1. Anasayfa
 2. Genel

Clubhouse’a Nasıl Üye Olunur ve Nasıl Kullanılır?

Clubhouse’a Nasıl Üye Olunur ve Nasıl Kullanılır?
Clubhouse'a nasıl üye olunur
0

Clubhouse’a Nasıl Üye Olunur ve Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya yıllardır herkesin hayatının bir parçası olmuştur. Her geçen gün yeni sosyal medya platformları ortaya çıkmaktadır. Sosyal medya platformlarının amacı ya da alanları farklı olmaktadır. Bazı platformlar eğlence amaçlı iken bazıları ise daha iş konulu olmaktadır. Dünyanın her yerinden insan her gün bu platformları saatlerce kullanmaktadır. Bu nedenle çok fazla kullanılmasından dolayı yeni yeni platformlar ortaya çıkmaktadır. Bu çıkan platformlardan birisi de Clubhouse olmaktadır.

Clubhouse ilk çıktığı gün özellikle Türkiye’de büyük ses getirmiş ve birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Herkes uygulamayı indirmeye ve kullanmaya çalışmıştır. Clubhouse diğer sosyal medya platformlarından özellikleri bakımından farklı olmaktadır. Hem uygulamaya giriş biçimi hem de kullanma şekli bakımından diğer uygulamalardan ayrılmaktadır. Örneğin uygulamayı sadece İOS olan cihazlar indirebilmektedir.

Clubhouse Nedir?

Clubhouse platformu 2020 yılının Nisan ayında piyasaya sürülmüştür. Uygulama tamamen ücretsiz bir şekilde indirilmektedir. Fakat diğer platformlardan farklı olarak uygulamayı kullanabilmek için bir davetiye gereklidir. Kullanım şeklinden dolayı da büyük merak uyandırmıştır. Uygulama sesli sohbet üzerine olmaktadır. Uygulamaya davetiye ile girebilen kullanıcılar bir oda kurarak bu odada sesli bir şekilde sohbet edebilmektedir. Uygulamanın ana teması sohbet olmaktadır. Sadece sesli bir şekilde yapılmasından dolayı da farklı olmaktadır. Özellikle 2021 yılının başında popülerlik elde etmiş. Ve birçok kişinin uygulamayı indirmesini sağlamıştır.

 Clubhouse'a nasıl üye olunur
Clubhouse’a nasıl üye olunur

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Öncelikle clubhouse kullanmak için bir davetiye gereklidir. Davetiyeyi almak için ise uygulamayı kullanan bir kişinin sizi uygulamaya davet etmesi gerekmektedir. Clubhouse davetiyesi gönderme şekli ise şu şekilde yapılmaktadır;

 • Davetiye gönderebilmek için ilk olarak uygulamayı indirmek ve açmak gerekmektedir.
 • Uygulamanın açılmasından sonra ana sayfada üst bölümde bir mektup simgesi bulunmaktadır. Birine davetiye göndermek isteyen kişilerin bu simgeye tıklamaları gerekmektedir.
 • Mektup simgesine tıklandıktan sonra açılan sayfadan davet etmek istedikleri iki kişi seçmeleri gerekmekte ve davetiyeyi onlara yollamaları gerekmektedir. Bir kişi sadece 2 kişiye davetiye gönderebilmektedir.

Bu uygulama henüz sadece davetiye yöntemi ile çalışmaktadır. Uygulamadaki 2 kişiye davet hakkı artırılabilmektedir. Artırmak için ise uygulamanın aktif bir şekilde kullanıyor olması gerekmektedir. Davetiye alan kişiler gönderilen davetiye linkine tıklayarak clubhouse’ta bir hesap açabilmektedir. Hesap açma işlemi ise oldukça kısa sürmektedir. Hesabın açılması ile birlikte Clubhouse uygulaması kullanılmaya başlanabilmektedir.

Clubhouse ’un Güvenilirliği

Clubhouse çok yeni çıkan bir uygulamadır. Ve davetiye sistemi ile çalıştığı için çok fazla kişi tarafından tecrübe edilememiştir. Bu nedenle uygulama hakkında güvenlik konusu merak edilmektedir. Yeni bir uygulama olmasından dolayı güvenilirliği ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır. Fakat uygulamada edilen sesli sohbetler hiçbir şekilde kaydedilmemektedir. Aynı zamanda uygulamada bir moderasyon bulunmaktadır. Ve bu moderasyonun güvenilirliği ile ilgili de şüpheler bulunmaktadır.

Uygulamada kişisel verileri 3.taraftaki uygulamalar ile paylaşmak saklı tutulmaktadır. Ve Clubhouse’a üye olan kişilerin kişi listeleri, Twitter hesapları ve İnstagram hesap bilgilerinin başka platformlar ile paylaşılıp paylaşılmadığı da net olarak bilinmemektedir. Uygulama hakkında çoğu bilgi net olmadığı için insanların güvenilirlik konusunda şüphelenmelerine neden olmaktadır. Şu an Clubhouse popüler bir uygulamadır. Fakat ilerleyen zamanlarda güvenlik ya da gizlilik ile ilgili problemler yaşayabileceği düşünülmektedir.

 Clubhouse'a nasıl üye olunur
Clubhouse’a nasıl üye olunur

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamayı diğer uygulamalardan ayıran ana özellik sesli sohbet özelliğidir. Uygulamaya üyeliği bulunan kişiler bir oda açıp ya da var olan odalara girerek bir moderatör eşliğinde sohbet edebilmektedirler. Aynı zamanda Clubhouse uygulamasında arama özelliği de bulunmaktadır. Uygulama içerisinde arama yapılabilmektedir. Uygulamada bulunan arama simgesine tıklayarak uygulamadaki istedikleri kişileri arayabilmektedirler. Clubhouse’u kullanabilmek için aynı zamanda İOS özellikte bir telefonun olması gerekmektedir. Çünkü uygulama henüz android işletim sistemli cihazlarda kullanılmamaktadır.

Kısacası uygulamanın kullanış şekli basittir. İlk olarak davetiye ile uygulamaya üye olmak gerekmektedir. Üyelik için ise kişilerin kullanıcı adı, isim ve soy isim, telefon numarası ve doğrulama kodu gibi bilgileri girmeleri gerekmektedir. Bilgilerin girilmesinden sonra ise uygulama kullanıcıdan ilgi alanlarını seçmelerini istemektedir. Örneğin eğlence, kimlik, dil ya da din gibi ilgi alanları bulunmaktadır. Üye olduktan sonra ana sayfada bulunan herhangi bir odaya girerek bu odada sesli sohbet edilebilmektedir. Aynı zamanda isteyen kişiler kendi odalarını da açabilmektedirler. Uygulama sesli sohbet şeklinde olur. İsteyen kişi moderatörden söz alarak konuşabilmektedir.

Clubhouse Web Sitesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir