikmesine ve artan kekemeliğe yol açarak oyun deneyimini daha da kötüleştirebilir. Ekran yırtılması en çok nişancılık ve dövüş oyunları gibi hızlı tempolu oyunlarda fark edilir, ancak türü ne olursa olsun tüm oyun türlerini etkileyebilir.

Vsync Nedir

Bu nedenle, bu tür oyunlar konusunda gerçekten ciddiyseniz, VSync açma buna değmeyebilir. VSync sorunlarının bazılarını azaltmaya yardımcı olabilecek üçlü arabelleğe alma adı verilen başka bir ayar daha vardır, ancak bunun garantisi yoktur.

Vertical Sync (VSync), oyunun veya uygulama görüntüsünün kare hızını ekran monitörünün yenileme hızıyla senkronize ederek kararlılık oluşturmaya yardımcı olur. Senkronize değilse, ekranın yırtılmasına neden olabilir, bu da görüntünün tırtıklı görünmesine veya ekranda yatay olarak kopyalanmasına neden olur.

VSync açıkken, sorunsuz bir şekilde mükemmel hizalanmış kareler elde edersiniz. VSync kapalıyken, saniyede neredeyse sınırsız kare (FPS) elde edersiniz, ancak yapılandırmanıza bağlı olarak ekran yırtılması, dağınıklık veya çatlama daha olasıdır.

Vsync’nin Açılımı Nedir? Vsync Nedir?

Bir diğer soru olan Vsync açılımı nedir konusu da önemlidir. Vertical Synchronization anlamına gelir. Yani görüntü oranının hızla eşleşmesi anlamında kullanılır. Bu teknoloji kullanmak istediğinizde bir profesyonelden yardım almanız akıllıca olacaktır. Yoksa yanlış işlemler yaparak sistemin olumsuz olarak etkilenmesi söz konusu olabilir.

Vsync nasıl kapatılır? VSync’i NVIDIA ve AMD Radeon ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz. Nasıl yapabileceğimize bir bakalım.

NVIDIA Denetim Masası’nı açın, 3D Ayarlarını Yönet’e tıklayın, ardından Dikey senkronizasyon’un yanındaki açılır düğmeyi tıklayarak devre dışı bırakmak için Kapalı’yı seçin. Masaüstünde sağ tıklayın ve Daha fazla seçenek göster öğesini seçin. Ardından seçeneklerden NVIDIA Denetim Masası’na tıklayın. NVIDIA Kontrol Paneli açılacaktır. Sol taraftaki panelde 3D Ayarlarını Yönet’e tıklayın. Ardından, Dikey Senkronizasyon öğesini bulana kadar 3B ayarında aşağı kaydırın. Açılır düğmeyi tıklayın ve seçeneklerden Devre Dışı Bırak’ı seçin.

Masaüstüne sağ tıklayın ve daha fazla seçenek göster seçeneğine tıklayın. Ardından seçeneklerden AMD Radeon Yazılımını seçin. AMD Radeon ayarları açılacaktır. Menü çubuğundaki Oyunlar sekmesine tıklayın. Ardından, çeşitli ayarlar arasında sanal güncellemeyi bekleyin öğesini göreceksiniz. Yanındaki açılır menüyü tıklayın ve uygulama belirtmediği sürece Kapalı’yı seçin. Google baz alarak arama yapabilirsiniz. Önceki içeriğimiz olan Telefon İp Değiştirme Nasıl Yapılır 2022 içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir