1. Anasayfa
 2. Mobil

WhatsApp Mı Daha İyi Yoksa Telegram Mı?

WhatsApp Mı Daha İyi Yoksa Telegram Mı?
WhatsApp mı daha iyi yoksa Telegram mı
1

WhatsApp Mı Daha İyi Yoksa Telegram Mı ile alakalı içeriğimize hoş geldiniz.

WhatsApp ve Telegram ulaştıkları büyük kullanıcı kitlesi ile dünya genelinde en çok kullanılan online mesajlaşma uygulamaları olarak ön plana çıkmaktadır. Bu iki uygulama aynı zamanda sahip oldukları teknoloji ve özellikler ile birbirlerine rakip olarak da öne çıkmaktadır. Son senelerde milyarlarca kullanıcı kitlesine sahip olarak rekabeti önde götüren WhatsApp yayınladığı gizlilik sözleşmesi ile gündem olmuş ve rakibi Telegram yaşanan bu süreçten büyük bir kazançla çıkmıştı.

Bu iki teknoloji şirketi sundukları hizmet kalitesi ve sahip oldukları teknolojik altyapı ve donanım ile sürekli karşılaştırılmaya tabii tutuluyor. Biz ise bu yazımızda WhatsApp ve Telegram arasındaki rekabete kullanıcı deneyimi açısından yaklaşacağız ve iki uygulamanın artı ve eksi yönlerini sizlere aktaracağız.

WhatsApp mı daha iyi yoksa Telegram mı

Peki WhatsApp mı Telegram mı?

Bu iki öncü uygulama sürekli olarak yaptıkları yenilikler ile hem sektörde liderliği göğüslemeye devam ediyor hem de rekabeti sürdürüyorlar. Popüler bu iki mesajlaşma uygulaması kullanıcılara sundukları farklı deneyimlerle de ön plana çıkmaya çalışıyorlar.

En önemli nokta: Gizlilik ve güvenlik farkları

Kullanıcılar tarafından mesajlaşma uygulamaları ile ilgili en çok dikkat edilen kritik noktalardan biri gizliliğin yeteri kadar sağlanıp sağlanmadığı meselesidir. Özellikle kullanıcılar kişisel verilerinin gizliliğini ön planda tutarak bu iki uygulama arasında haklı bir tercih yapmak istiyorlar. Peki WhatsApp ve Telegram arasındaki kullanıcıları da ilgilendiren gizlilik farkları nelerdir?

Hem WhatsApp uygulaması hem de Telegram uygulaması kullanıcılarına uçtan uca şifreleme özelliği sunmaktadır. Ancak bu iki uygulama arasında önemli bir fark bulunuyor. WhatsApp’ta uçtan uca şifreleme tüm mesajlar için geçerliyken Telegram’da ise yalnızca gizli sohbetlerde uçtan uca şifreleme özelliği bulunuyor. Telegram normal mesaj içerikleri ise uçtan uca olmayan bir şifrelemeye sahip

WhatsApp mı daha iyi yoksa Telegram mı
WhatsApp mı daha iyi yoksa Telegram mı

WhatsApp uygulaması Signal adı verilen şifreleme teknolojisini kullanırken Telegram ise MTProto  şifreleme yöntemini kullanıyor. Telegram’da sohbetleri pin kodu ve şifreyle korunma özelliği bulunması ile WhatsApp’dan ayrılıyor ve bir tık öne çıkıyor. Telegram’ı kullanıcı deneyimi ve gizlilik açısından öne çıkaran birkaç özellik daha bulunmakta. Bunlar özel sohbetler, gizli mod klavyeleri ve kendini imha eden mesajlar gibi özelliklerdir.

Telegram’a tüm bu farkları dışında WhatsApp karşısında asıl avantaj sağlayan özelliği kullanıcıların telefon numaralarını paylaşmadan da sohbet edebilmeleri. WhatsApp’da ise maalesef kullanıcıların telefon numaraları olmadan iletişim kurmak mümkün değil.

WhatsApp ve Telegram arasındaki diğer farkları neler?

Hem WhatsApp hem de Telegram kullanıcılarına sadece mesajlaşma değil bunun da dışında görüntülü ve sesli sohbet, dosya ve doküman paylaşma gibi özellikler ile de ayrıcalıklı bir kullanım sunmaya çalışıyor. Bu iki uygulama bu noktada da birbirlerine karşı rekabeti sağlamak amacı ile kullanıcılara farklı özellikler sunmaya çabası içerisindeler.

Telegram’ın bu noktada öne çıkan diğer bir özelliği 2 farklı mesajlaşma olanağına imkan tanımasıdır. Telgram hem Normal Chat hem de Secret Chat kanalları ile kullanıcılara farklı bir deneyim sunuyor. WhatsApp’ta ise sadece normal olan sade bir chat olanağı söz konusu.

WhatsApp bütün yazı, ses, video ve fotoğrafları hem telefon hafızasında hem de bulut sisteminde depolarken Telegram belli bir süre ayarlama seçeneği ile kişisel verilerinizi imha etme imkanı tanımaktadır. Bu özellik ise kullanıcılara farklı bir deneyim sunarak gizlilik hususunda önemli bir avantaj sağlıyor.

WhatsApp mı daha iyi yoksa Telegram mı
WhatsApp mı daha iyi yoksa Telegram mı

İki uygulama arasında çevre kanalları ve sohbet grupları arasındaki temel farklar neler?

Telegram’ın en önemli özelliklerinden birisi GPS sistemini kullanarak yakın konumunuzda bulunan insanlarla sizin aranızda bir iletişim noktası oluşturabilmesidir. Telegram’da aynı zamanda birçok açık grup bulunmakta ve kendi iradenizle bu gruplara katılabilirsiniz. WhatsApp ise bu iki özellikten mahrum bir uygulamadır.

WhatsApp özel doğrulama ve kimlik verilerini sizden talep ederken Telegram bu konuda ısrarcı değil ve sizden kimlik doğrulaması asla talep etmemektedir. Kimlik talep etme durumu ise mobil kullanıcılar için ciddi oranda caydırıcı bir sebep olarak görülüyor.

Telegram’ın WhtsApp karşısında tartışılan bir özelliği bulunuyor. Bu özellik ise eğer siz veya karşınızdaki kişi sohbetten ekran görüntüsü alırsa öteki kullanıcıya bildirim gitmektedir. WhatsApp’da ise böyle bir bildirim uygulaması yok.

WhatsApp’ta grup limiti 4096 kişi ile sınırlıyken Telegram grup limitleri ise 200.000 kişiye kadar ulaşabilmektedir. Google baz alarak arama yapabilirsiniz

WhatsApp mı daha iyi yoksa Telegram mı
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir