1. Anasayfa
 2. Genel

Yapay Zekânın Günümüzdeki Yeri

Yapay Zekânın Günümüzdeki Yeri
yapay zekâ
1

Yapay Zekânın Günümüzdeki Yeri

Yapay zekânın hayatımızdaki yeri günden güne güçlenmektedir. Bir ürün ya da düşünce yapısı olarak tanımlanması gerektiği hala tartışılan yapay zekâ, birçok sektörde önemli bir hale gelmiştir. İnsana özgü davranışlar sergileme konusunda avantajlı ve gelişimini sürdürmesi dolayısıyla yapay zekanın hayatımızdaki etkisi saymakla bitmeyecek bir hal almaya başladı.

Günlük işlerimizi kolaylaştıracak makinelerden, milimetrik 3D baskı sistemlerinin yapılmasına ve hatta büyük çapta üretim sistemlerine kadar dahil olan yapay zeka sistemleri; akıllı telefon, tablet, bilgisayarların işletim sistemlerinde, atmlerde belki de sayamadığımız ve aklımıza gelmeyen milyonlarca noktada hayatımıza dahil olmayı başardı.  Yapay zekâ, günlük hayatımızda ve üretim sektöründeki gücünü günden güne arttırırken, uzun yıllardır; sağlık sektöründe, ameliyatların doğru bir şekilde tamamlanması için doktorlara yardımcı olmakta. Yapay zeka; Birçok lazer ve mikro ameliyat sisteminde yer alan yapay zekâ yazılımları, ameliyatlarda yaşanabilecek doktor hatalarını sıfıra indirmek için çalışıyor.

yapay zekâ
yapay zekâ sağlık

Yapay Zekanın Bazı Kullanım Alanları

Yapay zekâ, yukarıda da bahsettiğimiz gibi hayatımızın birçok alanında bizlere eşlik etmeye başlamıştır. Yapay zekanın hayatımızdaki yeri sayesinde, mesleklerde çağa uygun değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerin yanı sıra geçmiş çağlarda popüler olan birçok meslek grubu da ortalıktan kaybolmuştur. İşte yapay zekanın hayatımızda aktif olarak kullanıldığı bazı alanlar;

Pazarlama

Pazarlama, insan beğenilerinin ve taleplerinin doğru bir şekilde analiz edilmesini gerektiren önemli bir meslek dalıdır. Doğru hesaplamalar için yapay zekâ kullanımı oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bu özellikler doğrultusunda gelişen teknoloji internet kullanım alışkanlıklarımızı dahi baştan düzenlemiştir

Finans

Finans, sayılar ve insanların bir arada bulunduğu, bir rakamın dahi hatalı yazılmasının milyarlarca liraya mal olma riskini taşıdığı bir sektördür. Chat-bot ve müşteri asistanı uygulamaları kullanan finans şirketlerinin, müşteri memnuniyetini üst seviyelere taşıdığı görülmektedir.

yapay zekâ
yapay zekâ finans

Sağlık

Yapay zekâ çözümlerinin aktif olarak kullanıldığı bir diğer sektör ise sağlıktır. İlaç üretimi, ameliyatlar ve tanı – tedavi süreçleri başta olmak üzere sağlık alanı yapay zekâ çözümlerinin en sık kullanıldığı alanlardan biridir. Kişiye özel dozaj, tedavi ve ilaç seçimlerinin yapılmasında ve hatta doktora ihtiyaç duymadan uzaktan ameliyat yapabilmek gibi birçok faydayı beraberinde getirdi.

Otomotiv

Son yıllarda, sürücüsüz araçlar oldukça popüler bir hale geldi. Araçların kendi kendisini idare edebilmesi, doğru rotaları bulabilmesi ve birçok detay yapay zekâ ile mümkün hale geldi. Güzergâh boyunca yol hava durumu güncellemelerinin hızlı bir şekilde yapılması, kaza oranlarını ciddi derecede azaltarak kazaların önüne geçmeyi başardı. Bunun dışında yolculuk sırasında farklı şeylerle ilgilenmenize vakit tanıyan yeni nesil araçlar, yapay zekâ sayesinde, zamanı daha verimli kullanmanızı sağlıyor.

İnsan Kaynakları

Veri işleme, aday seçimi, değerlendirme süreçleri gibi birçok alanda insan kaynakları için özel hazırlanmış yapay zekâ çözümleri ön plana çıkmaya başladı. Bunun sonucunda; insan kaynağının verimli kullanılması, takip edilmesi ve gerçek zamanlı geri bildirim sistemi işletmelerin gücünü arttırmayı başardı.

Yapay Zekadan Korkmalı Mıyız?

Yapay zekâ, teknolojinin gelişmesiyle, insanlar için çok daha korkutucu bir hal almaya başlamıştır. Yıllar önce filmlerde gördüğümüz, makine ve robotların dünyayı istila ettiği görüntüleri yaşamaktan korkan insanlar, yapay zekaya karşı ön yargılı davranmakta ve geleceğin teknolojisini kaçırmaktadır. Çağa ayak uydurmak ve yaşanılacak tüm gelişmelere birinci elden takip etmek için yapay zekâ ile ilgili gelişmeleri açık görüşlülük ile takip etmek oldukça önemlidir. Yapay zekâ yüzünden insanların işsiz kalacağı ise tamamen kurmacadır. Bu görüşün değişen çağa ayak uyduramayan sektörlerin yok olması olarak kabul edilmesi çok daha mantıklı olacaktır.

Yapay zekâ yazılımlarının empati yapma konusunda insanlara olan ihtiyacının günden güne artması ve insan kontrolünün bu cihazlar üzerinde yoğunlaşması bu endişeyi azaltan en önemli kriterlerden biri haline gelmiştir. Yapay zekâ mühendisliği gibi ciddi meslek kolları, bu endişelerin önüne geçerek; yapay zekâ ürünlerinin insanlık için nasıl çok daha avantajlı ve kullanışlı bir hale geleceğinin haritasını oluşturmaktadır.

Yapay zekâ ile ilgili bildiklerimiz, bundan birkaç yıl öncesine kadar ileri derecede abartılarak kurgulanmış sci-fi filmlerden ibaretti. Artık yapay zekâ hayatımızın her alanında bizlerle birlikte bir iş birliği içinde olarak hayatımızı kolaylaştırmak için çalışan önemli bir öge haline geldi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir