1. Anasayfa
 2. Mobil

İphone Sistem Dosyaları Nasıl Silinir 2022

İphone Sistem Dosyaları Nasıl Silinir 2022
iphone sistem dosyalarını görme
0

İphone Sistem Dosyaları Nasıl Silinir 2022 ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. İPhone kullanıcılarının çokça şikayet ettiği sorunların başında sistem dosyalarının çokça yer kaplaması gelir. Bu yazımızda iPhone sistem dosyaları nasıl silinir sorusunu ele alacağız.

iPhone sistem dosyaları nasıl silinir? Sorusu birden fazla iPhone kullanıcısının merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Burada aslında bir sorun olarak görülen iPhone sistem dosyaları bazen gereksiz olup aynı zamanda telefonda çokça yer kaplıyor bu nedenle telefon üzerinde yer alan dosyaları silmek istediğimiz zaman diğer android telefonlardan daha da farklı bir yol bizi beklemektedir.

Peki iPhone telefon dosyaları nasıl silinir? iPhone dosya silme mantığı nedir? Bu yazımızda tüm bu sorularına cevap arayacağız.

İphone Sistem Dosyaları Nedir 2022

İphone sistem dosyaları nedir sorusu birçok iphone kullanıcısı tarafından merak ediliyor Her yıl yeni iPhone marka modeli birçok sorunu da beraberinde getiriyor özelilkle iphone sistem dosyaları modelleri Apple tarafından hazırlanan uygulamaların da sistem dosyası halinde yer aldığı bu modellerde depolama sorunu aslında büyük bir sorun olabilmektedir.

 

Özellikle telefonda depolama zafiyeti açısından tek çare sistem dosyalarını silmekten geçiyor iphoe sistem dosyaları iphone aldığınız zaman ilk karşımıza çıkan dosyalardır. Bunlar bazen müzik uygulamaları bazen de tarayıcı uygulamaları bazen de hiç kullanmadığınız bazı görüntülü konuşma uygulamaları bugün telefon markaları arasında en çok bilinen Apple firması uygulama alanında da kendini geliştiren bir yapıya sahip bu nedenle bu markanın ürettiği telefon modellerinde de bu uygulamalar yer alır.

Öyle çok uygulama yeni çıkan telefonlarda yer kaplar ki bir telefon kullanıcısı telefonu aldığı zaman gereksiz olan uygulamalar yüzünden depolama zafiyeti yaşar.

 

iphone saklama alanı dolu uyarısı
saklama alanı dolu iphone

İphone Sistem Dosyası Ne Kadar Yer Kaplar

İphone en büyük sorunlardan birisi olan depolama alanı soru iphone sistem dosyası ne kadar yer kaplar sorusunu da beraberinde getirir. Özellikle depolama anlamında büyük bir sorun olan bu sorun sayesinde depolamak istediğiniz medya ya da uygulamaları yüklemek istediğiniz zaman birçok sorun yaşayacaksınız. Aslında kısaca bahsetmek gerekirse iphone sistem dosyası çok yer kaplar ama bu sistem dosyalarını kaldırma seçeneği sayesinde siz de depolama alanı açabilirsiniz.

İphone modellerinde yer alan tüm uygulamalar bu sistemde doluluk oranını arttırıyor bugün birçok iphone kullanıcısının sorunu haline gelen depolama alanı kaplama alanları örneğin 256 GB iPhone X cihazlarında sistem dosyaları 234 GB alan kaplarken 64 GB cihazlarda 22 GB depolama alanı kullanmaktadır. Bu durumu İphone sayfasında şikayet eden birçok kişi var buraya baktığımız zaman bu durumun aslında yazılımsal sebeplerden olduğunu söyleyenlerin sayısı ise bir hayli fazla.

Birçok kişinin kullandığı bu telefon modelinde bu tarz bir sistem depolama kaplaması özellikle telefonuna uygulama ya da medya yüklemek isteyenler için büyük bir sorun bu nedenle telefonu bırakıp farklı telefon markalarına geçenler bile var.

İphone Sistem Dosyaları Nasıl Silinir?

Yukarda bahsettiğimiz duruma bağlı olarak aynı zamanda iphone sistem dosyaları nasıl silinir sorusu da birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İphone sistem dosyalarını silmek hem telefon depolama hızını azaltacak hem de telefonunuzun daha rahat bir şekilde kullanılmasına yol açacaktır. Peki iphoen sistem dosyaların silmek nasıl olur bir de buna bakalım.

Son İOS sürümünü yüklediniz ve telefon kullanılmaya hazır İnstagram Whatsapp tarzı uygulamalar yüklemek istiyorsunuz fakat telefon depolama alanının dolu olduğunu söylüyor, birkaç uygulama ve medya sildiniz depolama alanına baktınız halen telefon depolama hafızası azalmıyor aşağıya doğru indiğiniz zaman Diğer kısmında yer alan uygulamaların çokça yer kapladığını göreceksiniz. Bu aslında tüm telefonlar için böyle.

Bu diğer kısmında aslında siri sesleri, fontlar ve sözlükler gibi silinemez mobil öğeler, silinemez günlükler ve önbellekler, Spotlight dizini ve Anahtar Zinciri ile CloudKit Veri Tabanı gibi telefon için yer alan uygulama ve aygıtlar yer almaktadır. Apple tarafından yapılan açıklama da aslında bu uygulamaları ve veritabanını silmeye gerek yoktur dese de aslında bunlar yine de çok yer kaplar bu nedenle bu uygulamaları silerek ancak depolama alanı açabilirsiniz.

İşte iphone sistem dosyası silme yolları;

Öncelikle iphone sistem dosyalarını normal bir şekilde silemezsiniz çünkü bu uygulamalar telefona entegre olmuş uygulamalardır yani ne yaparsanız yapın silinmeyecektir. Bu nedenle telefonda yer alan uygulamaları durdurarak telefonda yer alan uygulamaları silebilirsiniz.

 • Safari tarayıcısı telefonda yer alan uygulamalardan birisi olup bu web sitesi verilerini ve çevrim dışı okuma listesini silerek telefonunuzda alan açabilirsiniz.
 • Uygulamalarda yer alan ön belleği de temizleyerek aynı zamanda uygulama açısından bir alan yaratabilirsiniz. Bu telefon tarafından sağlanan uygulamalar sayesinde aslında alanın büyük bir bölümünü azaltabilirsiniz.
 • Aynı zamanda telefonunuzda kullanılmayan uygulamaları otomatik kaldır seçeneği sayesinde önceden yüklediğiniz gereksiz olan uygulamaları kaldırabilirsiniz.
 • Arka planda uygulama yenileme ve konum planları kaldırma seçeneği sayesinde telefonda yer açabilirsiniz.
 • Eski iMail ve İmessage depolama alanlarını da temizleyerek telefonunuzda alan açabilirsiniz.
iphone sistem verileri temizleme
diğer sistem verileri temizleme

İphone Sistem Dosyaları Nasıl Görünür

İphone depolama alanı açısından iphone sistem dosyaları nasıl görünür sorusu da merak edilmektedir. Bu soru aslında iphone telefon yeni alan kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. İphone sistem dosyalarına erişmek için yapmanız gereken ayarlar sekmesinde depolama alanı kısmına gelmek ve iphone 7 sistem dosyaları burada Diğer kısmında yer alır.

Depolama alanı kısmında diğer kısmına girmek açısından ayarlar sekmesi üzerinde genel sekmesine geliniz burada iphone saklama alanı seçeneğine giriniz burada aynı zamanda verilerinizin ortamları, uygulamalar, fotoğraflar ve diğer olarak kategorize edildiğini göreceksiniz. Peki bu sistem verileri nelerdir. Bu verileri nasıl temizleyebilirsiniz? Sorusunu ele alalım.

Diğer depolama kategorisi içinde daha çok karşımıza çıkan Safari, Mail uygulaması ve iOS’un kendisi tarafından oluşturulan önbellek ve sistem dosyaları bulunur. Diğer depolama kategorisi üzerinde daha çok ana kategoriler içinde yer almayan birçok fotoğraflar içerir (fotoğraflar ve videolar, uygulamalar ve e-posta gibi verileri göreceksiniz.

 • Safari tarayıcı önbelleği
 • E-posta önbelleği ve posta ekleri
 • Birçok uygulama ile ilişkili önbellek dosyaları
 • İOS tarafından oluşturulan önbellek ve diğer sistem dosyaları

Burada yer alan bu bölüme giriş yaptığınız zaman yukarda yer alan sistem dosyalarını göreceksiniz.

İphone Sistem Dosyaları Kaç Gb

İphone telefon kullanıcılarının merak ettiği iphone sistem dosyaları kaç gb sorusuna bakacak olursak bu sistem dosyaları kaç gb sorusu da merak edilmektedir. Burada özellikle depolama alanı bakımından çokça alan kapladığını söyleyebiliriz. iphone x sistem dosyaları X model kullanıcıları 256 gb lık bir sistem de 234 gb olduğunu söylemiştik. Burada aynı zamanda 64 gb bir sistem de 32 gb sistem dosyası bulunurken kısaca bir depolama alanının yarısını sistem dosyaları oluşturur.

Bu nedenle bir iphone sistem dosyası sayesinde bir modelde yarısı kadar alan kapladığını söyleyebiliriz. Bu da depolama için iphone kullananlara büyük bir zorluk yaşatır. Özellikle depolama anlamında iphone tercih ediyorsanız yukarda verdiğimiz sistem dosyaları nasıl silinir yazısı sayesinde bu sistem dosyalarını azaltabilirsiniz.

iphone sistem verileri temizleme
iphone sistem verileri temizleme

İphone Sistem Dosyalarına Erişme

İphone üzerinde yer alan iphone sistem dosyalarına erişme işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilir bu sistem dosyalarını silme işleminde yapmanız gereken ilk işlem diğer klasörüne gelmek olacak burada birçok sistem dosyasını görmenize yarayan bir işlem bulunuyor. iphone 8 sistem dosyaları görünümü açısından büyük alan kaplayan bu dosyaları burada kolay bir şekilde silebilirsiniz.

Sistem dosyalarını görmek için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir;

Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı seçeneklerine giderek cihazınızda burada çokça yer kaplayan dosyaları görebilirsiniz. Burada yer alan Verilerinizin Ortamlar, Uygulamalar, Fotoğraflar ve Diğer olarak kategorize olduğunu görebileceksiniz. Diğer kısmına giriş yaptığınız İphone sistemlerine erişmeniz anlamına gelir.

İphone sistem dosyalarına erişmek anlamında özellikle bu alanda Safari tarayıcı önbelleği, E-posta önbelleği ve posta ekleri, Birçok uygulama ile ilişkili önbellek dosyaları, İOS tarafından oluşturulan önbellek ve diğer sistem dosyalarının burada yer aldığını göreceksiniz.

Burada diğer depolama alanı temizliği sayesinde depolama alanında büyük bir boşluk oluşmasını sağlayabilirisniz. Depolama alanını boşaltmak için tek yapmanız gereken yukarda bahsettiğimiz yolları izlemek zira aksi durumda telefon aygıtlarına zarar verebilirsiniz. Depolama alanı boşaltma işlemleri sayesinde telefonda alan artacaktır. iphone 12 sistem dosyalarından tutun da diğer iphone modellerine varana kadar tüm iphone modellerinde bu yol sayesinde alan açabilirsiniz. Google baz alarak arama yapabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir