1. Anasayfa
 2. Genel

Sigorta Poliçesi Nedir Ve Ne İşe Yarar 2022

Sigorta Poliçesi Nedir Ve Ne İşe Yarar 2022
Sigorta Poliçesi Nedir Ve Ne İşe Yarar 2022
1

 

Sigorta Poliçesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Sigorta poliçesi günlük hayatta sıkça duyulan bir terimdir. Sigorta poliçesi genel tanımı ile sigorta şirketleri ile sigorta yaptırmak isteyen kişiler arasında, verilecek olan hizmetin detaylı bir şekilde yazılı olarak yer aldığı belgedir.

Sigorta poliçesi günlük hayatta sıkça duyulan bir terimdir. Sigorta poliçesi genel tanımı ile sigorta şirketleri ile sigorta yaptırmak isteyen kişiler arasında, verilecek olan hizmetin detaylı bir şekilde yazılı olarak yer aldığı belgedir. Sigorta yaptırmak isteyen kişiler, belirli bir prim karşılığında bu sigorta poliçesine sahip olabilmektedir.

Zorunlu ve gönüllü poliçeler

Sigortalar devlet eliyle yaptırılması zorunlu sigortalar ve gönüllülük esasına göre yaptırılan sigortalar diye temelde iki kategoriye ayrılır. Zorunlu deprem sigortası, zorunlu trafik sigortası yasal olarak yaptırılması gereken sigortalardır. Zorunlu sigortaların poliçeleri kapsam olarak standart maddeleri içerir. Bunun yanında, kullanıcıların isteklerine bağlı olarak yaptırılan gönüllü sigortalar vardır. Türkiye’de en fazla yaptırılan gönüllü sigortalar, araç kasko sigortası, cep telefonu sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası, konut sigortasıdır. Gönüllülük esasına göre yaptırılan poliçelerin içerikleri, ödenecek prime göre genişletilebilmektedir.

Sigorta poliçesi nasıl düzenlenir?

Hem zorunlu hem de gönüllük esasına dayalı olarak yaptırılan sigorta türlerinde, poliçelerin geçerli olabilmesi için Türk Ticaret Kanunu tarafından belirlenen kriterlere göre düzenlenmiş olması gerekir. Poliçede yer alan bilgilerin ve teminat miktarlarının herkes tarafından anlaşılabilir olması önemli bir husustur.

Sigorta poliçelerinde, sigorta şirketinin ve sigorta yaptıran kişinin adı, iletişim bilgileri, poliçenin düzenlendiği tarih, poliçenin geçerlilik süresi, poliçenin kapsamı, verilen teminatlar, sigorta ücreti,  prim tutarı ve ödeme planı gibi bilgilerin bulunması zorunludur. Bu zorunlu bilgilerin yer almadığı poliçelerin kanuni olarak bir geçerliliği bulunmamaktadır.

Poliçede yer alan teminatlar genişletilebilir mi?

Zorunlu deprem ve zorunlu trafik sigortasında yer alan teminatlar kanun ile belirlendiği için bu poliçelerin kapsamı tüm sigorta şirketlerinde standarttır. Bunlarda isteğe bağlı olarak genişletilme yapılamamaktadır. Ancak bunun dışında yer alan ve isteğe bağlı olarak yaptırılan sigortalar, sigorta şirketleri ile sigorta yaptırmak isteyenler arasında karşılıklı anlaşma ve belirli bir ücret karşılığında artırılabilmektedir. Sigortalı kişi, ihtiyacına göre bu özel sigortaların kapsamını genişletebilmektedir.

Sigorta poliçesi nasıl kesilir?

İhtiyacınız olan zorunlu ya da gönüllü sigorta türüne göre, ister internet üzerinden online sigorta teklif al diyerek isterseniz de bir sigorta acentesine giderek sigorta poliçesi kestirebilirsiniz. Burada yaptırmak istediğiniz sigorta türündeki zorunlu bilgiler, sigorta şirketine ulaştırılır. Sigorta şirketi, size bunun karşılığında risklerini de göz önünde bulundurarak bir poliçe fiyatı teklifi verir. Bu teklifler üzerinden istediğiniz sigorta şirketini seçerek, poliçe ödemesini gerçekleştirirsiniz. Bunun akabinde sigorta şirketi de 24 saat içerisinde sigorta poliçenizi hazırlayarak size ulaştırmak zorundadır. Bu zaman diliminde ulaştırılmayan sigorta poliçelerinden, sigorta şirketleri sorumludur.

İster zorunlu sigortalarınızda isterseniz de gönüllü olarak yaptıracağınız sigortalarınızda 25 yıllık deneyime sahip e-sigortam.com üzerinden sigorta poliçesi satın al diyerek 20’den fazla sigorta şirketinden teklif alabilirsiniz. Böylece zorunlu trafik sigortası, DASK zorunlu deprem sigortası, kasko sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası, seyahat sigortası, cep telefonu sigortası gibi ihtiyacınız olan tüm sigorta türlerinde en iyi fiyat garantisi ve güvenli ödeme ile sigortanızı gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir