1. Anasayfa
 2. Genel

Maltipoo Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Maltipoo Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?
maltipo
0

Maltipoo Özellikleri Nasıl Bir Köpektir bakımı ile ilgili bütün detaylar merak konusudur. Tek katmanlı yumuşacık kıvır kıvır ipeksi tüylere sahip olduğu için oldukça şirin görünür. Az tüy döktüklerinden dolayı sıklıkla tercih edilir. Hipoalerjenik tüy yapısına sahiptir. Ondan dolayı tüylere karşı alerji taşıyan kişiler için ideal evcil hayvandır.

Enerjik eğlenceli dost canlısı karakteristik özelliğe sahiptir. Uysal ve sakindir. Sahibi ile ve evde olan diğer kişiler ile sıkı bağ kurar. Aynı şekilde evde olan diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi anlaşır.

Kıskanma ve sinirlenme gibi olumsuz yönde herhangi bir duygu taşımadığı için kolay şekilde eğitilebilir. Uygun ödüller ve sevilen oyunlar ile zorlu komutlara karşı daha iyi bir performans sergileyebilir.

maltipo
maltipo

Apartman ve ev hayatı için uygun köpek cinslerindendir. Uzun süreli yürüyüşler için uygundur. Oyun oynamayı ve yeni şeyler keşfetmeyi çok sever. Sahibine karşı sürekli olarak ilgi bekler.

Uzun süreli ayrılıklara karşı psikolojik bir yoksunluk yaşayabilir. Sabini tıpkı diğer canlılar gibi özler ve sahibi kendisi ile her ilgilendiğinde oldukça mutlu olur. Yüksek seslere karşı duyarlı davranabilir. Yüksek seslere karşı tepki göstererek havlayabilir yada güvenli buldukları yerlere kaçabilir.

Bu cins köpek tanımadığı kişilere ve evcil hayvanlara oldukça temkinli yaklaşır. Eve gelen yeni misafire soğuk davranması normaldir. Zamanla bu sorun düzgün bir eğitim ile hallolur.

Maltipoo Evde Bakılır Mı?

Maltipoo köpek evde bakılır mı sorusuna evet yanıtı verilebilir. Kendileri için günlü ve haftalık olmak üzere bakım rutinleri oluşturulabilir. Bununla birlikte haftada bir kez tüy tarama kulak ve tırnak bakımı yapılabilir. Yine aynı şekilde kirlendikçe yada iki ayda bir banyosu yaptırılabilir.

Düzenli ve dengeli bir beslenme programı ile çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilir.

Maltipoo ne kadar büyür sorusuna cevap olarak ortalama boyları 20 ila 25 santim arasındadır. Bu boyutlarda oldukları için evde beslenmesi uygundur. Hassas yapıları için dışarıda bakılması uygun değildir.

Maltipoo çok havlar mı sorusuna hayır yanıtını vererek sadece tehlike anında kendini korumak için çok yüksek seste havladığını belirtmek gerekir. Geceleri herhangi bir sağlık sorunu yoksa çok fazla havlamadığı görülür. Uyku rutinleri oluşturulduktan sonra geceleri daha sessiz ve uykulu geçer.

maltipo
maltipo

Maltipoo Ne İle Beslenir?

Maltipoo ne ile beslenir sorusuna protein ağırlıklı ve vitamin yönünden zengin içeriğe sahip mamalar tercih edilebilir. Yine yani şekilde veteriner hekimin önerdiği mamalar tercih edilebilir. Kilo ve yaş hususları dikkate alınarak beslenmesi son derece önemlidir.

Beslenme programına ek olarak yaş mamalarda kullanılabilir. Hem lezzet bakımından hem değişik tat bakımından iyi bir seçimdir. Zaman zaman gerek köpeğin eğitiminde gerek ise köpeğin enerjisini yüksek tutmak için ödül mamaları ve çiğneme kemikleri verilebilir. Bu şekilde aynı zamanda diş ve diş eti sağlığı da sağlanmış olur.

Maltipoo için diş eti ve diş sağlığı oldukça önemlidir. Günlük yada haftalık olarak diş temizliğinin yapılması önerilir.

maltipo
maltipo

Maltipoo Fiyat

Maltipoo fiyat konusunda güncel şekil ortalama olarak 5.000 TL ile 20.000 TL arasındadır. Bu fiyat farkı yaş, cinsiyet, sağlık durumu, gibi konularla birlikte hayvanın yüz tipi ve genel durumu ile de belirlenir.

Yavru Maltipoo cinsi köpeğin güncel ortalama fiyatı ise 3.000 TL ila 5.000 TL arasında değişiklik gösterir. Bu değişiklik evcil hayvanın herhangi bir eğitim alıp almadığını göre değişiklik gösterir. Yine aynı şekilde aşılarının yapılmış olup olmadığı hakkında da değişiklik gösterebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir