1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

Performans Pazarlama Nedir?

Performans Pazarlama Nedir?
performans pazarlama nedir
0

Dijital kanallar içerisinde yürütülen reklam çalışmalarının tümüne performans pazarlama denir ve aynı zamanda bir pazarlama stratejisidir. Alışagelmiş pazarlama yöntemleriyle kıyaslandığında daha detaylı analizler yaparak stratejilerini dinamik bir şekilde belirler.

Performans Pazarlaması Nedir ve Neden Kullanılmalıdır?

Performance marketing yani performans pazarlama, reklamı veren kişinin tıklanma ve satış gibi belirli işlemler üzerinde pazarlama yapan şirkete ödemeler yaptığı hem online hem de reklam araçlarının kullanıldığı kapsama alanı yüksek bir pazarlama tekniğidir. Performans pazarlamasında belirlenmiş olan bütçenin en iyi kaynaklarla en iyi şekilde ve en iyi iletişim aracı ile hedef kitleye tam zamanında ulaşmasını sağlar. Bu süreç sonunda hedef kitleye en sağlıklı satış gerçekleşmiş olur.

Performans Pazarlama Markanıza Neler Katar?

Dijital performans pazarlama çalışmalarında markaların ya da şirketlerin dijital platformlardaki web sitesinin trafiğini arttırma, performans analizleri, dijital ticaretteki satış ölçümleri, çevrimiçi reklamların yönetimi, sosyal medya analizleri, sosyal medya tasarımlarını oluşturulabilir. Peki performans pazarlama uzmanı ne iş yapar ve markanıza neler katar:

 • Markaların hedef kitlelerini belirlemesine yardımcı olur,
 • Stratejiler sürekli yenilenebilir ve iyileştirilebilir,
 • Performans pazarlama uzmanı elindeki veriler doğrultusunda dinamik bütçe yönetimi sağlar,
 • Stratejik hedef belirleme ve bu doğrultuda sağlıklı bir yol gösterici olabilir,
 • Raporların istenilen sıklıkla raporlanabilir ve değerlendirmenizi sağlayabilir,
 • Doğru yer ve zaman belirleyerek kitlenize en kısa zamanda ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Performans Pazarlama Kampanyaları Nasıl Hazırlanır?

Performans pazarlamasında en yüksek verimi alabilmek için öncelikle internet sitenizin kaç abonesi olduğu, trafiği ve istenilen abone sayısı, satış hedefi gibi öncelikli birkaç unsur belirlenir. Ardından bu hedeflere en hızlı ve sağlıklı şekilde ulaşacakları bir patika çizilir. Dijital platformlarda en sağlıklı yolu ortaya çıkaracak kampanyalar incelenir ve bir kampanya stratejisi geliştirilir. Kampanyanın oluşturulduğu bu süreçte veriler incelenir, yatırım ve satış gelirlerini arttırabilmek için farklı yollar da düşünülür. Bu yollar performans pazarlamasının birçok alt dalıyla koordine bir şekilde çalışılarak ortaya çıkarılır. Bu alt dallar ise şunlardır;

 • Arama Motoru Pazarlaması yani SEM: Web üzerinden ücret karşılığında reklam yapmaktır. Amaç arama motorları listesinde kullanıcılardan hızlı bir dönüş almaktır.
 • Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO: Arama motorlarında ihtiyaçları doğrultusunda arama yapan kullanıcıların önüne ilk sırada düşmeyi amaçlar. Doğal bir trafik oluşturarak web içerisinde sayfanın kalitesini yükseltir.
 • Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması: Web kullanıcılarının satın alma sırasında davranışlarını becerilerini ve tepkilerini anlamak ve deneyimleri iyileştirmek amaçlanır.
 • Tekrar Hedefleme ve Tekrar Pazarlama yani Remarketing: Mesela bir kıyafet almak için istediğiniz markanın internet sitesine girdiniz ve bir elbise beğendiniz. Ardından o ayakkabıyı almaktan vazgeçtiniz diyelim. Farklı bir internet sitesine farklı bir konu araştırması yapmak için girdiğinizde az önce baktığınız elbisenin reklamını görmeniz yeniden pazarlamadır. Ürün satışı için internet sitesi kullanıcısı teşvik edilir.
 • Arama Motoru Reklamcılığı yani Search Engine Advertising (PPC): Arama motorlarında da reklam yayınlamak mümkündür. Kullanıcının aradığı kelimelere uygun reklamlar gösterilir ve tıklanma başına ücret alınır.
 • Satış Ortaklığı (Affiliate Pazarlama): Çevrimiçi platformların satıcının hizmeti için reklam vermesinde platforma belirli bir ücret ödenir. Kazan-kazan sistemi vardır.
 • Programlı Satın Alma (Real Time Bidding): Reklam veren kişinin bir platform ile performans ve veriye bağlı hedef kitlesine reklam çıkarabilmek için teklif verdiği reklam yoludur.

Performans Pazarlama Ajanları ile Doğru Adımları Atı

Dijital pazarlama alanı oldukça detaylı ve iyi kullanıldığında sizi en üst seviyelere taşıyacak pazarlama çeşitlerinden biridir. Bu verileri analiz etmek ve incelemek uzun zaman ve emek isteyen süreçlerdir. Bu pazarlama aracından en iyi şekilde yararlanmak için işi profesyonellere bırakabilir ve en iyi sonuçları koltuğunuzda otururken takip edebilirsiniz. Bunun için yalnızca Performans Pazarlama Ajansı Sempeak’e başvurmanız yeterlidir. Performans pazarlama eğitimi alan uzman Sempeak ekibi, yeterliliklerini kanıtlamış profesyonellerden oluşur. Marka ya da şirketinizi profesyonel bir şekilde analiz ederek gereken teknik yöntemler ile hedef kitlenize kolayca ulaşmanızı sağlar.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir