1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

Yeni Twitch Yayıncılarına Faydalı Tavsiyeler

Yeni Twitch Yayıncılarına Faydalı Tavsiyeler
1

Yeni Yayıncılar İçin Twitch İçerik Üretimi İpuçları

Twitch dünyanın en büyük canlı akış platformları arasında yer alıyor ve içerik bakımından inanılmaz bir çeşitlilik sunuyor. 7 Slots casino gibi sitelerde oynadığı oyunları yayınlayanlardan tutun da, sadece uyuyan ve bunu tüm dünyayla paylaşanlar yayıncılar bile bulunuyor. Bu durum, Twitch’de yayın yapmaya yeni başlamışsanız işinizin biraz zor olacağı anlamına da geliyor: Dikkat çekmek, bir topluluk oluşturmak ve kanalınızı büyütmek için neler yapabilirsiniz? Bu makalede, bu hedeflere daha kolay ulaşmanızı sağlayacak bazı ipuçları paylaşacağız. 

Diğer Yayıncılarla İş birliği Yapın

İş birlikleri, hemen tüm Twitch yayıncılarının yaptığı bir şey ve hedef kitlenizi genişletmenin en etkili yollarından biri olabilir. Görüntüleme sayısı sizinkinden biraz daha yüksek bir yayıncı bulun ancak aradaki farkın %50’den fazla olmamasına dikkat edin. (Örneğin, 30 izleyiciniz varsa, en fazla 45 izleyicisi olan yayıncılarla iş birliği yapın.) Gerektiğinde sizden daha az izlenen yayıncılarla iş birliği yapmaktan da çekinmeyin. Popüler Discord kanallarını, sosyal medya oyun gruplarını ve hatta arkadaşlarınızı kullanarak birlikte çalışacağınız yayıncılara ulaşabilirsiniz. Birlikte bir oyun oynayın ve izleyicilerle etkileşime geçin: Böyle yayınlar daha çok ilgi çeker ve böyle bir iş birliği her iki yayıncıya da fayda sağlar.

Meetups’lara Katılın

Twitch’in “Meetups” (Buluşma) adında resmi bir kanalı olduğunu ve bu kanalda toplulukları bir araya getirdiğini biliyor muydunuz? Buluşmalara bazen yüzlerce kişi katılır ve oldukça eğlenceli geçerler. Ancak daha önemlisi, yeni arkadaşlıklar kurar, sponsorluk fırsatları elde eder ve network’ünüzü genişletirsiniz. Kendi şehriniz ve ülkeniz için düzenlenen buluşmalara katılarak başlayın ancak farklı coğrafi bölgelere katılmaktan da çekinmeyin. 

Kendinizi Sosyal Medyada Tanıtın

Twtich kanalınızı bir ürün gibi düşünün: Onu tanıtmak için daha fazla kişiye ulaşmanız gerekir, bunu yapmak için de sosyal medya en iyi seçenektir. Sosyal medyayı her şeyden önce canlı yayına başlayacağınızı duyurmak için kullanabilirsiniz. Ancak bununla yetinmeyin: Hedef kitlenizle etkileşime geçmek ve yeni kullanıcılar tarafından keşfedilmek için yapabileceğiniz daha pek çok şey bulunuyor. Düzenli olarak içerik ve gönderi paylaşarak insanlarda ilgi uyandırmaya çalışın. Belirli bir marka imajı yaratmaya gayret gösterin. Şunları deneyin: 

 • Yeni içeriklerinizi paylaşmak, takipçilerinizle etkileşim kurmak ve yayınlarınızı tanıtmak için Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanın.
 • Twitch araçlarından yararlanın. Örneğin, sosyal medya hesabınıza bir “Beni Twitch’te Takip Et” bağlantısı ekleyebilirsiniz, bu amaçla kullanabileceğiniz kod parçası Twitch hesabınıza zaten mevcuttur.
 • Sosyal medya hesaplarınızdaki yorumlara yanıt verin, ödüllü çekilişler düzenleyin ve bunları yaparken marka kimliğinize uygun davrandığınızdan emin olun.

İzleyicilerinizle ne kadar çok etkileşime geçerseniz, takipçi sayınızı artırmak o kadar kolay olacaktır. Sadece Twitch’de değil, sosyal medyada da var olun.

Yayınınızı Sonlandırmadan Önce Diğer Yayıncılara Baskın Yapın

Twitch’te yayınınız bitmek üzereyken izleyici kitlenizi başka bir kanala yönlendirin: Buna baskın (raid) adı verilir. Baskın yapmak, diğer yayıncılarla bağlantı kurmanın en iyi yollarından biridir. Buna ek olarak, izleyicilerinizin yeni yayıncılar bulmasına yardımcı olur ve onlarla kurduğunuz bağı daha da güçlendirebilirsiniz. Yaptığınız baskını (o kanalın ismiyle birlikte) Twitter’da paylaşmayı unutmayın: Bu, yeni etkileşim fırsatları doğuracaktır.

Takibe Takip Yapmayın

Twitch’te takipçi kazanmak için kullanılan bazı yöntemler yasaktır, bazıları ise marka kimliğinizi ağır bir şekilde zedeleyebilir. İkisinden de uzak durun. “Beni takip edeni ben de takip ederim” taktiği, uzun vadede gerçek bir avantaj elde etmenizi sağlamaz ve kısa vadede de marka kimliğinizi basitleştirir. Takip botları satın almak gibi eylemler ise Twitch’in hizmet şartlarını ihlal ettiğinden hesabınızın askıya alınmasına veya kapatılmasına neden olabilir.  Bu gibi taktikler uzun vadede aldığınız riske hiçbir şekilde değmez. 

İçeriğinizi Sabitlemeyin

Bir hafta boyunca her gün farklı oyun ve içerik türlerine dair yayın yapmak, kanalınızın “bayatlamasını” engeller. Tek bir oyun veya içerik türüne saplanıp kalmayın. Farklı şeyler denemek izleyicinin ilgisini canlı tutar ve daha geniş bir kitleye ulaşabilmenizi sağlar. Örneğin Pazartesi günlerini eski klasikleri, Salı günlerini strateji oyunlarını, Çarşamba günlerini ise FPS oynayarak geçirin. Veya hafta içi tek oyunculu, hafta sonu ise çok oyunculu çevrimiçi oyunlar oynayabilirsiniz. Aynı şekilde, bazı yayınlarda oyun oynayabilir, bazılarında ise sadece sohbet edebilirsiniz. Önemli olan, içeriğinizi daima canlı ve taze tutabilmektir.

Diğer Yayıncıları İzleyin

Kendi kanalınızı saplantı haline getirmeyin ve diğer yayıncıları muhakkak izleyin. Bu, düzenli olarak yapmanız ve aktif olarak yayın yaptığınız sürece de devam etmeniz gereken bir şey. Sizinle aynı türde yayın yapmayanları bile izleyin. Her birinden alacağınız dersler var. Diğer yayıncılar için neyin işe yaradığını gözlemleyin, ardından onları kendi kanalınıza nasıl dahil edebileceğinizi düşünün. İlham almak için size benzer yayıncıları da takip etmeyi unutmayın. İzleyicileri ile nasıl etkileşim kurduklarına özellikle dikkat edin. 

Konuşmaya Ara Vermeyin

O anda yayınınıza katılan hiç kimse olmasa bile konuşmaya devam edin. Bunun iki nedeni vardır: Birincisi, biri yayına katılıp sessiz olduğunu görürse saniyeler içerisinde ayrılabilir. Diğer bir deyişle, sırf merak ettiğinden kanalınıza gelen kişileri kaçırabilirsiniz. İkincisi, pratik yapmaktır. Belirli bir izleyici sayısına ulaştığınızda onlarla neredeyse sürekli konuşmanız gerekecek ve henüz yolun başındayken ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar başarılı olursunuz. 

Bir Program Belirleyin ve Ona Sadık Kalın

Kendinize bir yayın programı belirleyin ve haftanın hangi günleri hangi saatlerde yayın yapacağınızı planlayın. Bu programı takipçilerinizle paylaşın ve ona sıkı sıkıya uyun, yani söz verdiğiniz saatlerde yayına başlayın. Programa ne kadar sadık kalırsanız, izleyicilerinizle o kadar sıkı bir bağ kurabilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı programa uyamayacaksanız, bunun nedenini önceden mutlaka paylaşın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Thank you

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir