1. Anasayfa
 2. Mobil

Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir

Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir
Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir
0

Telefon kullanmanın olumsuz tarafları nelerdir? Nielsen’in bir raporuna göre, ortalama bir insan her gün yaklaşık dört saatini telefonunda geçiriyor ve bu zamanın neredeyse yarısı sosyal medyayı kullanarak geçiyor. Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalmak harika olsa da, telefon kullanmanın bazı olumsuz yanları da vardır.

Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir

Birincisi, sürekli telefon kullanımı, kötü duruştan boyun ve sırt ağrısına neden olabilir. Ayrıca kuru gözlere ve görmede zorlanmaya neden olabilir. Mesaj yazarken kullanılanlar gibi tekrarlayan hareketler karpal tünel sendromuna yol açabilir. Ve ekranlardan yayılan mavi ışık uyku düzenini bozabilir.

Ancak telefon kullanımının belki de en olumsuz yanı, zihinsel sağlık üzerindeki etkisidir. Sosyal medya kaygı, depresyon ve yalnızlık ile ilişkilendirilmiştir. Stanford Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, sosyal medya kullanımını sınırlayan öğrencilerin, yapmayanlara göre daha az yalnız ve hayatlarından daha fazla memnun hissettiklerini buldu.

Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir?

Telefon kullanmanın birçok olumsuz yönü vardır. En bariz olanlardan biri, çok bağımlılık yaratabilmesi ve insanların farkında bile olmadan telefonlarında saatler geçirebilmesidir. Bu, çevrelerine dikkat etmemelerine yol açabilir, bu da tehlikeli olabilir.

Telefon kullanmanın bir diğer dezavantajı, dikkat dağıtıcı olabilmesidir. Örneğin, birisi sizinle konuşmaya çalışıyorsa ve siz telefonunuza bakıyorsanız, bu kabalıktır ve diğer kişiyle bağlantı kurmayı zorlaştırır. Ek olarak, telefonlar bazı insanlar için sürekli olarak yeni bildirimler veya güncellemeler için kontrol etme ihtiyacı hissettikleri için büyük bir endişe kaynağı olabilir.

Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir

Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir?

Akıllı telefon kullanmanın olumsuz yanları oldukça fazladır. Akıllı telefon, telefon görüşmesi yapma ve alma özelliğinin yanı sıra fotoğraf çekme, internette gezinme, müzik ve oyun oynama gibi birçok başka işlevi olan küçük bir bilgisayardır. Akıllı telefonlar çok kullanışlı olmasına rağmen, kullanmanın bazı olumsuz yanları vardır.

Akıllı telefon kullanmanın ana olumsuz yönlerinden biri, çok bağımlılık yapabilmeleridir. İnsanlar telefonlarında sosyal medyada gezinerek veya oyun oynayarak kolayca saatler geçirebilirler. Bu, insanların üretken olmamalarına ve başka şeyler yapmak için harcanabilecek zamanı boşa harcamalarına neden olabilir.

Akıllı telefonların bir diğer dezavantajı, dikkat dağıtıcı olabilmeleridir. Açılan bir bildiriminiz veya bir tık uzağınızda ilginç bir uygulamanız olduğunda görevlere odaklanmak zor olabilir. Bu dikkat dağıtma, kaçırılan teslim tarihlerine, hatalara ve daha düşük kaliteli çalışmaya neden olabilir. Son olarak, akıllı telefonlar pahalı olabilir.

Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir

Telefon Kullanımını Zorunlu Kılan Etmenler Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir?

Telefon kullanımını zorunlu kılan etmenler vardır. Telefon sadece bir iletişim aracı değil, günlük yaşamda bir zorunluluk haline geldi. Telefon kullanımını zorunlu kılan birçok faktör vardır, örneğin:

 • İşletmeler, çalışanların telefonla ulaşılabilir olmasını gerektirir.
 • Birçok kişi telefonlarını birincil çalar saat olarak kullanır.
 • Online alışverişin artmasıyla birlikte, insanların telefon aracılığıyla siparişleri onaylayabilmeleri ve gönderileri takip edebilmeleri gerekiyor.
 • Acil bir durumda, bir telefon yardıma ulaşmanın en iyi yoludur.
 • Çoğu telefondaki GPS özellikleri, onları şehirde dolaşmak veya bilinmeyen yerlere seyahat ederken vazgeçilmez kılar.
 • Sosyal medya, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişimde kalmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı ve çoğu insan bu platformlara erişmek için telefonlarına güveniyor.

Telefon Kullanmanın Olumsuz Tarafları Nelerdir Google ile sitemize ve içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir