1. Anasayfa
 2. Mobil

Android 11 ile Gelen Yenilikler Nelerdir?

Android 11 ile Gelen Yenilikler Nelerdir?
anroid 11
1

Android 11 ile Gelen Yenilikler Nelerdir?

Android 11 ile cihazlara pek çok yeni özellik eklenecektir. Yapılacak olan güncelleme işlemi Google şirketi tarafından hazırlanmıştır. Güncelleme ile gelecek olan yeni özellikler sayesinde akıllı telefon üzerinden gerçekleştirilebilecek işlemler çok daha fazla sayıya ulaşacaktır. Yapılan bu yeni sürüm birbirinden farklı pek çok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Geliştirilen yenilikler başlangıçta her cihaza uygulanamamaktadır. Sadece belirli marka ve modeldeki akıllı telefonlara Android 11 sürümü eklenebilmektedir. Bu nedenden dolayı cihazınızı güncellemeden önce akıllı telefonunuzun bu sürüme uygun olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde güncelleme sonucunda yüklenen özellikler devre dışı kalmaktadır. İlk olarak Pixel model akıllı telefonlarda uygulanmaya başlayacak yeni sürüm zaman içerisinde diğer modelleri de kapsayacak hale dönüşecektir.

Android 11 Yenilikleri Nelerdir?

Android 11 güncellemesi birbirinden farklı pek çok yeniliği kapsamaktadır. Bu yeni sürüm sayesinde akıllı cihazlarınıza giren yeniliklerden bazıları şunlardır;

1-Akıllı Ev Kontrolü

Gelişen ve değişen teknoloji sayesinde tasarlanan bu yenilik oldukça değerlidir. Bu yenilik sayesinde evinizden ne kadar uzakta olursanız olun evinizin güvenliği yanınızdadır. Evinize yerleştirilmiş olan güvenlik sistemlerini kolay bir şekilde idare edebilmenizi sağlamaktadır. Ayrıca evinizde yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda sizi anında haberdar etmektedir. Tüm sistemler birbiri ile senkronize şekilde kolay ve hızlı olarak çalışmaktadır.

2-Ekran Kaydı Alabilme

Ekran kaydı alınabilmesi işlemi yeni sürüm sayesinde eskisinden çok daha kolay bir işlem halini almıştır. Android 11 güncellemesi içerisinde yer alan bu yenilik sayesinde ekran resmi alınırken hızlı ayarlar menüsünden faydalanılmaktadır. Ekran kaydı düğmesine basarak kolay ve hızlı bir şekilde ekran kaydına ulaşılmaktadır. Bu yenilik sayesinde mikrofon kullanılarak ses kaydı da alınabilmektedir.

android 11
android 11

3-Medya Kontrolü

Medya kontrolü özelliği sayesinde tüm medya oynatma kontrolleri tek bir yerde toplanmıştır. İhtiyaç duyulması halinde hızlı erişim imkanı sunmaktadır. Medya dosyası oynatma esnasında kullanılan bağlantılar arasında hızlı geçiş yapılması imkanı sunmaktadır. Akıllı TV ve mobil cihazlarınız ile daha etkili ve hızlı bir şekilde etkileşim kurmanız sağlanmaktadır.

4-Mesaj Baloncuk Bildirimi

Baloncuk bildirimi Messenger uygulaması ile hayatımıza girmiş olan bir ekran bildirim şeklidir. Görsel açıdan çok daha fazla dikkat çektiğinden dolayı Android 11 sürümü yenilikleri arasına eklenmiştir. Bu özellik sayesinde akıllı cihazınızda bir şeyler izlerken ya da oyun oynarken gelen mesajlarınız daha fazla dikkatinizi çekmektedir. Böylece yaptığınız sohbetinizi unutmadan devam ettirmeniz sağlanmaktadır.

android 11
android 11

5-Geri Dönüşüm Kutusu

Geri dönüşüm kutusu uzun yıllardır sadece bilgisayarlarda kullanılan bir özellikti. Fakat bu yeni sürüm ile bu özellik cep telefonlarına da gelmiştir. Bu sayede cep telefonundan silmiş olduğunuz bir belge, oyun, video, resim ya da sese tek bir tuşa kolay bir şekilde yeniden erişmeniz sağlanmaktadır. Geri dönüşüm kutusu içerisine atmış olduğunuz tüm dosyalar burada güvenle saklı kalmaktadır.

6-Sohbet Bildirimleri

Akıllı telefonlara pek çok yerden bildirim ulaşmaktadır. Gelen bildirimler geldikleri saate göre sıralanmaktadır. Bu nedenden dolayı gelecek olan mesajlar diğer bildirimler nedeni ile gözden kaybolmaktadır. Android 11 sürümü yenilikleri sayesinde artık akıllı cihazlarınıza gelen tüm sohbet bildirimleri en üst sırada yer almaktadır. Böylece gözden kaçma ihtimali ortadan kaldırılmaktadır.

7-Kablosuz Android Auto

Yeni sürümden önce araç içerisinde yer alan Android Auto Usb kablosu ile çalışmaktaydı. Fakat yeni sürüm ile Android Auto Wifi aracılığı ile kablosuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu kolay bir kullanım imkanı sunmaktadır.

8-Ekran Bildirim Çubuğu

Bildirim çubukları yapacağınız işlemlere kısa yoldan ulaşmanız için büyük faydalar sağlamaktadır. Yeni sürüm sayesinde en çok kullandığınız uygulamalardan gelen bildirimler en üst sıralarda yer almaktadır. Ekranda herhangi bir uygulama ile meşgulken kolay bir şekilde diğerine geçiş yapılabilmektedir.

android 11

9-Karanlık Mod

Android 11 yenilikleri içerisinde kendini geliştirmiş olan bir özelliktir. Karanlık mod kendi kendini ortama göre ayarlayabilmektedir. Ne kadar uzun süre çalışması gerekiyorsa o kadar çalışması sağlanmaktadır. Ayrıca cihaz sahibine bu konuda tercih ve ayarlamalar yapabilme imkânı da sunmaktadır.

android 11

10-Sesle Cihaz Kontrol

Akıllı cihazınızı ses ile yönlendirmenizi sağlayan bu yenilik sayesinde gerçekleştireceğiniz işlem çok daha hızlı bir şekilde oluşmaktadır. Dilediğiniz uygulamaya kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Ayrıca elinizde herhangi bir iş ile meşgulken sesiniz ile mesaj yazabilir ya da sosyal medyanızda sohbet edebilirsiniz. Telefonunuz üzerinden dosyalarınıza girerek resim, müzik ve videolarınıza sesiniz ile kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Android resmi sitesi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir