1. Anasayfa
 2. Genel

KPSS Ön Lisans Sınavı Ne Zaman Yapılacak

KPSS Ön Lisans Sınavı Ne Zaman Yapılacak
KPSS Ön Lisans Sınavı Ne Zaman Yapılacak
0

KPSS ön lisans sınavı ne zaman yapılacak? Üniversitenin 2 yıllık bölümünü okuyan öğrencilerin memur olabilmesi için girdikleri sınava KPSS denmektedir. KPSS sınavında yüksek puan almak oldukça önemlidir. Bu yazımızda ön lisans KPSS tarihi ile birlikte, KPSS sınavında sorulan dersleri de açıklayacağız.

KPSS Ön Lisans Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

KPSS ön lisans sınav tarihi; KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı 2022-KPSS Ön Lisans 09.10.2022 tarihi olarak belirlenmiştir. Diğer KPSS sınav tarihlerine https://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Nedir? KPSS Ön Lisans Sınavı Ne Zaman Yapılacak

KPSS olarak da bilinen Kamu Personeli Seçme Sınavı, Türkiye’de kamu görevlisi olmak isteyenlerin girdiği yazılı bir sınavdır. KPSS, bir bireyin hükümet ve kamu yönetimi hakkındaki bilgisini ölçmek için kullanılır. Sınav iki bölüme ayrılmıştır: genel yetenek ve genel kültür soru yönetimini kapsar.

Kamu Personeli Seçme Sınavı, ülkemizde kamu sektöründe çalışmak isteyenlere verilen bir sınavdır. Sınav yazılı sınav ve mülakat olmak üzere ikiye ayrılır. Yazılı sınav, başvuranların kamu politikası anlayışını ve düşüncelerini açık ve özlü bir şekilde iletme yeteneklerini test eden deneme sorularından oluşur.

Mülakat, başvuranların işe uygunluklarını, kamu sektöründe çalışmak isteme motivasyonlarını ve topluma katkıda bulunma potansiyellerini değerlendirir. Hem yazılı sınavı hem de mülakatı geçen adaylar, kamu sektörü işverenlerinin çalışanlarını seçebilecekleri bir listeye yerleştirilecektir. Sınavda yüksek puan alanlar iş için seçilme olasılığı daha yüksektir.

Kamu Yerlerinde Çalışmak İçin Kamu Personeli Seçme Sınavına Girmek Şart Mıdır? KPSS Ön Lisans Sınavı Ne Zaman Yapılacak

Kamuya açık alanlarda çalışmak isteyenler için Kamu Personeli Seçme Sınavı zorunludur. Bu pozisyonlar için sadece en nitelikli kişilerin işe alınmasını sağlamak için sınav gereklidir. Testler çok zordur ve girenlerin hazırlıklı olması önemlidir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı, bireyin halka açık yerlerde çalışma yeteneğini değerlendiren bir sınavdır. Test, ilk bölüm temel becerileri kapsayan ve ikinci bölümde genel becerileri test eden iki bölüme ayrılmıştır. Sınav, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yönetilir ve görevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmelerini sağlamak için tüm kamu sektörü çalışanları için gereklidir.

Bireyin kamu sektöründeki bir pozisyon için uygunluğunu değerlendirmenin başka yolları olduğu için sınavın gerekli olmadığını savunanlar da var. Ancak, KPSS kamu hizmeti rollerinde başarılı olma potansiyeline sahip bireyleri belirlemede etkili bir araç olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle halka açık yerlerde çalışmak isteyenlerin sınava girmeleri ve yeteneklerini göstermeleri esastır.

KPSS Sınavında Çıkan Dersler Nelerdir? KPSS Ön Lisans Sınavı Ne Zaman Yapılacak

KPSS sınavında çıkan dersler 7 dala ayrılmaktadır. Kamu personeli seçme sınavında sorumlu olunan dersler şunlardır;

 • Türkçe
 • Matematik
 • Geometri
 • Tarih
 • Coğrafya
 • Vatandaşlık
 • Güncel Bilgiler

KPSS Sınavında Yanlışlar Doğruyu Götürüyor Mu?

KPSS sınavında yanlışlar doğruyu götürüyor mu? bu sorunun cevabı ne yazık ki evettir. KPSS sınavı içerisinde yapacağınız her 4 yanlış bir doğrunuzu götürecektir. Bu sebepten dolayı bilmediğiniz soruları boş bırakmanızı öneririz. Soruları sallama durumu bu sınavda söz konusu değildir. Her yıl yapılmayan bu sınava sıkı bir şekilde çalışmanızı öneririz. Google ile diğer içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir