1. Anasayfa
 2. Genel

Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır 2022

Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır 2022
Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır
1

Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz. Modem internet ışığı yanmıyorsa ne yapılmalıdır? sorusu günümüzün klasik bir sorudur. Çünkü internet kullanımının artması ile bu gibi sorunlar ortaya çıktı.

Modem internet ışığı yanmıyorsa ne yapılmalıdır? sorusu Google üzerinde en çok aranan konular arasında yer alıyor. Öncelikle modem hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sinyal ve veri sinyalini birbirinden ayıran sistem modem’dir. Aynı zamanda çoğu ev ya da işyerinde bulunan bir aygıttır. Zaman zaman internet ışığının yanmaması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda internet kullanımı mümkün değildir.

Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Modem’de internet ışığının yanmaması, internetin olmadığına işaret etmektedir. Aynı zamanda modem’in internet ışığının yanmaması pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenler arasında en çok karşılaşılan durum kablolar ile ilgili sorun olmasıdır. Özellikle kablo hasarı ya da yanlış bağlantıdır. Bunun yanı sıra DSL bağlantısında veya santralde sorun olabilir. Buna ek olarak modem’de ortaya çıkan yazılımsal ya da donanımsal sorunlar da internet ışığının yanmamasına sebebiyet vermektedir.

Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır

Modem ışığının yanmaması durumu günümüzün en sık karşılaşılan problemi haline geldi. Özellikle internet servis sağlayıcısı ile ilgili yaşanan aksaklıklar da modem internet ışığı yanmayabilir. Bunun yanı sıra ilk kez modem kullanacaklar kablonun yanlış bir şekilde montajlamasını yaparsa internet ışığının yanmaması ile karşılaşabilir. Ancak belirtmek isteriz ki internet ışığının yanmaması sorunu genellikle servis sağlayıcısı ile ilgilidir. Hava durumu, internet kullanımının yoğun olması ya da buna benzer durumlar da sinyal çekmeyebilir. Bu durum da internet ışığının yanmamasına neden olabilir. Böyle bir sorun ile karşılaştığınız zaman aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

 1. Modemi kapatıp tekrar açın.
 2. Kablo ve bağlantıları kontrol edin.
 3. DSL bağlantısını kontrol edin.
 4. İnternet sağlayıcısına durumu bildirin. Uzaktan yardım alınabilir.
 5. Modem’in DNS ayarlarını kontrol edin.

Modem İnternet Işığı Nedir? Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Modem internet ışığı nedir? konusu da oldukça önemlidir. Çünkü bazı durumlarda modem internet ışığı gittiği için internet kullanıcıları ne yapacağını bilemeyebiliyor. Öncelikle modem internet ışığı, internete bağlı olup olmadığınızı gösteren bir ışıktır. Ancak internet ışığı her modem de olmayabilir. ADSL modem üzerinde modemin durumunu gösteren bazı ışıklar bulunmaktadır. Bu ışıklardan en önemlisi de modem internet ışığıdır. Eğer internet ışığı yanmıyorsa bu durum internetin olmadığını ifade eder. Ancak ışık yanıyorsa internetin var olduğunu ifade eder.

Bazı ADSL modemler de internet ışığı titreşimli yanabilir. Bu durum normaldir. Aynı zamanda modem de bir internet trafiği olduğunu gösterir. Dolayısı ile siz internete girdiğiniz zaman internet ışığında titreşim olabilir. Modem ışığının ne olduğu konusunda artık fikir sahibi olduğunuzu düşüyoruz. Bir diğer konu da modem ışığının yanmamasıdır. Özellikle bu sorun günümüzde oldukça yaygındır. Dünya nüfusunun artması, internet kullanım oranını da yükseltiyor. Bu sebeple internet kullanımı arttıkça yoğunluktan dolayı internet ışığı yanmayabiliyor.

Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır

Modem internet ışığı yok ise internete giremezsiniz. Genellikle modem de internet olmadığı zaman modem’in internet üzerinde kırmızı bir ışık yanar. Kırmızı ışık internet’in olmadığı anlamını taşır. Bunun aksine modem üzerinde bulunan internet yazısının üzerinde yeşil ışık yanıyor ise internetin var olduğu anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda modem üzerinde bulunan diğer ışıklar farklı işlevleri temsil eder.

Modem İnternet Işığı Ne Anlama Gelir? Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır?

Modem internet ışığı ne anlama gelir? sorusunu en çok modem internet ışığı ile ilgili sorunlar yaşayan kullanıcılar araştırıyor. Modem internet ışığı yanıyorsa internetin olduğunu simgeler. Ancak internet ışığı yanmıyorsa internetin olmadığını simgeler. Aynı zamanda modem internet ışığının yanmamasının pek çok nedeni var. Fakat genellikle DSL bağlantısının gerçekleşmemesi veya ADSL modem de tanımlı DSL sorusunun var olmasıdır. Günümüzde en çok bu iki sorun modem de internet ışığının yanmamasına sebep olmaktadır.

Modem üzerinde bağlantıların ışıkları farklı renkte yanmaktadır. Bu doğrultuda hangi ışık yanmıyorsa sorun internet, Power (güç), WLAN, WAN ve LAN1 ile ilgili olabilir. Her ışık farklı bir işlevi temsil eder. Örneğin; yeşil yanan ışık internetin var olduğunu gösterirken, kırmızı yanan ışık internetin olmadığını simgeler. Modem internet ışığı yanmıyor sorununda ilk önce modemi açıp kapatmanızı öneriyoruz. Eğer düzelmediyse modemin sunucusu ile iletişime gelmelisiniz. Çünkü modem ışıklarının her biri farklı bir anlam ifade ediyor. Bu sebeple sorun modem sunucusu sayesinde uzaktan çözülebilir.

Modem İnternet Işığı Yanmıyorsa Ne Yapılmalıdır

Modem internet ışığı, modemin üst kısmında yer alıyor. Eğer bu ışık yanmıyorsa internet bağlantısında kopukluk var demektir. Ancak internet ışığı yanıp sönüyorsa veri transferi olduğunun göstergesidir. Dolayısı ile başka kişilerin modeme bağlanması ve internette gezinmesi anlamına gelir. Özellikle modem şifrenizi interneti kullanması için tanıdığınıza verirseniz bu ışık yanıp sönerek size sinyal verir. Çoğu insan modem internet ışığının neden yanıp söndüğünü bilmez. Ancak bu konuda artık bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz.

Modem İnternet Işığı Yanmaması Problemi

Modem internet ışığı yanmaması problemi günümüzde ne yazık ki yaygın bir sorun haline geldi. Bu problemin oluşumunda iki farklı neden var.

 1. Modem de internet trafiğinin olması,
 2. Sunucu kaynaklı bir sorun olması,

Belirttiğimiz iki nedenin yanı sıra modemin internet ışığı yanmıyor ise problem kabloların yanlış bağlanması, kabloların hasar görmesi, modemin arızalanması veya DSL bağlantısında bir sorun olması ile ilgili olabilir. Bu gibi durumlar da internet sunucusu ile iletişime geçmenizi önermekteyiz. Eğer modeminizde sunucu kaynaklı bir sorun var ise bu uzaktan halledilir. Fakat kablo ile ilgili sorun var ise internet sunucunuz sizlere servis ekibini yönlendirir. Gün içerisinde servis hizmeti alarak sorun ortadan kaldırılır.

İnternet servis sağlayıcısı sorunları modem üzerinde bulunan internet ışığının yanmamasına neden olan en önemli faktördür. Modem ışığı yanmıyor ise sebebini öğrenmek için sunucu ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yaşadığınız sorun genel olabilir. Bu yüzden aynı bina da oturduğunuz kişilere interneti kullanıp kullanmadığını sorabilirsiniz. Bu sayede sunucu ile ilgili bir problem olup olmadığını anlamış olacaksınız.

Modem internet ışığınız yanmıyorsa farklı cihazlar ile internete bağlanmayı denemelisiniz. Bu sayede servis sağlayıcının kablo veya bağlantı kaynaklı problem olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bilgisayar, telefon ya da tablet ile internete bağlanabilirsiniz. Modemde ADSL ve internet ışığı yanmıyor problem ile her an karşılanabilirsiniz. Eğer modeminizde internet ışığı yanmıyor ise ilk önce modemi kapatın ve 20 ya da 30 saniye sonra tekrar açın. Tekrar gelmez ise modemin açma kapatma kısmında modemi sıfırlama düğmesi bulunuyor. Buraya basarak modemi sıfırlayabilirsiniz. Fakat yine internet ışığı yanmıyor ise internet sunucunuz ile iletişime geçmenizi önermekteyiz.

Modem’de internet ışığı yanmıyor ise kabloların kontrolü yapılmalıdır. Sunucu ile iletişime geçmeden önce modemi açıp kapatın ve kabloları kontrol edin. Eğer internet ışığı yanmaz ise o zaman sunucuyu arayabilirsiniz. Modem de yanlış takılan kablolar internet bağlantısına engel olur. Dolayısı ile internet ışığı yanmaz ve kabloları düzeltene kadar internete giremezsiniz. Bunun yanı sıra internet ışığının gelmesi için yaptığınız işlemlerinin yanı sıra DSL bağlantınızı da kontrol etmelisiniz. İnternet ışığı yanmıyor ise son yapacağınız şey modem sunucusu ile iletişime geçmenizdir.

Modemde ADSL ve İnternet Işığı Yanmıyor Hatası

Modemde ADSL ve internet ışığı yanmıyor hatası ile sıkça karşılanıyor. Bu gibi durumlar da ilk önce kablolarınızı kontrol edin. Çünkü modeme bağlı olan kabloları yanlış taktığınız zaman internet bağlantısı da olmaz. Eğer modem kablolarınızı kontrol ettiyseniz ve internet ışığı hala yanmıyor ise modeminizi kapatıp yeniden açmayı denemelisiniz. Aynı zamanda modemi kapattıktan sonra en az 20 saniye beklemelisiniz. Bu süreçte modem kendine gelir ve internet ışığı yanabilir. Ancak sorun kabloların ezilmesi, hasar görmesi ya da sunucu ile ilgili de olabilir. Bu durumda yeni bir kablo almanız ya da sunucu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Modem ışığı yanmıyor hatası için belirttiğimiz çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Aynı zamanda belirtmek isteriz ki ADSL ışığı yanmıyor sorunu ile modem ışığı yanmıyor sorunu aynıdır. Sadece farklı şekilde ifade edilmektedir. ADSL ışığı yanmadığında belirttiğimiz gibi modeminizi kapatın açın ve kablolarınızı kontrol edin.

Modemde internet ışığının yanmaması sorunu devam ediyor ise yapmanız gereken tek şey sunucu ile iletişim kurmanız olacaktır. Genel bir çalışma yoksa sorunun yakın kaynağı santral noktası olabilir. Bu durum sadece servis sağlayıcısı tarafından tespit edilmektedir. Aynı zamanda hem uzaktan hem de teknik ekip gelerek sorunu ortadan kaldırabilir. Bu sayede modem internet ışığınız yanar ve böyle bir sorun ile tekrar karşılaşmazsanız. Modem ışık hatası sorunu ile sizler de karşılaşırsanız belirttiğimiz şekilde sorunu kısa sürede çözümleyebilirsiniz. Google baz alarak arama yapabilirsiniz. Önceki içeriğimiz olan Ethernet Kablosu Nedir Ne İşe Yarar içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir