1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

En Popüler 7 İnternet Tarayıcısı

En Popüler 7 İnternet Tarayıcısı
internet tarayıcısı
2

En Popüler İnternet Tarayıcıları

İnternet tarayıcıları internet içerisinde yer alan sitelerin bir arada görüntülenmesini sağlayan bir yazılımdır. Bu tarayıcı amaçlı hazırlanmış yazılımlar sayesinde internet üzerinden yapılacak araştırma veya aramalar hakkında detaylı bilgiye çok daha hızlı bir şekilde erişilmektedir. Son dönemlerde artan bilgisayar ve internet kullanımı nedeni ile tarayıcılar son derece önem kazanmıştır. Bu nedenden dolayı ülkeler birbirinden farklı özelliklere sahip tarayıcı yazılımları tasarlamaktadır. Bu tarayıcıların her biri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde internet üzerinden yapılacak olan aramlar çok daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Tarayıcı yazılımları arasında tercih yapılırken sahip olduğu bu özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. İhtiyaçlara en uygun olan tarayıcılar tercih edilmelidir.

En Yaygın Olarak Kullanılan İnternet Tarayıcıları

En yaygın kullanılan internet tarayıcıları sahip olduğu özelliklere göre sınıflandırılmaktadır. İnternet tarayıcıları arasında en yaygın olarak kullanılan yazılımlar ve bu yazılımların sahip olduğu özellikler şöyledir;

1-Google Chrome

Google şirketi tarafından geliştirilmiş bir tarayıcı yazılımıdır. 2008 yılından bugüne kadar kullanımına devam edilmektedir. Her geçen gün bu tarayıcı üreticileri tarafından geliştirilmekte ve yenilenmektedir. Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan tarayıcı modelidir. Tamamen ücretsiz bir hizmettir. Açık kaynak kodlu olarak tasarlanmıştır. Eklenti yelpazesi son derece gelişmiştir. Pek çok işletim sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Otomatik bir şekilde doldurma özelliğine sahiptir. Her türlü arama işleminde son derece başarılıdır. Sürekli olarak geliştirilmektedir.

internet tarayıcısı
internet tarayıcısı

2-Opera

En yaygın kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alan bu yazılım 1995 yılında tasarlanmıştır. Oldukça eskiye dayanan bu yazılım günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir. Her çeşit işletim sistemine sahip cihazda kullanıma uygundur. Dijital paraların takibi için kripto cüzdan özelliğine sahiptir. Sürekli olarak reklamlar ile karşılaşmanızı önler. Koyu mod adı verilen özelliğe sahiptir. Sanal özel ağ hizmeti sunmaktadır. Özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir. Dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Arama yapma esnasında son derece hızlıdır. İçerik paylaşımı konusunda oldukça kolay bir kullanım imkânı sunmaktadır. Oldukça şık bir tasarıma sahiptir. Hızlı arama menüsüne sahiptir. Eklentiler ekleyebileceğiniz sanal mağazası yer almaktadır.

internet tarayıcı
internet tarayıcı

3-Microsoft Edge

En yaygın kullanılan internet tarayıcıları içerisinde yer almaktadır. Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiştir. Sürekli olarak güncellenmektedir. Arama yapma esnasında sesli arama yapabilme özelliğine sahiptir. Güvenlik açısından son derece güvenilirdir. Hızlı bir tarama işlemi gerçekleştirmektedir. 2016 yılından beri kullanılmaktadır. Kişiselleştirebilme imkânı sunmaktadır. Bir tarayıcıdan çok bir uygulama gibi çalışmaktadır. Parola yöneticisine sahiptir.

4-Yandex Browser

Rusya tarafından tasarlanmış bir internet tarayıcısıdır. 2012 yılında hazırlanan yazılım günümüzde hala kullanılmaktadır. Diğer tarayıcılar kadar hızlı bir özelliğe sahiptir. Her çeşit işletim sistemine ait cihazda kolayca çalışmaktadır. Tamamen ücretsiz bir hizmettir. Ara yüzünde pek çok özellik bulunmaktadır. Hava durumu, haritalar, bilet ve döviz fiyatları ana ekranda yer alan özelliklerden bazılarıdır. Bu özellikler sayesinde en yaygın kullanılan internet tarayıcıları arasında yerini almıştır.

internet tarayıcı

5-Mozilla Firefox

2002 yılında üretilmiş bir yazılımdır. Gizlilik açısından son derece başarılı tarayıcıdır. Kolay bir şekilde kişiselleştirilebilmektedir. Açık kaynak kodlu olduğundan dolayı ücretsizdir. Diğer tarayıcılara oranla daha yavaştır. Sürekli olarak gelen bildirimlerin engellenmesini sağlamaktadır. Yer imi paylaşabilme özelliğine sahiptir. Cihazlar arasında kolay ve güvenli bir şekilde senkronize olabilmektedir. Üye olmuş olduğunuz hesap üzerinde herhangi bir değişiklik yaşanması halinde kullanıcısını mal yolu ile haberdar etmektedir.

6-Safari

2003 yılında tasarlanmış bir yazılımdır. Bu yazılım Apple şirketi tarafından hazırlanmıştır. Diğer işletim sistemleri ile entegre olarak çalışmaktadır. Gizlilik ve güvenlik açısından son derece başarılıdır. Windows ve Linux işletim sistemleri ile birlikte çalışmamaktadır. İnternet tarayıcıları içerisinde en az pil harcayan tarayıcıdır. Oldukça sade ve kullanışlı bir yapıya sahiptir. Diğer tarayıcı yazılımlar ile kıyaslandığında hız konusunda rakiplerinden geri kalmamaktadır.

internet tarayıcı

7- Vivaldi

2016 yılında geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuş olan bir uygulamadır. Opera tarayıcısının üreticileri tarafından tasarlanmıştır. Kullanıcısı tarafından dilendiği gibi tasarlanabilmektedir. Chrome uzantılarıyla uyumludur. Fare ve klavye için kısa yolları geliştirilmiştir. Kurulum süreci tamamen kullanıcısının tercihine bağlıdır. Ara modu adı verilen özelliğe sahiptir. Reklam ayarları kullanıcının kişisel isteğine göre açılmakta ya da kapatılmaktadır. Not aracı adı verilen araç ile gezinti esnasında dilenen her şey kolay ve güvenli bir şekilde not edilmektedir. Web izleyicileri kolay bir şekilde kaldırılabilmektedir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir