1. Anasayfa
 2. Güncel Teknoloji

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Hatasının Çözümü 2024

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Hatasının Çözümü 2024
bilgisayar kendi kendine kapanıyor
1

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor sorununu çözmek oldukça kolay ve de basit olan bir yöntemdir. Biz tekno sarmal olarak bu sorunu çözmek adına yazımızı okumaya devam ediniz.

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor ise bu durumda yapılabilecek olan seçenekler mevcuttur. Bu bakımdan da bakıldığında bilgisayarınız kendi kendine bir anda herhangi bir durum söz konusu olmadan ve de uyarı vermeden kapanabilir ve de bunu sürekli hale getirebilir.

Kapanan bilgisayarınız kendi kendine de açılabilmektedir. Bu durumun yaşanmasında pek çok neden söz konusu olabilmektedir. Sizin için yazımızda bilgisayarın kendi kendine kapanması ve de yeniden başlamasının nedenlerini ve de bu durumun çözümlerini ele aldık.

Bilgisayarlar bazen özellikle de uzun kullanımların sonrasında kendi kendine uyarı vermeden kapanabilmekte ve de yeniden başlamakta veya da hiç açılmamaktadır. Mavi ekran hatası da vermekte olan bilgisayarınız için bu sorunun çözümü nasıl çözülmekte olduğunu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar Kendi Kendine Neden Kapanır?

acer laptop kendi kendine kapanıyor
bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Bilgisayar kullanıcılarının başına sıklıkla gelmekte olan bilgisayar kendi kendine neden kapanır sorunu olmaktadır. Bilgisayarın kendi kendine kapanması sorunu sıklıkla yaşanılan ve de bilgisayardaki yazıların, görsellerin, açılmış vaziyette olan uygulama ve de sitelerin kapanmasına da yol açmaktadır.

Bilgisayarda bu sorun özellikle de uzun süre kullanım sırasında veya da sonrasında yaşanılan bir sorun olmaktadır. Bilgisayar aynı zamanda da kendi kendine kapanmasının yanı sıra bunu yaparken de aynı zamanda herhangi bir komut almadan bilgisayar yeniden başlamaktadır.

Aynı şekilde uyku moduna alınmış olan bilgisayarda da kapanma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bilgisayar kendi kendine kapanıyor Windows 10 çözümü için alternatif çözüm yolları bulunmaktadır. Bu soruna yol açabilecek çok sayıda neden mevcuttur.

Bu aşamada sorunu yaşayan bilgisayar kullanıcıları, bu sorunu tespit etmelerinin ardından ise en uygun çözüm yolunu bularak yaşanılan sorundan kolay ve de pratik yoldan kurtulabilmektedirler. Bu aşamada ise kolayca uygulanabilecek olan yöntemleri yazımızda sizler için derledik.

Bilgisayarın kendi kendine kapanma sorunlarının başında aşırı ısınması yer almaktadır. Bir başka önemli neden ise bilgisayarın donanım sorunlarıdır. Bunlar bilgisayarın kendi kendine kapanıp açılması noktasında sık yaşanılan ve de rastlanılan sorunlar arasında yer almaktadır.

Bu bakımdan da bilgisayarın kendi kendine kapanması noktasında diğer nedenler ise kısaca şunlardır: güç kaynağı sorunları, kötü amaçlı yazılımlar, ana donanım sorunları, işletim sistemi sorunları. Esas olarak bilgisayarın bu sorunu yaratmasında neden olan etmenler bunlardır.

Mavi Ekran Hatası Nedir?

laptop kendi kendine kapanıyor çözüm
mavi ekran

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda sıklıkla karşılaşılan bir sorun olan mavi ekran hatası nedir en fazla rastlanılan sorunlardan ilki olmaktadır. Bilgisayar kullanıcıları tarafından en sık rastlanılan sorunların başından mavi ekran hatası yer almaktadır.

Bu bakımdan da bunun neden oluştuğu da merak edilmektedir. Windows’un çözemediği sorunlar sonucu olarak bilgisayarın kitlenmesi sonucu birden ortaya çıkan bu sorun, mavi ekran hatası sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Donanma hatası olarak da bilinmekte olan mavi ekran hatası, Windows işletim sisteminin olduğu bilgisayarlarda sık sık karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır.

Bu sorun neticesinde bilgisayar, birdenbire kilitlenmekte ve de mavi renge dönmektedir. Bu sorun sonucunda ortaya çıkan soruna mavi ekran hatası denmektedir. Bilgisayar kendi kendine kapanıyor Windows 7 hatası söz konusu ise benzer şekilde bir kilitlenme ve de mavi ekran sorunu söz konusu ise benzer bir donanım sorunu ile karşı karşıyasınız demektir.

Mavi ekran hatası ile karşı karşıya gelen pek çok kullanıcı için alternatif olan çözüm yöntemleri de mevcuttur. Bu konuda ise yapılacak olan en başlıca yöntem ise bilgisayarınızı kapatıp yeniden açmayı denemek olacaktır. Eğer bilgisayarınızdaki hata geçmemiz ve de devam ediyorsa bu hata ortaya çıktığı zaman ekranda çıkmış olan yazılar kopyalanıp internette aranmalıdır.

Bu şekilde sorunun nereden kaynaklandığı ortaya çıkmakta ve de ona göre bir çözüm yolu bulunmaya çalışılması daha iyi olacaktır. Ana kartın bios’unun temizlenmesi de bu sorunu çözmek için oldukça ideal olan bir yöntemdir. Ekran kartı sürücüsünün de en güncel halinin indirilmesi gerekmektedir.

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü 2024

asus laptop kendi kendine kapanıyor
bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor çözümü 2024 ise oldukça çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak öncelikli olarak bilgisayarın neden kendi kendine kapandığı noktasında önemli olan sorunun kaynağının nereden kaynaklandığına bakmak gerekir. Bu sayede de sorunun çözümü kısa ve de pratik yoldan halledilmektedir.

Bu bakımdan da sorunun nedenleri arasında şunlar yer alabilmektedir:

 1. aşırı ısınma,
 2. donanım sorunları,
 3. güç kaynağı sorunları,
 4. kötü amaçlı yazılımlar,
 5. ana donanım sorunları,
 6. işletim sistemi sorunları.

Bunlar bir bilgisayarın esas olarak neden kapandığı ve sorun yarattığı noktasında önemli olan başlıklardır. Bilgisayar kendi kendine kapanıyor Windows 8 sorununda ise yine en önemli olan nokta sorunun nereden kaynaklı olduğunu anlamak noktasında olacaktır.

Uzun süredir bilgisayarınızı kullanmanızın ardından bu sorun ortaya çıktı ise bu durumda bilgisayarınızı bir süre dinlendirmekte ve soğumasına yardımcı olmakta yarar vardır. Bu sayede bilgisayarınız eski haline kısa sürede dönebilmektedir. Eğer bir donanım sorunu yaşıyor iseniz donanımların güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer bu şekilde bir sorun yoksa o halde de son donanımlarınızı sırayla kaydırarak bilgisayarınızı kullanın.

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Windows 7 Çözümü

laptop kapanma sorunu çözüm
bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor Windows 7 çözümü için kullanılabilecek olan pek çok yöntem mevcuttur. Bunun için öncelikli olarak sorunun nereden kaynaklı olduğuna göz atmak ve de kesin olarak fark etmek gerekmektedir.

Bu noktada bilgisayarınızdaki sorun basit bir şekilde aşırı ısınmadan kaynaklı olabileceği gibi aynı zamanda da daha ağır olarak meydana gelen donanım sorunları, güç kaynağı sorunları, kötü amaçlı yazılımlar, ana donanım sorunları, işletim sistemi sorunları gibi sorunlar da söz konusu olabilmektedir. Hepsinde de kullanılacak olan çözüm yöntemi değişiklik göstermektedir.

Bilgisayarın kendiliğinden kapanması sorununda kullanılacak olan çeşitli yöntemlerden en kolay ve de basit olanı bilgisayarı aşırı kullanım ve ısınmadan kaynaklı sorun oluşturup oluşturmadığını anlamak için dinlendirmek ve de soğumasını beklemek olacaktır. Sorun eğer buradan kaynaklı ise bu çözüm yolu işe yarayacak demektir.

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Windows 8 Çözümü

bilgisayar kendi kendine kapanıyor
bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Kullanıyor olduğumuz bilgisayarlarda bilgisayar kendi kendine kapanıyor Windows 8 çözümü belli nedenlerden dolayı bilgisayar kullanıcılarının başına sıklıkla gelen bir sorundur. Bundan kurtulmanın yolu ise öncelikli olarak bu sorunun tespit edilmesinden geçmektedir.

Bu şekilde soruna uygun olarak çözüm yolu aranmakta ve de en etkili çözüm yolları denenebilmektedir.

 1. Bilgisayarınız basit bir sorun olan ısınma ve de aşırı kullanımda dolayı kendi kendine kapanma noktasına gelmiş olabileceği gibi aynı zamanda da bilgisayarınızda daha büyük sorunlar da oluşmuş olabilir.
 2. Donanım sorunları ve güç kaynağı sorunları bunlardan bazılarıdır. Bilgisayarın kapanması sorunu karşısında ilk olarak denemeniz gereken yöntem bilgisayarınızı kapatarak yeniden açmayı denemek olmalıdır.
 3. Bu noktada sorunu çözemediyseniz eğer bilgisayarı biraz bekleterek ısınma sorunu varsa ona çözüm getirmiş olabilirsiniz.
 4. Aynı zamanda da aşırı kullanımdan dolayı kaynaklı bir sorun giderilmiş olacaktır.

Ancak sorun donanım kaynaklı ise bilgisayardaki donanımların güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Güç kaynağı sorunu var ise bu durumda da bilgisayarınızın batarya ve de şarj aletini de kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor Windows 10 Çözümü 

laptop sürekli kapanıyor
bilgisayar kendi kendine kapanıyor

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor Windows 10 çözümü noktasında sorun yaşayanlar için kolay yoldan bilgisayarınızı tekrar kullanmanın alternatif yollarını sunmaktayız. Bu sayede hem bilgisayarınızdaki sorun nerden kaynaklanmakta onu bulabilir hem de bu soruna yönelik olarak çözüm önerileri getirebilirsiniz.

 • Bu sayede de bilgisayarınızı eskisi gibi kolay ve de pratik bir şekilde kullanma olanağına erişmiş olacaksınız. Bilgisayarınızda mavi ekran hatası oluşmuş olması durumunda ise bu sorunun çözümünde öncelikli olarak
 • bilgisayarınızı kapatıp tekrar açmanızda fayda vardır.
 • Bu sayede geri geriye bilgisayarınızın ekranı düzelmedi ise bu durumda da mavi ekranda yazılı olan metni kopyalayıp internetten arama yaparsanız bu durumda da sorunun nereden kaynaklı olduğu konusunda bir fikriniz oluşur.

Bu sayede de soruna yönelik olarak bir çözüm yolu bularak uygulamanız da olası hale gelmektedir. Bu noktada bilgisayarınızı belki de tamire göndermeye gerek kalmadan kendiniz sorunu çözebilirsiniz. Bilgisayarın kendi kendine kapanması noktasında pek çok farklı neden olabileceği gibi aynı zamanda da çok fazla çözüm yolu bulunmaktadır. Yazımızda sizler için bu çözüm yollarının çoğunu vermeye çalıştık.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 5 Mayıs 2024

  hello , thank you

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir